Yokohama F Marinos vs Urawa Red Diamonds Ιαπωνία J-League

Yokohama F Marinos

Ήταν ανώτερη η Γιοκοχάμα, σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με την Όιτα, όμως, χρειάστηκε το «τυχερό» σουτ του Τζούνιορ, στο 74’, για να πάρει τους τρεις βαθμούς (νίκη 1-0, εντός). Από το ξεκίνημα, κιόλας, επέβαλε τον ρυθμό της και πίεσε ασφυκτικά, για να πετύχει ένα τέρμα, αλλά, ήταν αρκετά επιπόλαιη, στην τελική προσπάθεια. Στα τελευταία λεπτά, έχασε ευκαιρίες για να «σφραγίσει» τη νίκη, όμως, δεν το «πλήρωσε» και ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας. Σταθερότατος ήταν, τις φορές που χρειάστηκε να επέμβει, ο Νοτιοκορεάτης τερματοφύλακας, Παρκ, που έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία του, στα δύο από τα τρία τελευταία. Για την ώρα, απέχει -6 από την Τόκιο, εντούτοις, αν θέλει τον τίτλο θα πρέπει να συνεχίζει να εκμεταλλεύεται το «σπίτι» της. Δεν είναι, ακόμη, έτοιμος ο βασικός μπακ Τακάνο (2/0), ενώ εκτός παραμένει και ο μπακ Τσβετίνοβιτς (1/0). Εκτός και ο βασικός αμυντικός Ογκιχάρα (11/1).

Urawa Red Diamonds

Επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα η Ουράβα, καθώς επικράτησε (πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό 1-0) της Σεντάι, έπειτα από πολύ καλή εμφάνιση,. Στα πρώτα λεπτά, την κράτησε όρθια σε τετ α τετ ο, εξαιρετικός γκολκίπερ, Νισικάουα, όμως, στη συνέχεια δεν επέτρεψε άλλες φάσεις, μπροστά από τα καρέ της. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, ο Κορόκι δεν αστόχησε στο τετ α τετ, δίνοντας προβάδισμα και στις αρχές της επανάληψης, απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Μέχρι και τη λήξη, θα μπορούσε να πετύχει ακόμα ένα γκολ, όμως αυτό που μετράει είναι πως πήρε τους τρεις βαθμούς.  Η διαφορά από την 3η Καβασάκι βρίσκεται στο -8, ωστόσο, και πολύ δύσκολα θα καλυφθεί. Παραμένει εκτός ο πολύτιμος χαφ Κασιβάγκι (10/0), αμφίβολος ο μέσος Εβέρτον (12/1).

Η Γιοκοχάμα στο «σπίτι» της είναι αξιόπιστη και έδειξε με τη νίκη 3-0 στον πρώτο γύρο, ότι είναι καλύτερη ομάδα από την Ουράβα. Οι γηπεδούχοι θέλουν να εκμεταλλευτούν το ντέρμπι κορυφής, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι έχουν χάσει τη δυναμική του παρελθόντος. Σε ανοδική πορεία ο άσος τις τελευταίες ώρες και θα τον κρατήσουμε.