Sweden Allsvenskan

16:00 Falkenbergs FF – AIK Fotboll
Τρίτωσε το κακό για την ομάδα του Χανς Εκλουντ, αφού γνώρισε βαριά εκτός έδρας ήττα από την Έλφσμποργκ με 4-0. Το τελικό αποτέλεσμα ίσως να την αδικεί, μια και τα τρία από τα 4 γκολ τα δέχτηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Μπήκε σαν υπνωτισμένη δεχόμενη το γκολ μόλις στο 2’ και παρά την πίεση που δέχτηκε κατάφερε να κρατήσει αυτό το 1-0 ως την ανάπαυλα. Μάλιστα στα τελευταία λεπτά του α’ ημιχρόνου έχασε καλές ευκαιρίες για την ισοφάριση. Στην επανάληψη έψαξε το γκολ που θα της χάριζε το βαθμό, όμως δεν τα κατάφερε και στο τελευταίο δεκάλεπτο ξέμεινε από δυνάμεις δεχόμενη άλλα τρία γκολ. Πλέον απέχει ένα βαθμό από τα μπαράζ, όμως έχει να υπολογίζει και τη χειρότερη διαφορά τερμάτων σε σχέση με τη Σούντσβαλ. Δεν αντιμετωπίζει καινούρια αγωνιστικά προβλήματα. Εκτός και πάλι ο βασικός μέσος Τίμπορ Γιόζα (18/1, 4 αλλαγή) και τρεις μακροχρόνια τραυματίες που όμως δεν προβληματίζουν. Επιστρέφει από τραυματισμό ο βασικός μέσος Ρόμπιν Εστλιντ (17/3).
Παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι του τίτλου μετά την εντός έδρας νίκη επί της Έρεμπρο με 2-0. Η νίκη της θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και επαγγελματική, αφού η ομάδα του Ρίκαρντ Νούρλινγκ δεν έπιασε υψηλά στάνταρντς απόδοσης και δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στη σκληροτράχηλη Έρεμπρο. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Χένοκ Γκόιτομ, ο οποίος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 54’ ενώ σε μια από τις τελευταίες φάσεις του αγώνα, κι ενώ οι φιλοξενούμενοι αναζητούσαν απελπισμένα την ισοφάριση, ο ίδιος παίκτης έκανε το τελικό 2-0 (90+6’). Συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος ο μέσος Αντον Σαλέτρος (24/2 γκολ, 2 ασίστ). Δύσκολα θα αγωνιστεί ο βασικός μέσος Ράσμους Λίντκβιστ (18/1, 1 ασίστ) που είναι άρρωστος, αμφίβολος και πάλι ο πρόσφατα αποκτηθείς μέσος Ναμπίλ Μπαχούι (6/2 γκολ, 3 ασίστ), που μάλλον θα προφυλαχθεί ενόψει του αγώνα με τη Μάλμε την ερχόμενη εβδομάδα. Του χρόνου θα επιστρέψει ο βασικός μεσοεπιθετικός Κινεντού Ομπάσι (18/5).
Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων είναι προφανής. Η Φάλκενμπεργκ δίνει μάχη για την παραμονή, εντούτοις έχει χτυπητές αδυναμίες, κυρίως στην άμυνα. Η ΑΪΚ χωρίς να είναι το φόβητρο, παίρνει συνήθως τα αποτελέσματα που θέλει. Διπλό και για να ανεβάσουμε την απόδοση πάμε στο ασιατικό (-0.75).

16:00 Hammarby IF – Malmö FF
Συνέχισε το θετικό της σερί, επικρατώντας στο ντέρμπι της Στοκχόλμης 2-1 της έως τότε πρωτοπόρου Γιουργκόρντεν στην κοινή τους έδρα.Παρατάχθηκε με το γνωστό της σχήμα, έπαιξε έξυπνα και κυνήγησε το γκολ παίζοντας από τα πλάγια, δημιούργησε κάποιες φάσεις, χωρίς όμως να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη στο α’ μέρος. Αιφνιδίασε τους τυπικά γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και πήρε προβάδισμα στο 53’ με τον Νίκολα Τζούρτζιτς, ενώ 3 λεπτά αργότερα διπλασίασε με τον Αλεξάντερ Κατσάνικλιτς.Στο 59’ έμεινε με 10 παίκτες και αναγκάστηκε να παίξει πιο συντηρητικά, για να δεχθεί τη μείωση στο 74’. Δέχθηκε ασφυκτική πίεση στο τέλος, κατάφερε όμως να ανταπεξέλθει.Πλησίασε έτσι την κορυφή στους 3 πόντους και έχει τη δυνατότητα σήμερα να βρεθεί εκείνη πρώτη, έστω και προσωρινά, αν καταφέρει να κερδίσει τη Μάλμε με δύο γκολ διαφορά.Τιμωρημένοι ο βασικός μεσοεπιθετικός Μουαμέρ Τάνκοβιτς (26 συμ., 14 γκολ, 7 ασίστ) και ο βασικός μέσος Γιέπε Αντερσεν (24 συμ., 2 γκολ, 5 ασίστ). Δεν έχει αποθεραπευτεί ο γκολκίπερ Γιόχαν Βίλαντ (7 συμ.) που έχει πρόβλημα με τον αστράγαλο.Εχει 5 συνεχόμενες νίκες, όλες G/G και Over, το ημίχρονο στα 3 τελευταία ήταν Χ, ενώ εντός έδρας είναι αήττητη, έχει 7 σερί και 11 νίκες στα 12 πιο πρόσφατα, 9 συνεχόμενα και 11/12 τελευταία Over.
Χωρίς να εντυπωσιάσει, η ομάδα του Ούβε Ρέσλερ πήρε αυτό που ήθελε στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Γκέτεμποργκ, επικρατώντας 1-0.
Μεστή εμφάνιση, προσπάθησε και πέτυχε να περιορίσει τα επιθετικά ατού των φιλοξενούμενων, ωστόσο στο α’ μέρος δεν ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη. Ανέβασε ρυθμό στην επανάληψη και στο 57’ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, το οποίο εκμεταλλεύτηκε στο 62’ πετυχαίνοντας το «χρυσό» γκολ.Πήρε έτσι ελαφρύ προβάδισμα στη μάχη του τίτλου, πιάνοντας τη Γιουργκόρντεν στη βαθμολογία, ενώ υπερτερεί κατά 5 γκολ στη διαφορά τερμάτων. Εξυπακούεται πως η νίκη σήμερα είναι μονόδρομος αν θέλει να διατηρήσει το προβάδισμα, καθώς την ερχόμενη εβδομάδα υποδέχεται την ΑΪΚ.Τιμωρημένος ο βασικός αμυντικός Μπόνκε Ινοσεντ (11 συμ.). Τραυματίας αποχώρησε στο 49’ ο βασικός μέσος Γιόνας Κνούντσεν (10 συμ., 1 ασίστ), δεν έπαιξε με την εθνική, κατάφερε όμως να ξεπεράσει το πρόβλημά του και βρίσκεται κανονικά στην αποστολή. Δεν ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο βασικός επιθετικός Αντερς Κρίστιανσεν (23 συμ., 8 γκολ, 3 ασίστ) και έμεινε και πάλι εκτός αποστολής.Αντίθετα, αποθεραπεύτηκαν οι βασικοί μέσοι Σόρεν Ρίεκς (24 συμ., 8 γκολ, 4 ασίστ) και Οσκαρ Λεβίτσκι (24 συμ., 1 ασίστ) και είναι στην αποστολή.
Εχει 6 συνεχόμενες και 7 νίκες στα 8 τελευταία, το ημίχρονο στα 4/5 τελευταία ήταν 0-0, ενώ εκτός έδρας έχει 6/7 τελευταία ημίχρονα 0-0.
Eκτίμηση
Ηρθε ή ώρα να αποδείξει αν είναι ικανή να διεκδικήσει τον τίτλο η Χάμαρμπι. Κερδίζει και μπαίνει δυνατά, διαφορετικά περιορίζεται στις εντυπώσεις και παλεύει για το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Εντός έδρας είναι εξαιρετικά ισχυρή. Η Μάλμε έπιασε κορυφή, ωστόσο οι εμφανίσεις της τελευταία δεν είναι πειστικές και κερδίζει χάρη σε ατομικές ενέργειες. Οποιος παίζει με ρίσκο μπορεί να δει τον άσο που δίνεται πάνω από τις 2.50

18:30 Norrköping – Kalmar FF
Έχασε σημαντικό έδαφος στην προσπάθεια που κάνει να πλασαριστεί στην 3η θέση, αφού αρκέστηκε στο 4-4 στο Σούντσβαλ. Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή ότι «διψάνε» για τη νίκη, που θα τους έβγαζε από τη ζώνη του υποβιβασμού και με υπομονή και μεθοδικότητα έφτασαν να προηγούνται με 3-0 στο 41’. Το κάκιστο πρόσωπο που έδειξε η ομάδα του Γενς Γκούσταφσον στο πρώτο 45λεπτο, βάλθηκε να αμβλύνει στην επανάληψη, εκεί όπου με αντεπίθεση διαρκείας έφτασε στην ισοφάριση σε 3-3 στο 71’. Τα λάθη στην άμυνα συνεχίστηκαν και στο 77’ δέχτηκε και τέταρτο τέρμα, για να έρθει τελικά η λύτρωση στο 80’ με τον Λαουρίτσεν να διαμορφώνει με κεφαλιά το τελικό 4-4, το οποίο ήταν χορταστικό για τον αντικειμενικό παρατηρητή, όμως ήταν καταδικαστικό για την πορεία της στο πρωτάθλημα. Συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος ο μέσος Κάσπερ Λάρσεν (22/1, 3 ασίστ). Δύσκολα πάλι ο βασικός μεσοεπιθετικός Σίμον Τερν (19/2, 3 ασίστ) και ο καλός επιθετικός Καρλ Χόλμπεργκ (22/4, 1 ασίστ, 12 αλλαγή), αμφότεροι τραυματίες.
Η εντός έδρας αναμέτρηση με την ΑΦΚ Εσκιλστούνα ήταν αυτό που αποκαλούμε κλασικό εξάποντο παραμονής. Τελικά η ομάδα του Μάγκνους Πέρσον απώλεσε τη μεγάλη ευκαιρία να πάρει το τρίποντο κόντρα στην ουραγό ΑΦΚ Εσκιλστούνα, με την οποία μοιράστηκε βαθμούς και εντυπώσεις μετά το μεταξύ τους στείρο 0-0. Είχε φλύαρη υπεροχή και δεν έδειχνε ικανή να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων με αποτέλεσμα να σπαταλήσει την ευκαιρία να αποσπαστεί ακόμα περισσότερο από τη ζώνη των μπαράζ, από την οποία απέχει πλέον 3 βαθμούς και δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να εφησυχάζει. Βέβαια, μετά την ήττα της Σούντσβαλ την Παρασκευή, έχει ανακουφιστεί κάπως, έχοντας όμως να παίξει με Φάλκενμπεργκ εντός και Σίριους εκτός έδρας στις δύο τελευταίες αγωνιστικές χρειάζεται έστω τον πόντο σήμερα. Το ευχάριστο είναι πως δεν αντιμετωπίζει καινούρια προβλήματα και καθώς επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός μέσος Ράσμους Ελμ (17/0, 2 ασίστ), η αποστολή της είναι πρακτικά πλήρης.
Η Νόρκεπινγκ έχει τεθεί πρακτικά εκτός διεκδίκησης της 3ης θέσης και του ευρωπαϊκού εισιτηρίου, ενώ ακόμη και για την 4η θέση που μπορεί να οδηγήσει στην Ευρώπη μέσω Κυπέλλου, έχει τις ίδιες περιορισμένες πιθανότητες. Μια σχετική απογοήτευση λοιπόν θα υπάρχει. Η Κάλμαρ παλεύει για την παραμονή της, εκτός όμως είναι αδύναμη. No Bet.