Sweden Superettan

20:00 IK Frej – Norrby IF
Κατώτερη της περίστασης και της κρισιμότητας του αγώνα, η ομάδα του Πάμπλο Πινόνες Αρσέ, ηττήθηκε εντός έδρας από τη Χάλμσταντ με σκορ 0-3. Κακό ξεκίνημα, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 9’, δέχθηκε δεύτερο 6 λεπτά αργότερα και το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 24’. Στη συνέχεια προσπάθησε να κάνει κάτι, να μειώσει τουλάχιστον, ωστόσο δε φάνηκε ιδιαίτερα επικίνδυνη. Επεσε έτσι και πάλι στη ζώνη του απευθείας υποβιβασμού, ισόβαθμη μεν με τις δύο ομάδες των μπαράζ παραμονής, υστερώντας όμως στη διαφορά τερμάτων. Καθοριστικής σημασίας το σημερινό ματς, καθώς την τελευταία αγωνιστική παίζει εκτός έδρας με την Εστερ, που διεκδικεί επίσης την παραμονή της. Συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος ο αποκτηθείς τη μεταγραφική περίοδο του Αυγούστου βασικός μεσοεπιθετικός Ζαν Κάρλος Ντε Μπρίτο (8/0, 1 ασίστ).
Μετά από δύο απανωτές ήττες, χωρίς μάλιστα να σκοράρει, η ομάδα του Μαρκ Λιντ επέστρεψε στις νίκες και μάλιστα με εμφατικό τρόπο, επικρατώντας 4-0 εντός έδρας της Τρέλεμποργκ. Μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε στο 15’ με τον Ρόμπιν Στρέμπεργκ, διπλασίασε στην εκπνοή του ημιχρόνου με τον Ντέγιαν Βουκόγιεβιτς, για να δώσει διαστάσεις στη νίκη της στο τελευταίο 20λεπτο. Αρχικά με τον Βουκόγιεβιτς στο 70’ και στη συνέχεια με τον Αλεξάντερ Χένινγκσον στο 76’. Νίκη ψυχολογία περισσότερο, αφού έτσι κι αλλιώς βρίσκεται στη μέση προς τα πάνω της βαθμολογίας, χωρίς να μπορεί να διεκδικήσει κάτι ουσιαστικό. Συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος ο βασικός επιθετικός και τοπ σκόρερ της ομάδας Ρίτσαρντ Γιαρσουβάτ (21/7, 1 ασίστ). Τραυματίες είναι ο μέσος Αλεξάντερ Χένινγκσον (16/1, 8 αλλαγή) και ο βασικός μέσος Ρόμπιν Στρέμπεργκ (21/8, 4 ασίστ). Παραμένει εκτός δράσης ο βασικός μεσοεπιθετικός Μοχάμεντ Αμπάς (22/2, 1 ασίστ).
Η Φρέι παίζει τα ρέστα της σήμερα για την αποφυγή του απευθείας υποβιβασμού. Κερδίζει και μένει ζωντανή, χάνει και πέφτει κατά 80%, καθώς την άλλη εβδομάδα πάει στην Έστερ. Η Νόρμπι παίζει χωρίς βαθμολογικό άγχος, ενώ θα έχει και αρκετά προβλήματα βασικών παικτών στην επίθεση. Άσος, που όμως πληρώνει λιγότερο από όσο θα έπρεπε.