UCD Dublin vs Waterford United Ιρλανδία Premier League

UCD Dublin
Υπέστη διασυρμό με 7-0 στην έδρα της Σάμροκ Ρόβερς την Κυριακή, βρέθηκε να χάνει 4-0 στο 23′, δέχτηκε τρία γκολ μέσα σε πέντε λεπτά, το σκορ μπορούσε να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς. Ο Γκράχαμ Κάνινγκς έκανε το 1-0 στο 13′ ακολούθησαν δύο γκολ από τον Νταν Καρ στο 19′ και το 21′, στο 23′ το 4-0 από τον Τζακ Μπιρν. Οι “φοιτητές” πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς να δεχτούν άλλο γκολ, το δέχτηκαν δύο λεπτά μετά την έναρξη του β΄μέρους όταν  ο Άαρον ΜακΈνεφ έκανε με κεφαλιά το 5-0. Δύο γκολ στη συνέχεια από τον Άαρον Γκριν στο 58′ και το 76′ ολοκλήρωσαν τα διασυρμό. Πέρα από την ήττα η έκταση του σκορ είχε μεγαλύτερες συνέπειες αφού έφερε την ομάδα στο βυθό της βαθμολογίας υστερώντας πια στον συντελεστή τερμάτων από την ισόβαθμη της Φιν Χαρπς. Απέκτησε από τη Μποέμιανς τον επιθετικό Σαμ Μπίρνς για το υπόλοιπο της σεζόν, έχει δοκιμαστεί στο παρελθόν από Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Έβερτον. Τραυματίας ο αμυντικός Έβαν Οζάμ (14/0) και αναπόφευκτα εκτός αποστολής.
Waterford United
Απροσδόκητη εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη -μέχρι τότε ουραγό- Φιν Χαρπς, πρώτη εκτός έδρας νίκη φέτος για τις “άρπες”. Ξεκίνησε πολύ καλά, θα μπορούσε να προηγηθεί από το 7′ στην εκτέλεσε κόρνερ του Σέιν Ντούγκαν όμως η κεφαλιά του Μαξίμ Κούογκαν έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Είχε ακόμα μια καλή στιγμή με τον Ντούγκαν, η Χαρπς απείλησε για πρώτη φορά 13 λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους με μια κεφαλιά του Σαμ Τοντ που έφυγε άουτ. Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο κίπερ της Γουότερφορντ, Μάθιου Κόνορ, κράτησε όρθια την ομάδα του σταματώντας τον Ντάνιελ Ο’Ράιλι. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο μέρος, ο κίπερ της Χαρπς, Νάιλ ΜακΓκίνλεϊ, έκανε εξαιρετικές αποκρούσεις σταματώντας τους Ντούγκαν και Κόρι Γκάλβιν, η Χαρπς έβγαινε στην κόντρα και στο 80′ κέρδισε πέναλτι που το μετέτρεψε σε γκολ ο Μίκι Πλέις. Η Γουότερφορντ άγγιξε την ισοφάριση με την κεφαλιά του Κένι Μπράουν, όμως ο ΜακΓκίνλεϊ έκανε ακόμα μια εξαιρετική επέμβαση. Τραυματίας ο μεσοεπιθετικός Ζακ Ελμπουζέντι (17/4).
Από τα ματς που οι “σπουδαστές” οφείλουν να κερδίσουν, εντός έδρας τα πάνε συνήθως καλύτερα. Η Γουότερφορντ θέλει να ξεπεράσει την ψυχρολουσία από τη Χαρπς και το συγκεκριμένο ματς φαντάζει ιδανικό. Δείχνει να έχει γκολ, η Γιου Σι Ντι δύσκολα θα το αφήσει να ανοίξει, τα 2-3 γκολ στο 1.97 έχουν τύχη.