Ulsan Hyundai vs Urawa Red Diamonds Asian Champions League

Ισχυρό προβάδισμα η Ουλσάν

Η Ουλσάν μετά το διπλό στην Ιαπωνία υποδέχεται στην Κορέα την Ουράβα προκειμένου να σφραγίσει την πρόκριση της στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Αρκετά δύσκολο το έργο για τους φιλοξενούμενους που καλούνται να ανατρέψουν το εις βάρος τους 2-1/

Τι ισχύει: Επαναληπτικός αγώνας για τη φάση των 16. Σε ισχύ το εκτός έδρας γκολ. Αν επαναληφθεί το σκορ του πρώτου αγώνα οδηγούμαστε σε παράταση και αν χρειαστεί μετέπειτα και σε πέναλτι.

ΟΥΛΣΑΝ

Πήρε μία σπουδαία νίκε με 2-1 στην έδρα της Ουράβα στο πρώτο παιχνίδι και πλέον βρίσκεται πολύ κοντά στην πρόκριση της στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 37′ από κεφαλιά του Σουγκιμότο, πέντε λεπτά αργότερα όμως ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο με τον Ζου. Στην επανάληψη δέχτηκε αρκετή πίεση κατάφερε όμως να πάρει το προβάδισμα στο 80′ όταν ο Χουάνγκ Ιλ-Σου πήρε την μπάλα από το κέντρο έφτασε μέχρι το ύψος της μεγάλης περιοχής και με συρτό σουτ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Κρατάει την τύχη στα χέρια της καθώς της αρκεί να μην ηττηθεί σήμερα για να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά. Προκρίνεται ακόμη και με ήττα με σκορ 1-0. Είναι αήττητη στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ καθώς στα τρία παιχνίδια της φάσης των ομίλων σημείωσε τρεις νίκες χωρίς μάλιστα να δεχτεί κάποιο γκολ.

Δεν είχε κάποια υποχρέωση για το πρωτάθλημα αυτήν την αγωνιστική καθώς έλαβε άδεια από την ποδοσφαιρική ομοσπονδία της Νότιας Κορέας για να ξεκουραστεί. Βρίσκεται στην τρίτη θέση 36 βαθμούς στο -1 από την κορυφή έχοντας όμως και έναν αγώνα λιγότερο.

Αγωνιστικά Νέα: Δεν αναφέρονται αγωνιστικά προβλήματα για την ομάδα.

ΟΥΡΑΒΑ

Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της στο πρώτο παιχνίδι και γνώρισε την ήττα με 2-1. Προηγήθηκε μάλιστα στο 37′ με κεφαλιά του Σουγκιμότο ωστόσο η χαρά της κράτησε λίγο καθώς δέχτηκε την ισοφάριση μόλις πέντε λεπτά αργότερα. Προσπάθησε να αντιδράσει και να πιέσει χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία. Στο 80′ βρέθηκε και πίσω στο σκορ από ένα σουτ του Χουάνγκ Ιλ-Σου και μέχρι το τέλος δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση.

Πλέον έχει ένα αρκετά δύσκολο έργο καθώς χρειάζεται τουλάχιστον δύο γκολ για να πάρει την πρόκριση απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν έχει ηττηθεί εντός έδρας στη φετινή διοργάνωση.

Δεν αγωνίστηκε για το πρωτάθλημα το τριήμερο που μας πέρασε καθώς έλαβε άδεια από την ομοσπονδία για να είναι έτοιμη για το σημερινό παιχνίδι. Βρίσκεται στη 10η θέση με 21 βαθμούς,επτά λιγότερους από την τρίτη και μόλις πέντε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Πρόταση

Η Ουλσάν έχει μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση και λογικά θα παραταχθεί και με καλύτερη ψυχολογία από την Ουράβα. Προκρίνεται ακόμα και με ήττα με 1-0 αλλά πιστεύω ότι η εικόνα του πρώτου αγώνα δεν ήταν αντιπροσωπευτική εμείς θα κυνηγήσουμε την έκπληξη με 2+GG στην Meridianbet