Switzerland Super League

17:00 FC Basel – FC Lugano
Η Βασιλεία δεν πλήρωσε την… μπλαζέ της εμφάνιση στο 1ο ημίχρονο κόντρα στη Ξαμάξ, την έσωσε το δοκάρι στο 37’ και στην επανάληψη έφτασε σε άνετη νίκη με 3-0, χάρη στην ποιότητά της. Στα θετικά το ότι κράτησε απαραβίαστη την εστία της για πρώτη φορά φέτος, αλλά και το ότι βρίσκει γκολ από τους παίκτες της μεσαίας γραμμής. Βρήκε τον αντικαταστάτη του σκόρερ Αγιέτι (πουλήθηκε προ εβδομάδων στη Γουέστ Χαμ) στο πρόσωπο του Βραζιλιάνου Καμπράλ (δανεικός από την Παλμέιρας). Ενδιαφέρον της Μπριζ για τον ηγέτη Μπαλάντα (Α, 4/0), πιθανόν να έχει βάση, καθώς το συμβόλαιο του Κολομβιανού λήγει το επόμενο καλοκαίρι και τότε θα χαθεί ως ελεύθερος (δεν δείχνει διάθεση να ανανεώσει). Στο Γιουρόπα κληρώθηκε με τις Κράσνονταρ, Χετάφε και Τραμπζονσπόρ, η πρεμιέρα της θα γίνει στη Ρωσία με την πρώτη (19/9). Αμφίβολοι ο βασικός Τζούφι (Μ, 3/1) και ο Κουζμάνοβιτς (Μ, 13/1 πέρυσι), ενώ δεν υπολογίζεται, φυσικά, ο Φαν Βόλφσβινκελ (Ε, 3/0), ο οποίος χειρουργήθηκε και πιθανότατα χάνει όλη τη σεζόν.
Η ήττα που γνώρισε η Λουγκάνο από τη Σεν Γκάλεν έχει ονοματεπώνυμο και αυτό είναι Ολιβιέ Κουστόδιο, καθώς η ανόητη αποβολή του αριστερού μπακ, δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, έφερε την… κατάρρευση της ομάδας του και το υπέρ της 1-0 μετατράπηκε σε 3-1 μέσα σε 20 λεπτά (53’-73’). Στο 1ο μέρος, ο κίπερ Μπάουμαν την έσωσε σε πέναλτι μόλις στο 5’ και λίγο αργότερα πήρε προβάδισμα με τον Χόλεντερ, ο οποίος έκλεισε και το σκορ στις καθυστερήσεις (πρώτα γκολ επιθετικού στο πρωτάθλημα, μέχρι τότε είχαν σκοράρει μόνο μέσοι και αμυντικοί). Χωρίς νίκη από την πρεμιέρα, προβληματίζει η εικόνα της… Ενδιαφέρον παρουσιάζει ο όμιλός της στο Γιουρόπα, όπου θα κληθεί να αντιμετωπίσει τις Ντιναμό Κιέβου, Μάλμε, Κοπεγχάγη, με το πρώτο ματς να διεξάγεται στη Δανία με την τελευταία (19/9). Τιμωρημένος είναι φυσικά ο Κουστόδιο (Α, 5/0), αμφίβολοι οι Μποτάνι (Ε, 5/0), Μάριτς (Α, 4/1), εκτός παραμένουν οι Μάτσεκ (Μ, 3/0 πέρυσι), Κρινγκόι (Μ, 1/0 πέρυσι) και Κοβίλο (Μ, 1/0).
Η Βασιλεία αρχίζει να βρίσκει ρυθμό και προέρχεται από 3 σερί νίκες, στις οποίες σκόραρε μάλιστα από 3 γκολ σε κάθε ματς. Η Λουγκάνο της έχει κάνει ζημιές την τελευταία διετία, αλλά στην κατάσταση που είναι δεν… γλιτώνει. Ενισχύουμε τον «άσο» με το Over 1,5, φοβούμενοι μην «κολλήσει» το ματς στο 2-0.

17:00 FC Luzern – BSC Young Boys
Χωρίς τέλος η κατηφόρα της Λουκέρνης, υπέστη από τη Σιόν την 4η διαδοχική ήττα. Πραγματοποιεί το χειρότερο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, μετά τη σεζόν 2008-09, όταν είχε πάρει 1 βαθμό στα ίδια ματς. Προερχόταν από το εκτός έδρας ματς στο Γιουρόπα με την Εσπανιόλ (ήττα με 3-0) και όπως ήταν αναμενόμενο, οι δυνάμεις της την εγκατέλειψαν νωρίς. Έκανε δυναμική εκκίνηση, έχασε ευκαιρία με τον Ελέκε, όμως μετά το 1-0 της Σιόν στο 39’ δεν είχε το σθένος να απαντήσει. Δέχθηκε το 2-0 στο 82’ και πέτυχε το γκολ της τιμής στις καθυστερήσεις. Έχει φουντώσει το θέμα σχετικά με την παραμονή ή μη του κόουτς Χίμπερλι, ο οποίος, πάντως, πήρε ψήφο εμπιστοσύνης από τους… βετεράνους της ομάδας σε μίνι-γκάλοπ που έγινε. Πήρε δανεικό από την Ουντινέζε τον Βραζιλιάνο φορ Μάτος, κάτι που ίσως σημαίνει πως η επιθυμία του Ελέκε (5/1) για μεταγραφή, γίνει γεγονός. Πιθανόν να επιστρέψει ο μπακ Γρέτερ (1/0), εκτός παραμένει ο Μπουρτς (Α, μεταγραφή).
Απογοήτευση κυριαρχεί στη Γιουνγκ Μπόις, μετά από τον αποκλεισμό της στο Τσάμπιονς Λιγκ από τον Ερυθρό Αστέρα και τον «υποβιβασμό» στο Γιουρόπα. «Φωτιά» το τελευταίο δεκάλεπτο του ματς στο Βελιγράδι, βρήκε τυχερή ισοφάριση (1-1) και έψαξε μετά μανίας το δεύτερο γκολ που θα της έδινε την πρόκριση, χάνοντας μια πολύ καλή ευκαιρία. Ο αποκλεισμός ίσως οδηγήσει τη διοίκηση στο να πουλήσει κάποιον παίκτη, κάτι που θα ξεκαθαρίσει μέχρι το βράδυ της Δευτέρας. Στο Γιουρόπα κληρώθηκε με τις Πόρτο, Φέγενορντ και Ρέιντζερς, κάνει ντεμπούτο με την πρώτη (19/9, εκτός). Στο πρωτάθλημα προέρχεται από το εύκολο 4-0 επί της Ζυρίχης, σημειώνοντας την τέταρτη σερί νίκη και πιο ευρεία από αυτές. Σταθερά στην κορυφή, θα αγωνιστεί σε μια έδρα, όπου «μετρά» 4 διαδοχικά «διπλά». Γνωστά τα προβλήματα των Καμαρά (Α, 14/2 πέρυσι), Λοπέρ (Μ, 28/1 πέρυσι) και Σπίελμαν (Μ, 4/0), του τελευταίου είναι το πιο σημαντικό.
Η Γιουνγκ Μπόις έχει την εμπειρία να διαχειριστεί την απογοήτευση από τον αποκλεισμό στο Τσάμπιονς Λιγκ, μάλιστα, πολλές φορές ακολουθεί ξέσπασμα σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις. Δεν περιμέναμε σε υψηλότερες τιμές το «διπλό», σε συνδυασμό με το Over1,5 «ομορφαίνει» η απόδοση.

17:00 FC Thun – FC Sion
«Μαγική» εικόνα το 4-0 με το οποίο ηττήθηκε από τη Σερβέτ, το τελικό σκορ την αδικεί. Στο 18’ έχανε με 2-0, με την αντίπαλο να έχει απόλυτη ευστοχία και να εκμεταλλεύεται τα λάθη συνεννόησης μεταξύ τερματοφύλακα και αμυντικών. Έπαιξε τη Σερβέτ στο… μισό γήπεδο στη συνέχεια, αλλά ήταν άστοχη (δύο φορές έδιωξαν οι αμυντικοί την μπάλα πάνω στη γραμμή, ο αντίπαλος κίπερ ήταν εντυπωσιακός) και άτυχη (είχε δοκάρι). Στο φινάλε δέχθηκε ακόμα δύο γκολ (88’, 95’), «βάρυνε» πολύ η ήττα… Πάντως, περιμένουμε να ανεβάσει… στροφές τώρα που δεν έχει πλέον ευρωπαϊκές υποχρεώσεις. Δεν βελτιώθηκε η κατάσταση στο απουσιολόγιο, σημειωμένα παραμένουν τα ονόματα των Μπάιγκλερ (Α, 3/0), Ριγκέτι (Α, 3/0 πέρυσι), Χέντιγκερ (Μ, 19/2), Κάρλεν (Μ, 28/3 πέρυσι), Τοσέτι (Μ, 3/0), ενώ αμφίβολος είναι ο Ροντρίγκες (Μ, 1/0),
Η Σιόν πήγε στη Λουκέρνη έχοντας να αντιμετωπίσει πολλές απουσίες, όμως με έξυπνη τακτική έφυγε με το «διπλό». Προφύλαξε τα νώτα της στο ξεκίνημα, περιμένοντας να βγει η κούραση στην αντίπαλο (προερχόταν από εκτός έδρας ευρωπαϊκό ματς), ενώ εκμεταλλεύτηκε το «εύκολο» πέναλτι που της δόθηκε στο 39’ για να ανοίξει το σκορ. Χωρίς προβλήματα στην επανάληψη, νόμιζε πως τελείωσε το ματς με το 2-0 στο 89’ και δέχθηκε τη μείωση, χωρίς άλλες συνέπειες, στις καθυστερήσεις. Τρίτη διαδοχική νίκη, αναρριχήθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας και το κλίμα άλλαξε άρδην μετά το κακό ξεκίνημά της. Στην Καϊσέρισπορ ως δανεικός κατέληξε τελικά ο Αντριάν (Μ), που δεν υπολογιζόταν, όπως και ο Ανγκά (Α), που πήρε μεταγραφή στη Φορτούνα Σιτάρντ. Δεν λείπουν ξανά τα προβλήματα, καθώς εκτός παραμένουν οι Μπράνκο ( Α, 10/1 πέρυσι), Αντάο (Μ), Λουάν (Ε, 2/1), ενώ αμφίβολοι είναι οι Ρουίς (Α, 1/0), Αντερσον (Α, 2/0), Μπεχράμι (Μ, 3/0), Φορτιούν (Ε, 4/0) και Μπαρνετσέα (Μ, πρόσφατη μεταγραφή).
Η Τουν θα ψάξει αντίδραση μετά τη συντριβή της προηγούμενης εβδομάδας, αλλά η Σιόν δείχνει να έχει… άστρο τις τελευταίες αγωνιστικές και δεν κοντράρεται εύκολα. Πιθανός ο υψηλός ρυθμός στο ματς, οι δύο ομάδες συνηθίζουν να προσφέρουν χορταστικά ματς στις συναντήσεις τους (5 Over στα 6 τελευταία, τα 3 Over 4,5), λογικά θα σημειωθούν πάνω από 2 γκολ.