Switzerland Super League

21:00 FC Luzern – Neuchâtel Xamax
Εφερε τη δεύτερη σερί ισοπαλία, κόντρα στην εξίσου ντεφορμέ Λουγκάνο και αναζητά ακόμα τη δεύτερη νίκη της. Δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του παιχνιδιού, ο Ιταλός φορ Μαρτζιότα δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τραγικό λάθος αμυντικού, τον νίκησε ο αντίπαλος κίπερ και σαν μην έφτανε αυτό βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 4’. Εκλεισε τη Λουγκάνο στα καρέ της, έκανε το 1-1 στο 28’ και μέχρι το φινάλε του 1ου ημιχρόνου είχε δύο καλές προσπάθειες για να κάνει την ανατροπή. Ανούσιο το 2ο ημίχρονο, χωρίς ευκαιρία από καμία ομάδα, παρά μόνο υποψίες για ένα πέναλτι εκατέρωθεν. Ψάχνει την πρώτη νίκη στο γήπεδό της, όπου πέρυσι ηττήθηκε δύο φορές από τη Ξαμάξ. Εξέτισε, αλλά είναι τραυματίας ο μπακ Σβέγκλερ (6/0), παραμένουν εκτός οι Εντένγκε (Μ, 6/0) και Αρνολντ (Μ, 6/0), αμφίβολος είναι ο Γκρέτερ (Α, 1/0).
Δεν μπόρεσε να μπει εμπόδιο στο «τρένο» που λέγεται Σιόν, επέστρεψε άμεσα στις ήττες και παραμένει ουραγός της κατηγορίας και μοναδική ομάδα χωρίς νίκη. Αμφίρροπο το 1ο ημίχρονο, ισοφάρισε άμεσα (40′) το γκολ που δέχθηκε στο 37′, όμως ήταν ανύπαρκτη στην επανάληψη και δέχθηκε άλλα δύο γκολ στο 56′ και στο 70′. Το ρόστερ είναι φανερό πως είναι χαμηλής δυναμικότητας, τα περιμένει όλα από τον πολύ καλό επιθετικό Νουτσόλο (4 γκολ), ο οποίος ξεχωρίζει σαν «τη μύγα μες στο γάλα» από τους συμπαίκτες του. Συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος ο βασικός κεντρικός αμυντικός Ντούριτς (7/0), αμφίβολος δίνεται ο Σουλεϊμάνοβ (Μ, 5/0), εκτός παραμένουν οι Μβενγκ (Μ, 3/0) και Σέφερι (Ε, 5/0).
Η Σερβέτ έχει σημαδέψει το ματς με τη Ξαμάξ ως αυτό που θα σημειώσει τη δεύτερη νίκη της. Η ευκολία που δέχεται γκολ δεν μας επιτρέπει να την ακολουθήσουμε, θυμίζουμε, επιπλέον, πως και πέρυσι πέτυχε τη Ξαμάξ σε αντίστοιχη κατάσταση και γνώρισε 2 ήττες. Για όποιον επιμένει να ασχοληθεί, ορατό είναι το ενδεχόμενο να σκοράρουν αμφότερες.

21:00 Servette FC – FC Lugano
Προερχόταν από τον αποκλεισμό στο Κύπελλο από την Γκρασχόπερς της Β’ κατηγορίας και έψαχνε αντίδραση στο ματς με τη Σεν Γκάλεν, όμως η ήττα και πιο πολύ ο τρόπος που ήρθε, «βάρυνε» το κλίμα. Ανύπαρκτη στο 1ο ημίχρονο, έχανε δίκαια με 2-0 στην ανάπαυλα. Χαρακτηριστικό είναι πως ο κόουτς Γκάιερ, φανερά εκνευρισμένος, έκανε αλλαγή στο 42’ τον μέσο Οντούα, χωρίς να συντρέχει λόγος τραυματισμού. Προς στιγμήν φάνηκε να πιάνει τόπο η τακτική του, ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο με δοκάρι, μείωσε στο 67’ (σκόρερ ο Οντούα, που είχε μπει στο 42’), όμως το 3-1 στο 76’ της έκοψε τα… πόδια. Ούτε τώρα υπολογίζονται οι Ιμέρι (Μ, 5/0), Κονάτ (Μ, 6/0) και Κονέ (Ε, 4/0), ενώ στα πιτς από την αρχή της σεζόν βρίσκονται οι Μπουσέ (Α, 5/0 πέρυσι), Εμφούι (Α, 17/0 πέρυσι) και Λανγκ (Ε, 6/0 πέρυσι).
Πρόσθεσε ακόμα μία προβληματική εμφάνιση, δεν δικαιούταν περισσότερα κόντρα στην, επίσης, απογοητευτική Λουκέρνη. Αλλού γι’ αλλού ο μπακ Νταρπελά, με την έναρξη έδωσε… μισό γκολ σε αντίπαλο, την έσωσε ο κίπερ Μπάουμαν από το 0-1 και στο 4’ πέτυχε πρώτη γκολ με τον Καρλίνιος. Προτίμησε να «ταμπουρωθεί» για να προστατέψει το προβάδισμά της, δεν τα κατάφερε και στο 28΄, μετά από νέο αμυντικό λάθος, δέχθηκε την ισοφάριση. Ελαφρώς βελτιωμένη στην επανάληψη, όμως δεν βρήκε «καθαρές» φάσεις. Κι άλλη ευκαιρία θα δοθεί στον τεχνικό Σελεστίνι (έφυγε κατευθείαν για τα αποδυτήρια μετά το τέλος του ματς για να αποφύγει τους δημοσιογράφους), το σημερινό ματς μαζί με αυτό της Κυριακής με τη Ξαμάξ θα κρίνουν το μέλλον του. Πιθανόν να επιστρέψει ο Σουλμόνι (Α, 1/0), εκτός ξανά οι Ροντρίγκες (Μ, 6/1), Κοβίλο (Μ, 1/0) και Κρινγκόι (Μ).
Το κλίμα έχει στραβώσει για τα καλά στη Λουγκάνο, δύσκολα μπορεί να το… γυρίσει ο κόουτς Σελεστίνι. Η Σερβέτ είναι ισχυρή μπροστά στους οπαδούς της, μπορεί να επιστρέψει στις επιτυχίες και να παραμείνει ψηλά στη βαθμολογία.