Uefa Europa League 05/08/2021

Πρώτα ματς του 3ου προκριματικού, ακολουθεί ρεβάνς στις έδρες των φιλοξενούμενων.. Δεν ισχύει το εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας μετά το δεύτερο 90λεπτο ακολουθεί ημίωρη παράταση και (αν χρειαστεί) η διαδικασία των πέναλτι. Περιορισμένος αριθμός θεατών

5/8/2021 17:00
Καϊράτ Αλμάτι – Αλασκέρτ
Δυνατή εντός έδρας η Καϊράτ
Η Καϊράτ παρότι είχε κερδίσει με 2-1 τον Ερυθρό Αστέρα στην έδρα της, ηττήθηκε με το βαρύ 5-0 στη ρεβάνς του Βελιγραδίου και «υποβιβάστηκε» στο Γιουρόπα Λιγκ. Ενδιάμεσα στα ευρωπαϊκά παιχνίδια της δίνει αγώνες για το Κύπελλο Καζακστάν, όπου κατεβαίνει με αναπληρωματικούς και μετράει τρεις σερί ήττες. Στον αντίποδα, η Αλασκέρτ αποκλείστηκε με δύο ήττες από την Σερίφ Τιρασπόλ και συνεχίζει κι αυτή στο Γιουρόπα. Το Σάββατο γνώρισε εντός έδρας ήττα-σοκ (0-3) από την Αραράτ για την πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος στην Αρμενία. Ξεκάθαρο φαβορί του ζευγαριού η Καϊράτ, που είναι δυνατή στην έδρα της, αλλά ο άσος βρίσκεται χαμηλά. Λίγο πιο πάνω το No Goal, το οποίο μπορεί να αποτελέσει επιλογή με το σκεπτικό ότι οι Αρμένιοι θα παίξουν αμυντικά με στόχο να κρατήσουν το μηδέν.
No Goal με απόδοση 1.64

5/8/2021 18:45
Γιάμπλονετς – Σέλτικ
Προβληματίζει στα μετόπισθεν η Σέλτικ
Η Σέλτικ αποκλείστηκε στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ για 3η σερί χρονιά μετά την ήττα από την Μίντιλαντ στην παράταση και πλέον θα παλέψει για την είσοδο στους ομίλους του Γιουρόπα. Φανερά ανέτοιμοι οι Κέλτες, δέχονται τουλάχιστον ένα γκολ σε κάθε παιχνίδι ενώ συνεχίζουν να έχουν θέμα με τη θέση του γκολκίπερ. Την Κυριακή μπήκαν με το αριστερό στο πρωτάθλημα Σκωτίας, χάνοντας με 2-1 από την Χαρτς. Στον αντίποδα, η τσέχικη Γιάμπλονετς προέρχεται από βαριά ήττα με 3-0 στην έδρα της Μπόλεσλαβ και σήμερα δίνει το πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι της σεζόν. Τα δύο προηγούμενα χρόνια δεν κατάφερε να περάσει προκριματικό γύρο. Δεν πείθουν οι Σκωτσέζοι σε αυτό το σημείο για να δίνονται σε τιμές φαβορί μέσα στην Τσεχία. Καλή εναλλακτική το όβερ, καθώς η ομάδα του Ποστέκογλου έχει μεγάλο πρόβλημα στα μετόπισθεν και η Γιάμπλονετς παίζει επιθετικά στο γήπεδο της.
Over με απόδοση 1.90

5/8/2021 19:00
Λίνκολν Ρεντ Ίμπς – Σλόβαν Μπρατισλάβας
Εμφανίζεται ανταγωνιστική η Λίνκολν
Η Λίνκολν από το Γιβραλτάρ το πάλεψε απέναντι στην Κλουζ στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ αλλά αποκλείστηκε με δύο ήττες (1-2 εντός, 0-2 εκτός). Αποκλεισμός και για την Σλόβαν, η οποία ηττήθηκε με 3-2 από την Γιούνγκ Μπόις στην Ελβετία, πληρώνοντας το άσχημο ξεκίνημα (2-0 στο 24’). Οι Σλοβάκοι μπήκαν με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα, νικώντας με 2-0 την Τρεντσίν και είναι το μεγάλο φαβορί του ζευγαριού. Πάντως, εκτός έδρας ζορίζονται και έχασαν και τα δύο παιχνίδια που έδωσαν φέτος στην Ευρώπη. Για εμάς το «διπλό» στο 1.57 κρίνεται κάτω από τα όρια του αποδεκτού απέναντι σε μια ομάδα που έως τώρα έχει βγάλει μαχητικό πρόσωπο στα προκριματικά. Αν έπρεπε να παίζαμε κάτι, θα πηγαίναμε με το 2-3 γκολ που καλύπτει πολλά ενδεχόμενα.
2-3 Goals με απόδοση 1.95

5/8/2021 21:00
ΝΣ Μούρα – Ζαλγκίρις Βίλνιους
Τον πρώτο λόγο οι Σλοβένοι εντός έδρας
Η Μούρα ήταν ανταγωνιστική κόντρα στην Λουντογκόρετς αλλά αποκλείστηκε από τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ μετά την ήττα με 3-1 στην Βουλγαρία, δεχόμενη δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Όντας επηρεασμένη από τα ευρωπαϊκά ματς, έχει ξεκινήσει με δύο απώλειες το νέο πρωτάθλημα στην Σλοβενία. Θα ψάξει αντίδραση κόντρα στην λιθουανική Ζαλγκίρις που αποκλείστηκε εύκολα από την Φερεντσβάρος (5-1 συνολικό σκορ) και είναι δίκαια το φαβορί του ζευγαριού. Της δίνουμε τον πρώτο λόγο στην έδρα της.
1 με απόδοση 1.98

Γαλατασαράι – Σεντ Τζόνστον
Βαρύ το κλίμα στην Γαλατά
Βαρύ το κλίμα στην Γαλατασαράι μετά το βαρύ αποκλεισμό από την Αϊντχόβεν με συνολικό σκορ 7-2 στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Η «τσιμ μπομ» υποβιβάστηκε έτσι στο Γιουρόπα Λιγκ και θα βρει μπροστά της την σκωτσέζικη Σεντ Τζόνστον, η οποία προέρχεται από ονειρική σεζόν κατακτώντας τόσο το Κύπελλο Σκωτίας όσο και το Λιγκ Καπ. Φαβορί οι πιο ποιοτικοί και έμπειροι Τούρκοι, αλλά μετά τις εμφανίσεις τους απέναντι στην Αϊντχόβεν δεν εμπνέουν καμιά εμπιστοσύνη, πόσο μάλλον σε τέτοιες τιμές που βρίσκεται ο άσος. Δεν αποκλείεται να ξεσπάσουν οι γηπεδούχοι, αλλά αμυντικά δύσκολα θα μπορέσουν να… συμμαζέψουν την κατάσταση σε τόσο σύντομο διάστημα και δεν αποκλείουμε τους Σκωτσέζους να βρουν γκολ. Θα πάμε με το όβερ.