Sweden Superettan

20:00 Jönköpings Södra – Mjällby AIF
Με τη μάχη της κορυφής να έχει ανάψει για τα καλά, κάθε βαθμός είναι πολύτιμος, οπότε η ισοπαλία που απέσπασε στην έδρα της Βάρμπεργκς, μετά το μεταξύ τους 0-0, ήταν εξόχως σημαντική. Το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο με τις δυο ομάδες να αναλώνονται σε μάχες για την επικράτηση στο κέντρο και αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι κλασικές ευκαιρίες να είναι λιγοστές. Η ομάδα του Αντρέας Μπρένστρεμ ήταν εξαιρετική στα αμυντικά της καθήκοντα και κράτησε το μηδέν στην άμυνα, που ήταν και ο πρωταρχικός της στόχος, ενώ επιθετικά προσπάθησε να «κλέψει» το ματς με αντεπιθέσεις. Συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος ο μέσος Γιόακιμ Κάρλσον (11/0, 1 ασίστ). Κατά τα άλλα, η αποστολή είναι ίδια με εκείνη του αγώνα με τη Βάρμπεργκς.
Μετά από δυο σερί ήττες, ήταν επιβεβλημένη η επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα και δη στα νικηφόρα, κάτι που τελικά κατάφερε με την επιβλητική εκτός έδρας νίκη επί της Τρέλεμποργκ με 3-0. Φάνηκε από την αρχή ότι είχε… άγριες διαθέσεις και ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ μόλις στο 5’. Στη συνέχεια δεν πήρε το πόδι από το γκάζι και εξακολούθησε να ψάχνει το δεύτερο γκολ που θα έθετε ακόμα πιο στέρεες βάσεις για τη νίκη, κάτι που πέτυχε τελικά στο 26’. Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι γηπεδούχοι. πέτυχε και τρίτο τέρμα στο 30’ και μετέτρεψε το παιχνίδι σε τυπική διαδικασία. Μάλιστα, αυτό το τρίποντο την έφερε στην κορυφή της βαθμολογίας. Δεν αναφέρονται καινούρια προβλήματα. Επιστρέφει από τιμωρία ο νεοαποκτηθείς επιθετικός Μάικλ Ομόχ (7/1, 1 ασίστ).
Ματς που μπορεί να κρίνει σε μεγάλο βαθμό την πρωτιά στην Κατηγορία και κατ’ επέκταση την απευθείας άνοδο. Αμφότερες θα είναι πολύ προσεκτικές και θα αποφύγουν τα μεγάλα ρίσκα. Σε καλύτερη κατάσταση δείχνει η Γιόνσεπινγκ, που έχει και το πλεονέκτημα της έδρας. Τα 2-3 γκολ έχουν καλές πιθανότητες, σε δεύτερο χρόνο ο άσος.

20:00 Norrby IF – GAIS
Έχει πάρει επάξια το ρόλο του ρυθμιστή της κατηγορίας, καθώς δεν κινδυνεύει αλλά ταυτόχρονα δεν μπορεί να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από ένα καλό πλασάρισμα στο φινάλε της σεζόν. Έτσι, σε άλλο ένα παιχνίδι φάνηκε σοβαρή και ανεξάρτητα από την αντίπαλο της, φρόντισε να πιέσει για τη νίκη, κάτι που τελικά κατάφερε επικρατώντας εντός έδρας της Βαστέρας με 1-0. Το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις στο α’ ημίχρονο και μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά άρχισε να ανεβάζει την πίεση και να χάνει καλές ευκαιρίες. Τελικά το γκολ ήρθε ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου και ήταν αρκετό για να της δώσει τη νίκη, αφού στην επανάληψη έκλεισε τους διαδρόμους προς την εστία της και κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος. Αμφίβολος ο μέσος Αμπντέλ Σαϊντί (23/4, 1 ασίστ) που αποχώρησε τραυματίας στο 34’. Επιστρέφουν από τιμωρία ο βασικός μέσος Νίνο Οσμανάγκιτς (17/0, 1 ασίστ) και ο βασικός επιθετικός μέσος Ντέγιαν Βουκόγιεβιτς (19/5, 1 ασίστ).
Επιβεβαίωσε σε άλλο ένα παιχνίδι ότι περνάει μια μίνι αγωνιστική κρίση, καθώς ήταν μέτρια στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Έργκριτε, με την οποία μοιράστηκε βαθμούς και εντυπώσεις μετά το μεταξύ τους 0-0. Το παιχνίδι είχε το χαρακτήρα του γειτονικού ντέρμπι με τη βαθμολογική σημασία να είναι τεράστια, κάτι που έκανε τις δυο ομάδες να είναι ιδιαίτερα προσεκτικές στην άμυνα και να μετρούν πολύ τις κινήσεις τους στο τρίτο κομμάτι του γηπέδου. Πέρα από 2-3 καλές στιγμές σε όλο το ματς δεν υπάρχει κάτι το αξιοσημείωτο, με το τελικό 0-0 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα. Δεν αντιμετωπίζει καινούρια αγωνιστικά προβλήματα. Μακροχρόνιες οι όποιες απουσίες, δεν αφαιρούν κάτι από τη δυναμικότητα της ομάδας, όπως εμφανίζεται στα τελευταία ματς.
Καθοριστικής σημασίας το ματς για την ΓΚΑΪΣ. Αυτό βέβαια δε λέει και πολλά, αφού δεν κερδίζει εδώ και 5 αγώνες και η Νόρμπι δεν έχει καμία διάθεση να χαριστεί. Το πιθανότερο είναι να παίξει κλειστά και να ανοιχτεί σταδιακά ζητώντας το γκολ με αντεπιθέσεις. Καλές οι πιθανότητες να έχει περισσότερα γκολ το β’ μέρος.