Sweden Allsvenskan

20:00 IFK Göteborg – Djurgårdens IF
Μέχρι ενός σημείου ο Γιάννης Ανέστης και οι συμπάικτες του κατάφεραν να κοιτάξουν στα μάτια την πρωταθλήτρια Μάλμε, όμως δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την εκτός έδρας ήττα με 1-0. Έχοντας εξαιρετική αμυντική λειτουργία η ομάδα του Πόγια Ασμπάγκι κατάφερε να μπλοκάρει τους γηπεδούχους και να τους περιορίσει σε λίγες κλασικές ευκαιρίες. Η φάση που έμελλε να κρίνει το ματς ήρθε στο 57’, όταν ο Καλισίρ αποβλήθηκε και έδωσε τη δυνατότητα στη Μάλμε με προηγηθεί 5’ αργότερα. Όπως είναι φυσικό στη συνέχεια δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική λόγω του αριθμητικού της μειονεκτήματος. Τιμωρημένος ο αποβληθείς βασικός μέσος Αντρέ Καλισίρ (25/2, 1 ασίστ). Μακροχρόνιες οι άλλες απουσίες, δεν προβληματίζουν.
Όλα τα ωραία κάποτε τελειώνουν και από αυτόν τον κανόνα δε θα μπορούσε να εξαιρεθεί ούτε η ομάδα του Κιμ Μπέργκστραντ, αφού ηττήθηκε στο ντέρμπι της Στοκχόλμης από τη Χάμαρμπι με σκορ 2-1. Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στο α’ ημίχρονο με το 0-0 να είναι δικαίως το αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στην επανάληψη όμως οι τυπικά γηπεδούχοι (κοινή έδρα για τις δυο ομάδες) είχαν ένα εξαιρετικό πεντάλεπτο, κατά το οποίο (53’, 56’) κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0. Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα το οποίο εκμεταλλεύτηκε και μείωσε σε 2-1 στο 74’. Στη συνέχεια πάλεψε για την ισοφάριση που θα τη διατηρούσε στην κορυφή της βαθμολογίας, όμως δεν τα κατάφερε και μοιραία έπεσε στη 2η θέση, ούσα χειρότερη στη διαφορά τερμάτων. Δεν αντιμετωπίζει καινούρια αγωνιστικά προβλήματα.
Η Τζουργκάρντεν μετά τα χθεσινά αποτελέσματα μπορεί να κάνει άλμα τίτλου σήμερα. Η Γκέτεμποργκ είχε χάσει τον τίτλο το 2015 όταν η Μάλμε «κάθισε» να χάσει προκλητικά από τη τελευταία αγωνιστική από τη Νόρκεπινγκ με την οποία έριζε για τον τίτλο. Πιθανώς να είναι η ευκαιρία της να πάρει εκδίκηση. Εκτός αυτού, η Τζουργκάρντεν είναι ανώτερη. Διπλό.

20:00 Örebro SK – IF Elfsborg
Δεύτερη σερί ήττα για την ομάδα του Αξελ Σελ, καθώς μετά την ηχηρή σφαλιάρα στην έδρα της Χάμαρμπι με 5-1, ακολούθησε νέα ήττα, αυτή τη φορά στην έδρα της ΑΪκ με 2-0. Η αλήθεια είναι ότι οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί αμυντικά και κατάφεραν να περιορίσουν αρκετά τα ατού των γηπεδούχων στο α’ ημίχρονο. Στις αρχές της επανάληψης όμως και πιο συγκεκριμένα στο 54’ δέχτηκε με κεφαλιά το 1-0 και παρά τις προσπάθειες της στη συνέχεια για ισοφάριση δεν τα κατάφερε, δεχόμενη μάλιστα και δεύτερο τέρμα στο τέλος του αγώνα (90+6’). Έτσι παρέμεινε στη μέση της βαθμολογίας, εξακολουθώντας να έχει το ρόλο του ρυθμιστή. Τραυματίστηκε και έμεινε εκτός αποστολής ο βασικός μέσος Μάρτιν Μπρόμπεργκ (16/2, 6 ασίστ). Μακροχρόνιες οι άλλες απουσίες, δεν προβληματίζουν.
Μπορεί να μην έχει ουσιαστικό στόχο ως το τέλος της σεζόν, όμως παίζει για το γόητρο της και το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στη βαθμολογία. Από ότι φαίνεται αρέσκεται στον τίτλο του ρυθμιστή της κατηγορίας, κάτι που επιβεβαίωσε και την περασμένη αγωνιστική στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Φάλκενμπεργκ, την οποία συνέτριψε με 4-0. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να «καίγονταν» για βαθμούς ευρισκόμενοι στην προτελευταία θέση, όμως η ομάδα του Τζίμι Τέλιν δεν τους χαρίστηκε και έφτασε δίκαια στο επιβλητικό 4-0. Μπήκε δυνατά και προηγήθηκε στο 2’, ενώ στη συνέχεια υπήρξαν φάσεις εκατέρωθεν. Στην επανάληψη έδειχνε να ελέγχει το ρυθμό και στο τελευταίο δεκάλεπτο έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της, σκοράροντας άλλα τρία τέρματα. Ευχάριστο το γεγονός ότι είχε πλουραλισμό στο σκοράρισμα. Εκτός έμεινε ο βασικός μέσος Σάμιουελ Χολμέν (24/2, 3 ασίστ). Αντίθετα, επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός τελευταία μέσος Σίλβερ Χέλτνε Νίλσεν (7/1).
Ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, εντούτοις οι δύο ομάδες θέλουν να κλείσουν το πρωτάθλημα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και θα επιδιώξουν τη νίκη. Αμφότερες έχουν θέματα στην άμυνα, επιθετικά τα πάνε αρκετά καλά. Πιθανό το G/G, όπως και το Over.