Uefa Europa League Match date: 21-10-2021 / 22:00 EINTRACHT FRANKFURT vs OLYMPIACOS PIRAEUS

Referee: Tiago Martins (POR)
Assistant referees: Luis Campos (POR), Pedro Almeida (POR)
Video Assistant Referee: João Pinheiro (POR)
Assistant Video Assistant Referee: Luis Godinho (POR)
Fourth official: Helder Malheiro (POR).

Ο Ολυμπιακός που έχει κάνει το 2×2 στον όμιλο, δοκιμάζεται στην έδρα της Άιντραχτ Φρανκφούρτης με στόχο ένα θετικό αποτέλεσμα που θα τον διατηρήσει σε πλεονεκτική θέση για την πρόκριση. Χωρίς νίκη εντός έδρας οι Γερμανοί τη φετινή σεζόν.
* «Ντόιτσε Μπανκ» (48.500 θ.) Με 35.000 θεατές, πάνω από 2000 οι φίλοι του Ολυμπιακού

ΑΙΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ

Με πέναλτι στις καθυστερήσεις, έφυγε με το «διπλό» (1-0) από την έδρα της Αντβέρπ και έφτασε τους 4 βαθμούς στον όμιλο. Δεν εντυπωσίασε βέβαια με την απόδοση της σε ένα σχετικά μοιρασμένο παιχνίδι, έχοντας ελάχιστες αξιόλογες στιγμές. Το ματς όδευε ολοταχώς για το 0-0 όμως ο Λίνστρεμ στο 89’ έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση και κέρδισε το πέναλτι, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Πασιένσια. Υπενθυμίζεται πως στην πρεμιέρα των ομίλων έφερε ισοπαλία 1-1 με την Φενέρμπαχτσε στην έδρα της, γλιτώνοντας από χαμένο πέναλτι του Πέλκα στις καθυστερήσεις.

Στο πρωτάθλημα, υπέστη απότομη προσγείωση μετά τη μεγάλη νίκη στην έδρα της Μπάγερν, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από την Χέρτα στο γήπεδο της. Κακή εμφάνιση, δέχτηκε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (7’, 63’) και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με πέναλτι του Πασιένσια (78’) το οποίο κέρδισε ο ίδιος μετά από τραγικό λάθος των φιλοξενούμενων. Ήταν το 18ο διαδοχικό εύστοχο πέναλτι της Άιντραχτ που αποτελεί και ρεκόρ συλλόγου.

Μπήκε τέλος στο αήττητο σερί 8 αγώνων που έτρεχε σ’ όλες τις διοργανώσεις (2-6-0) και βρίσκεται μόλις στην 14η θέση και στο +2 από την 16η που οδηγεί σε μπαράζ παραμονής. Είναι αξιοσημείωτο πως έχει μόλις μια νίκη στην Μπουντεσλίγκα, αυτή στην έδρα της πρωταθλήτριας Μπάγερν! Εντός έδρας αγνοεί ακόμα τη νίκη σε 5 παιχνίδια ανεξαρτήτως διοργάνωσης (0-4-1). Γενικότερα προβληματίζει αρκετά στο δημιουργικό κομμάτι, βασιζόμενη κυρίως στις εμπνεύσεις του ποιοτικού Κόστιτς.

Εν όψει του σημερινού, ο τεχνικός της Γκλάσνερ δήλωσε: «Ο Ολυμπιακός έχει συνηθίσει να αγωνίζεται στο Τσάμπιονς Λιγκ σε αυτό το κομμάτι της σεζόν. Είναι πρωτοπόρος στο πρωτάθλημα και έχει μόλις μια ήττα και αυτή στα προκριματικά πριν από πολύ καιρό. Είναι μια καλά οργανωμένη ομάδα και είναι γρήγορη στο τρανζίσιον. Είναι σημαντικό να μείνουμε ψύχραιμοι. Θα χρειαστεί να βασιστούμε στη δύναμη μας. Περιμένω ένα ισορροπημένο παιχνίδι όπου και οι δύο ομάδες θα πρέπει να φτάσουν στα όρια τους για να κερδίσουν».

Αγωνιστικά Νέα:Ο Για πρώτη φορά διαθέσιμος ο κάπτεν/χαφ Ρόντε, αλλά ο Γκλάσνερ ξεκαθάρισε ότι είναι πολύ νωρίς για να βρεθεί στο αρχικό σχήμα. Νοκ-άουτ ο βασικός μπακ Λεντς και ο αναπληρωματικός επιθετικός χαφ Μπαρκόκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μασούρα, πήρε πολύ μεγάλο «διπλό» (3-0) στην έδρα της Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη και έκανε το 2×2 στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Προηγήθηκε νωρίς με τον Τικίνιο (6’) στην αντεπίθεση και στη συνέχεια έκανε σωστή διαχείριση. Πιέστηκε μεν στο ξεκίνημα της επανάληψης και γλίτωσε από δοκάρι, αλλά στη συνέχεια «κλείδωσε» το ματς με δύο γκολ του Μασούρα σε πέντε λεπτά (63’, 68’). Μάλιστα ο τελευταίος είχε και χαμένο τετ-α-τετ για να κάνει χατ-τρικ, ενώ αναδείχθηκε σε MVP της αγωνιστικής.

Την Κυριακή τα βρήκε σκούρα στα Γιάννενα κόντρα στον ΠΑΣ αλλά απέδρασε με το «διπλό» (2-1) από τους «Ζωσιμάδες» χάρη στον Ελ Αραμπί που αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή. Άνοιξε το σκορ στο 17’ με τον Αγκιμπού, πιέστηκε στη συνέχεια και δέχτηκε την ισοφάριση με πέναλτι στο 61’. Έκτοτε κυριάρχησε αλλά δυσκολεύονταν να βγάλει αξιόλογες ευκαιρίες, ώσπου στο 84’ λυτρώθηκε από τον Ελ Αραμπί ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στο 4-2-0 το ρεκόρ του και μετά την απώλεια του ΠΑΟΚ, επέστρεψε στην κορυφή πριν το ντέρμπι της Κυριακής (24/10) με τον «Δικέφαλο του Βορρά» στο Φάληρο.

Προηγείται φυσικά το μεγάλο παιχνίδι με την Άιντραχτ, όπου σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος θα βρεθεί «αγκαλιά» με την πρόκριση στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ. «Έχουμε το μυαλό μας μόνο στο παιχνίδι με την Αϊντραχτ. Θα κοιτάξουμε να χρησιμοποιήσουμε τους παίκτες που είναι στην πιο καλή κατάσταση. Μετά θα δούμε το ματς με τον ΠΑΟΚ» υπογράμμισε ο Μαρτίνς και πρόσθεσε: «Η Αϊντραχτ παίζει ποδόσφαιρο που είναι κάθετο, γρήγορο και με δύναμη. Πρέπει να είμαστε δυνατοί και να παίξουμε με εξυπνάδα. Να είμαστε έξυπνοι και να πάρουμε τη μπάλα έτσι ώστε να μην αξιοποιήσει η Άϊντραχτ τη φυσική κατάστασή της και τη δύναμή της».

Αγωνιστικά Νέα: Εκτός ευρωπαϊκής λίστας ο εξτρέμ Ροντρίγκες, μακροχρόνια εκτός ο στόπερ Σεμέδο και ο επιθετικός χαφ Φορτούνης.

Ο Ολυμπιακός δεν έβγαλε μάτια με την εικόνα του στα Γιάννενα αλλά πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε και πλέον έχει μπροστά του τα δύο μεγάλα ματς με Άιντραχτ και ΠΑΟΚ. Σαφώς ποιοτική ομάδα οι Γερμανοί αλλά όχι αχτύπητοι, ενδεικτικό ότι φέτος δεν πάνε καθόλου καλά εντός των συνόρων και εντός έδρας δεν έχουν νίκη σε 5 ματς (0-4-1). Αν η ομάδα του Μαρτίνς παρουσιάσει το καλό της ευρωπαϊκό της πρόσωπο μπορεί να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από τη Φρανκφούρτη. Υπερβολικός ο φαβοριτισμός των γηπεδούχων, θα πάμε με το X στο ημίχρονο.