Sweden Allsvenskan Promotion/Relegation Playoff

15:45 Kalmar FF-IK Brage
Μετά την αποτυχία να επιβληθεί της Σίριους στην τελευταία αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας της σεζόν, οι παίκτες του Γενς Νίλσον συνειδητοποίησαν την κρισιμότητα της κατάστασης και το γεγονός ότι δε θα υπάρξει άλλη ευκαιρία και πέρασαν νικηφόρα από την έδρα της Μπράγκε με 2-0 και βρίσκεται πλέον αγκαλιά με την παραμονή στα μεγάλα σαλόνια. Η τακτική της απέδωσε καρπούς και αφού άνοιξε το σκορ στο 23’ έκανε παιχνίδι υπομονής και τελικά επιβραβεύτηκε γι αυτό, μια και σκόραρε και δεύτερο τέρμα ένα μόλις λεπτό μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Δεν αντιμετωπίζει καινούρια αγωνιστικά προβλήματα, η αποστολή είναι πλήρης.
Πραγματικά, έκανε ότι καλύτερο μπορούσε στο πρώτο παιχνίδι και παρά την ένθερμη συμπαράσταση του κοινού της, δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με 2-0. Το σκορ αυτό και με δεδομένο ότι το δεύτερο παιχνίδι διεξάγεται μακριά από την έδρα της, ψαλιδίζει ευθύς αμέσως τις ελπίδες της για ανατροπή της κατάστασης. Δέχτηκε το πρώτο γκολ στα μισά του α’ ημιχρόνου και στη συνέχεια αναγκάστηκε να ανοιχτεί για να πετύχει το γκολ που θα την έβαζε και πάλι στο παιχνίδι, όμως δεν τα κατάφερε και δέχτηκε και δεύτερο στην επανάληψη. Έτσι χρειάζεται ένα μίνι θαύμα σήμερα για να πάρει το εισιτήριο ανόδου. Αμφίβολος ο μέσος Πόντους Μπέργκστρεμ (25/1, 2 ασίστ).
Η Κάλμαρ έχει πλέον τον έλεγχο της αναμέτρησης στο χέρι της. Με το σκορ του α’ αγώνα θα πρέπει να θέλει να αυτοκτονήσει για να χάσει την παραμονή. Η Μπράγκε βέβαια, δεν πρόκειται να παραδοθεί αμαχητί και θα προσπαθήσει να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση. Ένα γκολ το μπορεί. Οι πιθανότητες για G/G είναι αρκετές και στο 2.10 έχει αξία.