Uefa Champions League 2021/2022 QUALIFICATION FINAL

Πρώτα ματς για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Δεν ισχύει το εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας μετά το πέρας της ρεβάνς ακολουθεί παράταση και εάν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι. Με περιορισμένο αριθμό θεατών. Σε ισχύ ο VAR.

Match date: 18-08-2021 / 22:00
BENFICA vs PSV
Μπενφίκα
Ανάλυση: Έκανε δουλειά της στον προηγούμενο γύρο, αφήνοντας εκτός με δύο νίκες τη Σπαρτάκ Μόσχας. Μετά το 2-0 στη Ρωσία, πέτυχε ακόμη μία στη Λισαβόνα, πάλι με 2-0. Κυνική στο παιχνίδι της, έχει αφήσει στην άκρη το θέαμα και κοιτάζει περισσότερο πως θα κάνει τη δουλειά της. Έπλεξε το εγκώμιο της Αϊντχόφεν ο τεχνικός Ζορζ Ζεσούς, ο οποίος δήλωσε που οι Ολλανδοί έρχονται με… φόρα. Ακόμη και αν δεν τα καταφέρει στα πλέι οφ, θα αγωνιστεί σίγουρα σε όμιλο του Γιούροπα Λιγκ, οπότε έχει μέλλον φέτος στην Ευρώπη. Το σημαντικό είναι πως έχει το… πάνω χέρι στις αναμετρήσεις με τους Ολλανδούς (6-1-0 στο «Ντα Λουζ»). Στο πρωτάθλημα αντιμετώπισε τη νεοφώτιστη Αρούκα στο πρώτο εντός έδρας ματς και κέρδισε εύκολα 2-0, ενώ έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 1ο δεκάλεπτο. Βάλντσμιντ και Γιάρεμτσουκ χρίστηκαν σκόρερ από το 38′ έως το 43′. Είχε ευκαιρίες στο 2ο ημίχρονο για να φτάσει σε πιο ευρύ σκορ.
Αγωνιστικά νέα: Έχασε το ματς πρωταθλήματος (λόγω τιμωρίας) ο δεξιός μπακ/χαφ Ντιόγκο Γκονσάλβες, τώρα όμως είναι διαθέσιμος και ενδέχεται να πάρει φανέλα βασικού. Εκτός δράσης ο μέσος Σάμαρης και οι φορ Σεφέροβιτς, Νούνιες, Ροντρίγκο Πίνιο. Προβάδισμα για τη γραμμή κρούσης έχει ο φορ Γιάρεμτσουκ, ο οποίος «ανεβαίνει» διαρκώς. Στην αποστολή και ο δεξιός μπακ Αντρέ Αλμέιδα.
6-1-0 στα 7 τελευταία εντός με Ολλανδούς 2-4-1 συνολικά με Αϊντχόφεν 4/4 νίκες τη φετινή σεζόν σε επίσημα ματς

PSV Αϊντχόφεν
Ανάλυση: Είναι εντυπωσιακά αποτελεσματική στο ξεκίνημα της φετινής σεζόν. Στον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ πανηγύρισε δύο νίκες επί της Μίντιλαντ δίχως να δεχθεί γκολ, 3-0 εντός / 1-0 εκτός. Στον αμέσως προηγούμενο γύρο είχε πετύχει δύο νίκες επί της Γαλατασαράι, 5-1 εντός / 2-1 εκτός. Επιπλέον κατέκτησε ήδη το ολλανδικό Σούπερ Καπ συντρίβοντας με 4-0 τον Άγιαξ στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» και το περασμένο Σάββατο έκανε ποδαρικό με το δεξί και στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Σμιντ, με μικρό ροτέισον στο αρχικό σχήμα, επιβλήθηκε 2-0 εκτός έδρας της Χέρακλες χάρη σε τέρματα των Μπρούμα (40΄) και Μαντουέκε (64΄). Ενδιάμεσα στις αναμετρήσεις με την Μπενφίκα θα υποδεχθεί την Καμπούρ. Το 1988 κατέκτησε το Κύπελλο Κυπελλούχων επικρατώντας της Μπενφίκα στα πέναλτι. Τη συνάντησε επίσης στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ τη σεζόν 1998-99 με απολογισμό μία ισοπαλία και μία ήττα και στα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ τη σεζόν 2010-11 με απολογισμό μία ισοπαλία και μία ήττα.
Αγωνιστικά νέα: Ο κεντρικός αμυντικός Φίρχεφερ δεν ταξίδεψε στην Πορτογαλία διότι περιμένει τη γέννηση του παιδιού του. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Ρομέρο, ο μεσοεπιθετικός Λεντέσμα και ο αμυντικός μέσος Γκουτιέρεζ, ανέτοιμος ακόμα ο εξτρέμ Ντόαν. Με ίωση ο τερματοφύλακας Μίλερ. Ο κεντρικός αμυντικός Μποσκαλί, ο αριστερός μπακ Μαξ και ο μέσος Φαν Χίνκελ απουσίασαν στο πρόσφατο παιχνίδι πρωταθλήματος για διαφορετικούς λόγους αλλά σήμερα βρίσκονται κανονικά στη διάθεση του Γερμανού προπονητή.
4-0-0 φέτος στο Τσάμπιονς Λιγκ 5/6 τελευταία παιχνίδια στο Τσάμπιονς Λιγκ ήταν Over 2.5 4/5 τελευταία εκτός έδρας στο Τσάμπιονς Λιγκ ήταν GG

Η Μπενφίκα ξεκίνησε ιδανικά τη χρονιά και δείχνει σε πρώτη φάση πως δεν θα κάνει τα περσινά «δώρα». Ισχυρό το κίνητρο του να γίνει η 3η ομάδα της χώρας που θα αγωνιστεί σε όμιλο του UCL. Σε απίστευτη φόρμα η Αϊντχόφεν. Οι συνεχείς νίκες έχουν απογειώσει την ψυχολογία των παικτών. Ουδεμία ένσταση στο να βρει δίχτυα. Συνδυαστική επιλογή στα γκολ.

BSC YOUNG BOYS vs FERENCVAROSI TC
Γιουνγκ Μπόις
Ανάλυση: Συνεχίζει… ακάθεκτη στα προκριματικά του Champions League, μετρώντας δύο νίκες και δύο ισοπαλίες και φυσικά το κυριότερο 2/2 προκρίσεις. Πρώτα απέκλεισε τη Σλόβαν Μπρατισλάβας (0-0, 3-2) και στη συνέχεια ήρθε η Κλουζ. Το 1-1 της Ρουμανίας άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς για τον επαναληπτικό, με τη Γιουνγκ Μπόις να… καρδιοχτυπά, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις από το 4ο λεπτό με το τέρμα του Μπιλέλ Ομρανί. Η απάντηση των «Κιτρινόμαυρων» ήταν άμεση και καταιγιστική, αφού μέσα σε ένα τρίλεπτο μπήκαν σε θέση οδηγού στο ζευγάρι. Ο Τεοσόν Σιμπατσέ ισοφάρισε στο 23′ και ο Μουμί Ενγκαμαλέ γύρισε «τούμπα» το ματς δύο λεπτά μετά (25′). Ο Αμερικανός φορ Σιμπατσέ σκόραρε ξανά στο 42′ για το 3-1, φτάνοντας τα πέντε γκολ σε όλες τις διοργανώσεις φέτος. Η αποβολή του Αλεξάντρου Πάουν με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 63′ απλούστευσε ακόμη περισσότερο τα πράγματα για τους γηπεδούχους που πανηγύρισαν την πρόκριση στο φινάλε. Το Σάββατο, με αλλαγές, επικράτησε άνετα 4-1 της μικρούλας Λιτάου στο Κύπελλο.
Αγωνιστικά νέα: Συμπλήρωσε κάρτες ο Μισέλ Εμπισέρ, ο Βενσάν Σιερό θα τον αντικαταστήσει στη μεσαία γραμμή. Θέση βασικού διεκδικεί και ο 19χρονος Φάμπιαν Ρίντερ (Μ). Παραμένουν οι γνωστές απουσίες των βασικών Φον Μπάλμος (Τ/Φ), Λούστενμπεργκερ (Α), Λάουπερ (Μ), Ενσάμε (Ε), εκτός κι ο νεαρός Μοντέιρο (Ε).
Προέρχεται από διαδοχικά G/G & over 3.5 Αήττητη στα 9 τελευταία επίσημα εντός (8-1-0) Χωρίς ήττα στα φετινά προκριματικά (2-2-0)

Φερεντσβάρος
Ανάλυση: Το ταξίδι της Φερεντσβάρος στα φετινά προκριματικά ξεκίνησε στις αρχές Ιουλίου, με τον πρώτο προκριματικό γύρο του Champions League και θα συνεχιστεί σίγουρα μέχρι τον Δεκέμβρη. Οι Ούγγροι θέλουν να συμβεί αυτό στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση και μάλιστα για δεύτερη σερί χρονιά μετά την περσινή τους συμμετοχή. To 2-0 του πρώτου αγώνα με τη Σλάβια Πράγας ήταν αρκετό για να περάσει στην επόμενη φάση, καθώς δεν κόστισε η ήττα με 1-0 στην Τσεχία. Ο Λουκάς Μαζοπούστ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 36ο λεπτό, όμως δεν μπόρεσαν να βρουν ένα δεύτερο τέρμα παρά την «πολιορκία» στο δεύτερο ημίχρονο (14-0 τελικές). Στο 84′, η Φερεντσβάρος έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Έλνταρ Τσίβιτς, αλλά κράτησε το σκορ πρόκρισης με… νύχια και με δόντια μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Επέστρεψε στις νίκες, με το 4-1 επί της Μεζόκοβεζντ-Ζσόρι για το πρωτάθλημα.
Αγωνιστικά νέα: Χωρίς τον βασικό Έλνταρ Τσίβιτς (Α), που αποβλήθηκε στον προηγούμενο γύρο με δύο κίτρινες κάρτες σε 7 λεπτά. Απουσιάζει και ο Ντάβιντ Σιγκέρ (Μ), έπαθε ρήξη συνδέσμου και θα απουσιάσει για περίπου ένα εξάμηνο από τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της ομάδας του.
Μία ήττα στα 17 πρόσφατα εκτός έδρας (11-5-1) Τέσσερις νίκες σε πέντε φετινά ευρωπαϊκά Ένα «Χ» στα 12 τελευταία στο CL (5-1-6)

Η Γιουνγκ Μπόις έχει σκοράρει από τρεις φορές στην έδρα της στα δύο φετινά προκριματικά. Είναι ομάδα που παίζει επιθετικά, αλλά τη βοηθάει το γεγονός ότι έχει παίξει πρώτα το εκτός έδρας παιχνίδι. Αυτή τη φορά ξεκινάει ως γηπεδούχος και θα είναι πιο προσεκτική στην άμυνα. Άσος αλλά χωρίς να ξεφύγει πάρα πολύ το σκορ.

MALMO FF vs LUDOGORETS
Μάλμε
Ανάλυση: Μεγάλη εμφάνιση από τον Αντόνιο Τσόλακ στη Σκωτία, οδήγησε τους πρωταθλητές Σουηδίας σε δεύτερη νίκη, με το ίδιο πάλι σκορ, 2-1. Η νίκη αυτή αποκτά μεγαλύτερη αξία αν σκεφτεί κανείς ότι οι Σουηδοί έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το τέλος του α’ μέρους, όταν ο Μπόνκε Ίνοσεντ αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, για ένα μαρκάρισμα στο κέντρο του γηπέδου. Η Μάλμε ήταν ήδη πίσω στο σκορ από το 18’, ωστόσο δε φάνηκε να πτοείται. Αρχικά ισοφάρισε στο 53’ και 4 λεπτά αργότερα πήρε προβάδισμα με δύο απίθανα γκολ του Κροάτη επιθετικού. Ακολούθησε το μεγάλο ματς πρωταθλήματος με την Γκέτεμποργκ, όπου γνώρισε εντός έδρας ήττα 2-3. Πήρε προβάδισμα μόλις στο 7’ με τον Τσόλακ, έχασε σημαντικές φάσεις, για να δεχθεί την ισοφάριση στο 17’ και να βρεθεί πίσω με αυτογκόλ στο 55’. Ο νιόφερτος Μαλίκ Αμπουμπακάρι ισοφάρισε στο 86’, ωστόσο στο 90+4’ ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι σε μια φάση που αμφισβητήθηκε έντονα για το αν ήταν εντός περιοχής. Στο 90+9’ διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.
Αγωνιστικά νέα: Τιμωρημένος είναι όπως ήταν αναμενόμενο ο αποβληθείς βασικός μέσος Μπόνκε Ίνοσεντ. Επιπρόσθετα, εκτός έμεινε και ο βασικός αμυντικός Ανέλ Αχμέντχοτζιτς, καθώς συμπλήρωσε 3 κίτρινες κάρτες. Μη διαθέσιμος ο πρόσφατα αποκτηθείς αμυντικός Σέρτζιο Πένα, ο οποίος τραυματίστηκε στον γαστροκνήμιο στο ματς με την Γκέτεμποργκ. Μακροχρόνια τραυματίας ο βασικός αμυντικός Γιόνας Κνούντσεν. Αντίθετα, κανονικά διαθέσιμος είναι ο βασικός αμυντικός Φραντς Μπρόρσον, ο οποίος επιστρέφει μετά από δύο ματς.
Τα 4/5 τελευταία ήταν G/G Τα 4/5 τελευταία ήταν Over 2,5 Εντός έδρας έχει 7/8 τελευταία Over 2,5

Λουντογκόρετς
Ανάλυση: Έκανε την υπέρβαση και πέρασε το εμπόδιο του Ολυμπιακού, έστω κι αν δεν κατάφερε να πετύχει μία νίκη στα δύο ματς. Μετά το 1-1 του «Γεώργιος Καραϊσκάκης» αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 εντός έδρας σε ένα ματς με πολλές συγκινήσεις. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 31’, αντέδρασε και έφτασε ισοφάριση ούσα τυχερή στο 49’ με αυτογκόλ του Σεμέδο, πήρε προβάδισμα με πέναλτι του Πιέρρου Σωτηρίου στο 57’, για να δεχθεί την ισοφάριση με τον ίδιο τρόπο στο 68’. Στη συνέχεια έχασε κάποιες καλές φάσεις, απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 86’, χωρίς όμως να μπορέσει να το εκμεταλλευτεί τόσο στα εναπομείναντα λεπτά όσο και στην παράταση. Στα πέναλτι όμως φάνηκε πιο ψύχραιμη, ευστόχησε και στα 4 που σούταρε, δέχθηκε γκολ μόνον στο 1 από τα 3 που σούταρε ο Ολυμπιακός και πήρε την πρόκριση. Τρελά πανηγύρια, η ομάδα ζει και ανασαίνει για την πρόκριση στους Ομίλους του θεσμού, για πρώτη φορά μετά το 2016/17. Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα, οπότε μπόρεσε να προετοιμαστεί κατάλληλα.
Αγωνιστικά νέα: Τιμωρημένος είναι ο βασικότατος μέσος Κίριλ Ντεσπότοφ, καθώς συμπλήρωσε 3 κίτρινες κάρτες στον επαναληπτικό με τον Ολυμπιακό. Πιθανότερος αντικαταστάτης του είναι ο Βραζιλιάνος μέσος Φαρίας Βάντερσον. Αμφίβολος είναι ο βασικός επιθετικός Μαρίν Χιγκίνιο, που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού. Εξέτισε την ποινή του και επιστρέφει ο βασικός επιθετικός Μπερνάρντ Τεκπετέι. Σταθερά εκτός πλάνων ο επιθετικός Κεσέρου.
Τα 4/5 τελευταία ήταν Over 2,5 Τα 4/5 τελευταία ήταν G/G Εκτός έδρας έχει 3/4 τελευταία Under 2,5

Δύο νίκες η Μάλμε επί της Ρέιντζερς, έδειξε πως είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Ναι μεν σήμερα έχει κάποια προβλήματα στην άμυνα, ωστόσο το ρόστερ της είναι γεμάτο και υπάρχουν παίκτες που μπορούν να δώσουν λύσεις. Η Λουντογκόρετς ήταν τυχερή με τον Ολυμπιακό, πέρασε χωρίς να κερδίσει, ενώ θα έχει σημαντικότατες απώλειες μεσοεπιθετικά. Προς τον άσο.