Sweden Superettan

14:30 Varbergs BoIS – Västerås SK FK
Αρχίζει να περιπλέκεται η κατάσταση σε ότι έχει να κάνει με τη μάχη της ανόδου, αφού η ήττα της στην έδρα της Χάλμσταντ με 3-2 σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα την έριξαν στην 4η θέση της βαθμολογίας (ουσιαστικά στην 3η αλλά έχει χειρότερη διαφορά τερμάτων). Μπήκε αρκετά διαβασμένη στον αγωνιστικό χώρο, όμως ένα καταστροφικό δεκάλεπτο στο τέλος του α’ ημιχρόνου έβαλε ουσιαστικά ένα βαρίδιο στην προσπάθεια της για νίκη, αφού δέχτηκε το πρώτο γκολ στο 35’ και στην εκπνοή του ημιχρόνου δέχτηκε και δεύτερο. Το ματς απέκτησε τρελό ρυθμό στην επανάληψη με την ίδια να μειώνει σε 2-1 στο 48’, όμως στο 51’ δέχτηκε και τρίτο τέρμα. Ο Ναχόμ Νέταμπαϊ την έβαλε και πάλι στο παιχνίδι στο 79’, όμως δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση ως το τέλος. Συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος ο βασικός μέσος Γιέσπερ Μόντιγκ (17/1).
Μπορεί η διαφορά των 5 βαθμών από τη ζώνη των μπαράζ να φαίνεται αρκετή, όμως σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να εφησυχάζει, αν δε θέλει να έχει μπλεξίματα. Αυτό φάνηκε και την περασμένη αγωνιστική, όταν υποδέχτηκε την Έστερ η οποία καιγόταν για βαθμούς και τελικά την υποχρέωσε σε εντός έδρας ήττα με 2-1. Η ομάδα του Τόμας Γκάμπριελσον δέχτηκε πρώτη γκολ στο 68’, όμως στη συνέχεια έδειξε να συνέρχεται άμεσα και να ζητάει επιτακτικά την ισοφάριση. Τελικά αυτή ήρθε στη φάση του 84’ με τον Χέλγκρεν, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, αφού στο 90+2’ έκαναν το 2-1 το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Οι δυο απανωτές ήττες έφεραν ανακατατάξεις, αφού η διοίκηση αποφάσισε να αλλάξει προπονητή και να φέρει στη θέση του Γκάμπριελσον τον Πέτερ Μάρκστεντ, ο οποίος θα έχει ως βοηθό του τον Λέιφ Μπεργκ (προπονητής της ομάδας Νέων). Εξέτισε και επιστρέφει ο βασικός μέσος Ιλιρ Μπερίσα (18/1). Αμφίβολοι οι μέσοι Σάμιουελ Χολμ (6/1) και Εμίρ Σμάιτς (6/0).
Αν θέλει να παραμείνει στη διεκδίκηση της ανόδου η Βάρμπεργκ, οφείλει να κερδίσει τα ματς στην έδρα της με ομάδες θεωρητικά και πρακτικά υποδεέστερες. Η Βαστέρας με νέο τεχνικό θα προσπαθήσει να αλλάξει το αρνητικό μομέντουμ. Κρατάμε μια πισινή, αφού η αλλαγή μπορεί να λειτουργήσει ποικιλοτρόπως. No Bet.

17:00 Mjällby AIF – Östers IF
Ανάμικτα συναισθήματα άφησε η εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Γιόνσεπινγκ, η οποία βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα. Παρατάχθηκε για δυο αποτελέσματα, αφού και η ισοπαλία τη βόλευε μια χαρά από τη στιγμή που βρισκόταν στην κορυφή της βαθμολογίας και η Γιόνσεπινγκ την ακολουθούσε ένα βαθμό πιο πίσω. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξης με μάχες στο χώρο του κέντρου. Η αλήθεια είναι ότι οι κλασικές ευκαιρίες ήταν μετρημένες με τους γκολκίπερς των δυο ομάδων να δείχνουν εξαιρετικά αντανακλαστικά στις επίμαχες φάσεις. Έτσι το τελικό 0-0 διατήρησε την ομάδα του Μίλος Μιλόγεβιτς στην κορυφή, απλά είδε την Μπράγκε να πλησιάζει στους δυο βαθμούς. Δεν αντιμετωπίζει καινούρια αγωνιστικά προβλήματα.
Μια υπερπολύτιμη νίκη πανηγύρισε η ομάδα του Βέλιτς την περασμένη αγωνιστική, αφού πέρασε νικηφόρα με δραματικό τρόπο από την έδρα της Βαστέρας με 2-1. Οι δυο ομάδες έκαναν παιχνίδι υπομονής, όμως όσο περνούσε η ώρα οι φιλοξενούμενοι έβλεπαν ότι πρέπει να ρισκάρουν και τελικά αυτό το ρίσκο τους βγήκε σε καλό, αφού άνοιξαν το σκορ στο 68’. Στη συνέχεια δέχτηκε πίεση και οπισθοχώρησε με αποτέλεσμα να δεχτεί την ισοφάριση στο 84’. Κι ενώ όλοι νόμιζαν ότι το ματς θα έληγε ισόπαλο, ήρθε η φάση του 90+2’ με τον Γιοχάνεσον να κάνει το 2-1 και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του. Έτσι «ξεκόλλησε» από τον πάτο της βαθμολογίας και απέχει μόλις 1 βαθμό από τη ζώνη των μπαράζ και 5 βαθμούς από την απευθείας παραμονή. Επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός μέσος Γιόχαν Πέρσον (8/0). Αμφίβολος παραμένει ο βασικός επιθετικός Τζέιμς Κιν (8/1, 1 ασίστ).
Εδώ που έχει φτάσει η Μιάλμπι πρέπει να έχει αυτοκτονικές τάσεις για χάσει βαθμούς στην έδρα της από ομάδες που βρίσκονται στη ζώνη του υποβιβασμού. Η Έστερ έκανε δύο απανωτές νίκες, ωστόσο σήμερα παίζει με την πρωτοπόρο και αποφασισμένη για την άνοδο Μιάλμπι. Με τον άσο στο 2.00+ σηκώνει και κάλυψη στο (-0.25) σε απόδοση που έχει αξία.

19:00 Degerfors IF – Brommapojkarna
Μπορεί οι πιθανότητες να προλάβει την 3η θέση να είναι ελάχιστες, όμως η ομάδα του Στέφαν Γιάκομπσον κάνει ότι είναι ανθρωπίνως δυνατό για να προλάβει, καθώς την περασμένη αγωνιστική πέτυχε τη 2η σερί νίκη της, αυτή τη φορά εντός έδρας επί της Συριάνσκα με 2-0. Μπήκε δυνατά και επιβλήθηκε της αντιπάλου της ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 3’, ενώ στη συνέχεια προσπάθησε για το γκολ που θα σφράγιζε το τρίποντο, όμως οι επιθετικοί της δεν ήταν ψύχραιμοι στην τελική προσπάθεια. Τελικά το πολυπόθητο γκολ ήρθε στο 75’ και στη συνέχεια πήγε ως το τελικό σφύριγμα με σβηστές μηχανές. Εξέτισε και επιστρέφει ο βασικός μεσοεπιθετικός Ολιβερ Εκροτ (19/4). Παραμένει τιμωρημένος για δεύτερη αγωνιστική ο βασικός μέσος Αξελ Λίνταλ (23/1, 4 ασίστ).
Εξακολουθεί να βρίσκεται σε δεινή βαθμολογική θέση μετά και το πέρας της 26ης αγωνιστικής. Μπορεί να πραγματοποίησε καλή εμφάνιση στο Γκέτεμποργκ, όμως δεν μπόρεσε να αποκομίσει βαθμολογικό όφελος στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Έργκριτε, από την οποία ηττήθηκε με 3-2. Η ομάδα του Σελ Γιόνεβρετ αιφνιδίασε την αντίπαλο της ανοίγοντας το σκορ στο 7’, όμως τα χαμόγελα των παικτών της πάγωσαν στο 11’ όταν δέχτηκε την ισοφάριση. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και γύρισαν το ματς σε 3-1 και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 3-2 στις καθυστερήσεις. Επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός αμυντικός Γκούσταβ Σάντμπεργκ Μάγκνουσον (18/1).
Κοίτα να δεις που η Ντέγκερφορς απέκτησε ελπίδες για την 3η θέση. Ναι μεν οι 6 βαθμοί δεν είναι εύκολο να καλυφθεί σε 4 αγώνες, δεν είναι όμως και απίθανο έτσι όπως έρχονται τα αποτελέσματα των από πάνω. Η Μπρομαπόικαρνα παλεύει για την αποφυγή του υποβιβασμού και δεν πρόκειται να κάτσει πίσω. Από ένα γκολ το έχουν. Το G/G είναι πολύ πιθανό.