Switzerland Super League

FC BASEL 1893 v SERVETTE:

Δεν λέει να ηρεμήσει η Βασιλεία, στην οποία το κλίμα είχε βελτιωθεί μετά την πρόκριση επί της Αϊντχόφεν και τη νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής επί της Τουν με 3-2 (ξανά κενά στην άμυνα, πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 85’), όμως η εντός έδρας ήττα την Τετάρτη στο Τσάμπιονς Λιγκ από τη Λίντσερ με 2-1 έφερε ξανά μουρμούρες. Το μυαλό είναι στη ρεβάνς της Τρίτης στην Αυστρία, υπάρχει πίστη για την πρόκριση. Γέμισε τα ταμεία της με 12 εκατ. από την πώληση του Αγέτι (Ε, 1/1, 32/14 πέρυσι) στη Γουέστ Χαμ, δάνεισε στη Σουόνσι τον Καλούλου (Ε, 17/0 πέρυσι), ενώ διέψευσε τα σενάρια περί μετακίνησης του φορ Φαν Βολφσβίνκελ στη Φέγενορντ. Στα αγωνιστικά νέα για το σημερινό ματς, έχει ξεμείνει από φορ, καθώς τραυματίστηκε ο Φαν Βολφσβίνκελ (Ε, 3/0), ενώ νέο πρόβλημα αποκόμισε ο Αντέμι (Ε, 1/1) και ίσως μην χρησιμοποιηθεί. Εκτός παραμένουν οι Κουζμάνοβιτς (Μ, 13/1 πέρυσι), Τούσι (Ε, 1/0 πέρυσι), ενώ επέστρεψε, αλλά δεν υπολογίζεται ο Ντιέ (Μ, 12/1 πέρυσι).
Μόνο για νεοφώτιστη δεν μοιάζει η Σερβέτ, η οποία πανηγύρισε την πρώτη νίκη κόντρα στη Ζυρίχη. Απόλυτα δίκαιη επικράτηση, έχασε πολλές ευκαιρίες, είχε δοκάρι στο 52’ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ, τελικά «λυτρώθηκε» στο 62’ με τέρμα του Στεφάνοβιτς. Κινδύνευσε μοναχά δύο φορές, φώναξε «παρών» ο κίπερ Φρικ. Είχαμε σημειώσει ξανά πως παίρνει πολύ καλό βαθμό στη δημιουργία, αλλά τα χαλάει στην αποτελεσματικότητα, η εμφάνισή της μας επιβεβαίωσε. Ονειρικό ξεκίνημα, παραμένει αήττητη μετά από τρεις αγωνιστικές και έχει αφήσει υποσχέσεις για τη συνέχεια, ενώ της έχει ανοίξει η… όρεξη για να φύγει με θετικό  αποτέλεσμα κόντρα στη Βασιλεία. Αποθεραπεύτηκε και υπολογίζεται ο Σέβεριν (Α, 1/0), αμφίβολος είναι ο Οντούα (Μ, 2/0), εκτός παραμένουν οι Μπουσέ (Α, 5/0 πέρυσι), Λανγκ (Ε, 6/0 πέρυσι), Μακόπι (Μ, 24/1 πέρυσι), μόνο ο τελευταίος υπολογίζεται για βασικός.
Η Βασιλεία υπό φυσιολογικές συνθήκες θα «καθάριζε» με ευκολία το ματς. Με τη ρεβάνς στο Τσάμπιονς Λιγκ, όμως, να ακολουθεί, αλλά και τις απουσίες που έχει μόνο εύκολο δεν αναμένεται το παιχνίδι. Αποφεύγουμε το σημείο και κάνουμε παιχνίδι με τα γκολ, επιλέγοντας να σημειωθούν πάνω από 1 στο πρώτο ημίχρονο.
ST. GALLEN v YOUNG BOYS:Η Σαν Γκάλεν απέσπασε ισοπαλία στην έδρα της Ξαμάξ, μετά από ένα μοιρασμένο ματς. Ηταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0 (33’ με τρομερό σουτ του χαφ Ρουίς, ψηφίστηκε ως το γκολ της αγωνιστικής), όμως η γρήγορη ισοφάριση στο δεύτερο (46’) την αποσυντόνισε και πρέπει να αισθάνεται τυχερή που απέφυγε την ανατροπή του σκορ. «Ετσι όπως εξελίχθηκε το ματς, στο δεύτερο ημίχρονο παλέψαμε να προφυλάξουμε τον βαθμό της ισοπαλίας και όχι να διεκδικήσουμε τη νίκη», ομολόγησε ο τεχνικός της, Πίτερ Ζάιντλερ. Την Τετάρτη (14/8) θα αντιμετωπίσει τη Ζυρίχη σε εμβόλιμο ματς. Δεν υπολογίζονται ξανά οι Λούνιγκερ (Α, 20/0 πέρυσι), Νουχού (Α, 13/1 πέρυσι), Βίλοτιτς (Α, 16/0 πέρυσι), με τον τελευταίο να πλησιάζει προς την επάνοδό του.
Πρώτη πειστική εμφάνιση στο πρωτάθλημα για τη Γιουνγκ Μπόις, επιβλήθηκε σχετικά άνετα της Λουγκάνο με 2-0. Πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, έχασε ευκαιρίες για περισσότερα, ενώ κινδύνευσε ουσιαστικά μόνο μία φορά στο τέλος του 1ου ημιχρόνου. Πρωταγωνιστής του ματς ο Νσαμέ, σκόρερ και των δύο τερμάτων. Δείχνει να ανεβάζει ρυθμούς την κατάλληλη στιγμή, καθώς στις 21/8 θα μπει στη μάχη του Τσάμπιονς Λιγκ (περιμένει να βγει ο νικητής του ζευγαριού Ερυθρός Αστέρας – Κοπεγχάγη). Παραμένουν μπόλικα τα προβλήματα, καθώς εξαιρετικά αμφίβολη είναι η συμμετοχή του Σπίλμαν (Μ, 3/0), ενώ στα πιτς συνεχίζουν να βρίσκονται οι σημαντικοί Σουλεϊμάνι (Μ, 1/0), Οαρό (Ε, 2/0), αλλά και οι Καμαρά (Α, 14/2 πέρυσι), Φάσναχτ (Μ, 35/11 πέρυσι), Λάουπερ (Μ, 28/1) και Γκαουντίνο (Μ, 1/0).
Η Τουν προέρχεται από δύο σερί νίκες, ανεβάζοντας την απόδοσή της σταδιακά. Αξιόμαχη η Σεν Γκάλεν, αλλά με συγκεκριμένο ποιοτικό ταβάνι, ενώ στην εξίσωση μπορεί να μπει και η διάθεση «ρεβανσισμού» από την περσινή συντριβή της πρωταθλήτριας στο ίδιο γήπεδο με 4-1. Σε νορμάλ αποδόσεις το «διπλό».