Sweden Superettan

20:00 Degerfors IF – Syrianska FC
Μπορεί να μην έχει σαφή στόχο, μια και έχει εξασφαλίσει την παραμονή της εδώ και καιρό, όμως συνεχίζει ακάθεκτη για το καλύτερο δυνατό φίνις στη σεζόν, κάτι που φάνηκε ξεκάθαρα και την περασμένη αγωνιστική, όταν έκανε τη ζημιά στην Μπράγκε που δίνει μάχη για την άνοδο, κερδίζοντας την εκτός έδρας με 2-1. Το α’ ημίχρονο θα ξεχαστεί γρήγορα, όμως στην επανάληψη το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό και άνοιξε το σκορ στο 61’. Στο 71’ όμως έμεινε με δέκα παίκτες και όπως ήταν φυσικό δέχτηκε πίεση. Έτσι οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 στο 90+7΄, όμως το φινάλε ήταν Χιτσκοκικό, καθότι η Ντέγκερφορς έκανε το 2-1 στο 90+9’. Τιμωρημένος φυσικά ο αποβληθείς βασικός μέσος Αλεξ Λίνταλ (23/1, 4 ασίστ) ενώ κάρτες συμπλήρωσε ο βασικός μέσος Ολιβερ Εκροτ (19/4) και είναι επίσης τιμωρημένος.
Τρίτωσε το κακό για την ομάδα του Μλάντεν Μιλίνκοβιτς, αφού η ομάδα του δέχτηκε την 3η σερί ήττα, αυτή τη φορά εντός έδρας από την Ντάλκουρντ με 2-1. Δέχτηκε πρώτη γκολ στο 34’ και στις αρχές της επανάληψης δέχτηκε και δεύτερο τέρμα. Στο 61’ μπήκε ξανά στο παιχνίδι μειώνοντας σε 2-1 με πέναλτι του Αχμέντ, όμως 2’ αργότερα έμεινε με 10 παίκτες και το έργο της έγινε ακόμα πιο δύσκολο. Σα να μην έφτανε αυτό, στο 83’ δέχτηκε και δεύτερη κόκκινη και κάπου εκεί το ματς έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα. Έτσι παρέμεινε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας. Τιμωρημένοι φυσικά o βασικός αμυντικός Σακσές Ενβοσού (21/0, 1 ασίστ) και ο μέσος Μάρκο Μιχαήλοβιτς (3/0). Κάρτες συμπλήρωσε ο βασικός μέσος Μαουρίτσιο Αλμπορνόζ (19/2, 2 ασίστ), ενώ τιμωρημένος παραμένει και ο βασικός αμυντικός Μάρτιν Φάλκενμπορν (20/0, 1 ασίστ). Αμφίβολοι δίνονται ο βασικός επιθετικός Σεμπάστιαν Ραγιαλάκσο (23/0, 1 ασίστ) και ο μέσος Τζορτζ Μακντέσι (6/0) που αποχώρησαν τραυματίες.
Η Ντέγκερφορς δε χαρίζει τίποτε σε κανέναν και καλά κάνει. Παίζει το παιχνίδι της και συχνά κάνει ζημιές, ακόμη και σε ισχυρές ομάδες. Η Συριάνσκα είναι σε κακή κατάσταση, έχει ένα σωρό προβλήματα και δε νομίζω πως μπορεί να προβάλει ιδιαίτερη αντίσταση. Άσος.

20:00 IK Frej – IK Brage
Δείχνει να ξυπνάει από το λήθαργο στην καλύτερη περίοδο, μια και έχει ανάψει για τα καλά η μάχη της παραμονής. Σε αυτή φαίνεται να βγαίνει κερδισμένη καθώς την περασμένη αγωνιστική πέτυχε την 3 σερί νίκη της που την έφεραν εκτός ζώνης των μπαράζ. Η νίκη αυτή ήρθε εκτός έδρας επί της Μπροαμπόικαρνα με 3-0. Μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε μόλις στο 6’ και σε μια αντεπίθεση στο 40’ έκανε το 2-0. Στο 65’ στάθηκε τυχερή, αφού οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες και στο 90’ σφράγισε το τρίποντο με τρίτο τέρμα. Πλέον άπαντες είναι αισιόδοξοι ότι μπορεί να επιτευχθεί η παραμονή. Δεν αντιμετωπίζει καινούρια αγωνιστικά προβλήματα.
Όταν «κυνηγάς» το πρωτάθλημα και βρίσκεσαι στην τελική ευθεία, τότε κάθε χαμένος βαθμός μπορεί να σου κοστίσει τον τίτλο και κατ’ επέκταση την άνοδο. Αυτό συνέβη στην Μπράγκε, η οποία μετά την ήττα στην έδρα της Έργκριτε, υποδέχτηκε την Ντέγκερφορς, από την οποία γνώρισε ήττα με 2-1. Μετά από ένα άνευρο α’ ημίχρονο η ομάδα του Κλέμπερ Σόρενπο βγήκε επιτακτικά στην επίθεση ψάχνοντας το γκολ, άφησε κενούς διαδρόμους τους οποίους εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και προηγήθηκαν στο 61’. Δέκα λεπτά αργότερα απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα και το πολυπόθητο γκολ ήρθε τελικά στο 90+7’. Δυο λεπτά αργότερα όμως «αυτοκτόνησε» δεχόμενη δεύτερο τέρμα. Συμπλήρωσαν κάρτες και είναι τιμωρημένοι οι βασικοί μέσοι Σεθ Χέλμπεργκ (24/1, 3 ασίστ) και Πόντους Χίντρικες Μπέργκστρεμ (21/1, 2 ασίστ). Αμφίβολος δίνεται ο βασικός μέσος Κρίστιαν Αντερσεν (25/4, 6 ασίστ) που αποχώρησε τραυματίας στο 24’.
Η Φρέι έρχεται από 3 συνεχόμενες νίκες και έχει καταφέρει να βγει για πρώτη φορά εκτός ζώνης υποβιβασμού. Η ψυχολογία είναι στα ύψη, δεν έχει ιδιαίτερα προβλήματα και απέναντί της θα βρει μια ισχυρή ομάδα που έρχεται από αρνητικό αποτέλεσμα και θα έχει κάποια προβλήματα. Πιθανό το G/G, πιθανό και το Over.