Sweden Superettan

14:30 GAIS – Varbergs BoIS
«Ξύπνησε» από το λήθαργο την κατάλληλη στιγμή, αφού πήρε δεύτερη σερί νίκη και παρέμεινε αήττητη για τρίτο συνεχόμενο ματς, μετά το 2-1 στην έδρα της Γιόνσεπινγκ. Αφού κατάφερε να κλείσει τους διαδρόμους προς την εςτία της και να πάει στην ανάπαυλα με το 0-0, μπήκε δυνατά στην επανάληψη και αιφνιδίασε την αντίπαλο της με το γκολ του Βένμπεργκ. Στο 80’ σε μια υποδειγματική αντεπίθεση κέρδισε πέναλτι και ο Πάουλο Σόουζα έκανε το 2-0 με δεύτερη προσπάθεια. Το τέλος ήταν δραματικό, αφού στο 85’ δέχτηκε γκολ και στο 89’ έμεινε με 10 παίκτες, αλλά άντεξε στην πίεση μέχρι το τελικό σφύριγμα. Έτσι απέκτησε μαξιλαράκι ασφαλείας 5 βαθμών από τη ζώνη των μπαράζ. Τιμωρημένοι ο βασικοί μέσοι Ολσον (19/0, 1 ασίστ) και Εβάλντο (24/1, 2 ασίστ). Εξέτισε ο βασικός μέσος Μπομ (18/0, 3 ασίστ). Αμφίβολος ο βασικός αμυντικός Ανγκελίν (7/0). Χάνει το υπόλοιπο ο αμυντικός Χάρβεϊ (17/0). Εκτός ο βασικός αμυντικός Βάλστρεμ (10/0) και ο μέσος Εστλινγκ (4/0).
Μετά από δυο ανεπιτυχείς προσπάθειες επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα με το επιβλητικό 4-0 στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Βαστέρας. Δεν μπορούσε να πιάσει ρυθμό στο α’ ημίχρονο, το οποίο χαρακτηρίστηκε άνευρο, όμως στην επανάληψη η ομάδα του Γιόακιμ Πέρσον μπήκε αποφασισμένη να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη και τα κατάφερε περίφημα. Χρειάστηκε να καταλογίσει ο διαιτητής πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε ο Νεταμπάι, για να δώσει φτερά στα πόδια των συμπαικτών του οι οποίοι στη συνέχεια ήταν καταιγιστικοί και πέτυχαν άλλα τρία γκολ (59’, 75’, 86’). Η νίκη αυτή σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα την έφεραν μόνη δεύτερη και η υπόθεση άνοδος είναι πλέον στα χέρια της. Εξέτισε και επιστρέφει ο βασικός μέσος Γιέσπερ Μόντιγκ (17/1).
Η ΓΚΑΪΣ μετά και τη χθεσινή ήττα της Φρέι έχει σε μεγάλο βαθμό αγκαλιάσει την παραμονή. Βέβαια, δεν είναι εξασφαλισμένη, οπότε δεν πρόκειται να είναι αδιάφορη σήμερα. Η Βάρμπεργκ από την πλευρά της έχει στο χέρι της πλέον την άνοδο και αν καταφέρει και φύγει με 3 βαθμούς από το Γκέτεμποργκ, την αγγίζει. Καλύτερη ομάδα διαθέτει, μπορεί το διπλό.

17:00 Brommapojkarna – Dalkurd FF
Τρίτωσε το κακό, αφού ηττήθηκε στην έδρα της Ντέγκερφορς με 2-1 και βρέθηκε στην προτελευταία θέση που οδηγεί σε απευθείας υποβιβασμό μετά και την ταυτόχρονη νίκη της Συριάνσκα. Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται λέει η παροιμία, κάτι που φάνηκε και στο παιχνίδι αυτό, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 14’. Στη συνέχεια κατάφερε να κρατήσει το σκορ στο 1-0, αφού ο γκολκίπερ της πραγματοποίησε θεαματικές επεμβάσεις. Στο β’ ημίχρονο βγήκε μπροστά με αξιώσεις και τελικά δικαιώθηκε, αφού ισοφάρισε με κεφαλιά του Χέλκβιστ στο 64’. Κι ενώ όλοι πίστεψαν ότι θα έπαιρνε το βαθμό, ήρθε ένα τραγικό λάθος στο 86’ να διαμορφώσει το εις βάρος της 2-1. Τιμωρημένος ο βασικός μέσος Μάρκους Γκούσταφσον (24/0, 1 ασίστ). Χάνει το υπόλοιπο ο βασικός μέσος Γιόχαν Φάλκμαρ (16/0, 1 ασίστ).
Έχασε σημαντικό έδαφος στην προσπάθεια που έκανε να προλάβει το τρένο της Ευρώπης, αφού υποχρεώθηκε σε ισοπαλία από τη Φρέι με 1-1. Μπήκε δυνατά και πήρε τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα κιόλας λεπτά και προηγήθηκε μόλις στο 7’ με τον Αχμέντ Αουάντ. Μέχρι την ανάπαυλα προσπάθησε να αποκτήσει αέρα δυο τερμάτων, αλλά δεν τα κατάφερε με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να βρίσκεται σε εκπληκτική μέρα. Στην επανάληψη άρχισε να δίνει περισσότερο χώρο στη Φρέι και έδειχνε να αρκείται σε αυτό το 1-0, κάτι που πλήρωσε ακριβά, αφού δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα αυτό δεχόμενη την ισοφάριση στο 90+3’. Έτσι μπήκε άδοξο τέλος στο σερί των τριών νικών και απέχει πλέον 5 βαθμούς από την 3η προνομιούχο θέση. Τιμωρημένος είναι ο βασικότατος μεσοεπιθετικός Γιόζεφ Σίσαϊ (24/6, 6 ασίστ).
H Μπρομαπόικαρνα είναι στα σχοινιά και παίζει με μοναδικό στόχο τη νίκη, αφού την ερχόμενη εβδομάδα παίζει με τη Βάρμπεργκ και κλείνει με τη Γιόνσεπινγκ, δύο ομάδες δηλαδή που διεκδικούν την άνοδο. Η Ντάλκουρντ πρακτικά έχασε τις ελπίδες της για άνοδο και παραδοσιακά δεν περνάει καλά στο Γκρίμστα. Άσος με κάλυψη στο ασιατικό (-0.25).

17:00 Västerås SK FK – Mjällby AIF
Ούτε η αλλαγή στην τεχνική ηγεσία έφερε αποτέλεσμα μια και γνώρισε νέα ήττα, την 3η συνεχόμενη, αυτή τη φορά εκτός έδρας από τη Βόρμπεργκ με 4-0. Όπως αποδείχτηκε ο Πέτερ Μάρκστεντ δεν πρόλαβε να αλλάξει πολλά πράγματα στην ομάδα, αν και αμυντικά τα πήγε περίφημα για ένα ημίχρονο, αφού οι δυο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα ισόπαλες με 0-0. Τα δεδομένα του αγώνα όμως άλλαξαν στις αρχές της επανάληψης (50’) όταν υπέπεσε σε πέναλτι και από τη «λευκή» βούλα άνοιξαν το σκορ οι γηπεδούχοι. Πριν περάσουν 10’ δέχτηκε και δεύτερο και κάπου εκεί το ματς έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα. Μάλιστα ως το τέλος δέχτηκε άλλα δυο τέρματα για το τελικό 4-0. Αμφίβολοι δίνοντας οι μέσοι Σάμιουελ Χολμ (6/1) και Εμίρ Σμάιτς (6/0).
Πέρασε δια πυρός και σιδήρου αλλά τελικά κατάφερε να επικρατήσει εντός έδρας της Έστερ με 3-2 και να διατηρηθεί στην κορυφή της βαθμολοφίας, έχοντας μάλιστα δυο βαθμούς διαφορά από τη δεύτερη θέση. Βρεθηκε να κυνηγάει το σκορ από το 32’, ύστερα από μια γρήγορη αντεπίθεση, όμως «απάντησε» άμεσα, αφού στο 34’ ο Τζομπ έκανε το 1-1. Στην επανάληψη ανέβασε την απόδοση της κατακόρυφα και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο 62’ με τον Νίλσον. Στο 85’ εκανε το 3-1, αν και στο αμέσως επόμενο λεπτό δέχτηκε το γκολ και άγχωσε τους οπαδούς της μέχρι το τελικό σφύριγμα. Δεν αντιμετωπίζει καινούρια αγωνιστικά προβλήματα.
Η Βαστέρας έχει μια καλή διαφορά ασφαλείας από τη ζώνη των μπαράζ του υποβιβασμού και μετά τη χθεσινή ήττα της Φρέι νιώθει ακόμη καλύτερα. Σαφώς και το πρόγραμμά της είναι ζόρικο, εντούτοις μπορεί να ελπίζει βάσιμα. Η Μιάλμπι είναι ταγμένη για την άνοδο, την έχει υποστηρίξει όλη τη σεζόν και δεν πρόκειται να το χαλάσει τώρα. Πιθανότατο διπλό.