Sweden Superettan

20:00 Östers IF – Syrianska FC
Δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στις δυο νίκες, αφού υποχρεώθηκε σε εκτός έδρας ήττα από τη Μιάλμπι με 3-2. Πήρε προβάδισμα στο 32’ με τον Πάβιτς, όμως δυο λεπτά αργότερα είχε δεχτεί την ισοφάριση. Στην επανάληψη η Μιάλμπι ανέβασε ρυθμό και γύρισε το ματς στο 62’. Στο 85’ οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-1 και όλα έδειχναν ότι το ματς θα λάμβανε διαδικαστικό χαρακτήρα, όμως ένα λεπτό αργότερα ο Γιόχανσον μείωσε σε 3-2 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Ωστόσο, δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να φτάσουν στην ισοφάριση. Μετά από αυτή την ήττα και τα υπόλοιπα αποτελέσματα, βρέθηκε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, 3 βαθμούς από τη ζώνη των πλέι άουτ. Δεν αντιμετωπίζει καινούρια αγωνιστικά προβλήματα.
Είχε να κερδίσει από τις 7 Απριλίου, όμως την περασμένη αγωνιστική πήρε μια πολύ σημαντική νίκη με 1-0 στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Έργκριτε, που την κρατάει ζωντανή στη μάχη της παραμονής, αφού μείωσε τη διαφορά από τη ζώνη των μπαράζ στον ένα βαθμό. Μπήκε δυνατά και έψαξε από την αρχή το γκολ, το οποίο ήρθε στο 41’, μετά από τρεις καλές ευκαιρίες. Στην επανάληψη φρόντισε περισσότερο την άμυνα και τελικά κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη νίκη. Τιμωρημένος ο βασικός αμυντικός Μάρτιν Φάλκενμπορν (21/0, 1 ασίστ). Εξέτισε και επανέρχεται ο βασικός αμυντικός Πάτρικ Ντίρεσταμ (14/1). Αμφίβολοι είναι ο αμυντικός Ελίας Ντουρμάζ (9/0, 1 ασίστ) και ο μέσος Τζορτζ Μακντέσι (6/0).
Ο θάνατός σου η ζωή μου. Αν η Έστερ δεν κερδίσει κάνει πολύ δύσκολη την υπόθεση παραμονή, αφού την ερχόμενη εβδομάδα παίζει στο Ντέγκεφορς και κλείνει εντός με τη Φρέι. Η Συριάνσκα εκτός έδρας είναι αδύναμη τελευταία και έχει και αρκετά προβλήματα. Άσος.