Sweden Allsvenskan

20:00 AFC Eskilstuna – GIF Sundsvall
Δεν τα παρατάει με τίποτα η ομάδα του Σαούλιους Σιρμέλις και παρά το γεγονός ότι πολλοί την έχουν ξεγραμμένη, αυτή φροντίζει να δίνει σημάδια ζωής. Αυτό συνέβη και την περασμένη αγωνιστική στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Κάλμαρ, από την οποία απέσπασε τελικά «λευκή» ισοπαλίας. Παρατάχθηκε ως αουτσάιντερ στον αγωνιστικό χώρο και φρόντισε να επιβεβαιώσει τα προγνωστικά που την ήθελαν να παίζει με άκρως αμυντικογενή τακτική. Αυτή τελικά απέδωσε καρπούς και της χάρισε το βαθμό, ο οποίος όμως δεν είναι αρκετός, καθώς οι αγωνιστικές που απομένουν είναι λίγες και το κενό που πρέπει να καλυφθεί σχετικά μεγάλο. Καθοριστικό το σημερινό ματς. Δεν αντιμετωπίζει καινούρια αγωνιστικά προβλήματα. Εκτός αποστολής ο αμυντικός μέσος Φερίντ Αλί (8/0, 3 αλλαγή). Σταθερά εκτός πλάνων ο βασικός μέσος Γκούσταβ Γιαρλ (16/1, 4 ασίστ).
Όταν προηγείσαι με 3-0 στο ημίχρονο μπροστά στο κοινό σου και καταλήγεις να φύγεις από τον αγωνιστικό χώρο μόνο με το βαθμό της ισοπαλίας τότε είσαι άξιος της μοίρας σου. Αυτό πρέπει να αναλογιστούν οι παίκτες του Τόνι Γκούσταφσον μετά το χορταστικό, για τον απλό θεατή, 4-4 που παραχώρησαν στη Νόρκεπινγκ, το οποίο όμως δεν εξυπηρετεί σε τίποτα, αφού εξακολουθεί να βρίσκεται εντός της ζώνης των μπαράζ και 2 βαθμούς μακριά από τη σωτηρία. Το γκολ με το οποίο προηγήθηκε στο 16’ άφηνε υποσχέσεις για καλή εμφάνιση, κάτι που επιβεβαιώθηκε μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, αφού μέσα σε οκτώ λεπτά (33’, 41’) έκανε το 3-0 και πήγε στα αποδυτήρια με αυτό το σκορ. Τη χαλαρότητα με την οποία μπήκε στην επανάληψη εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι κατάφεραν να φτάσουν στο 3-3 στο 71’. Στο 77’ πήρε και πάλι το προβάδισμα με 4-3, όμως στο 80’ «αυτοκτόνησε» δεχόμενη εκ νέου την ισοφάριση. Δεν αντιμετωπίζει καινούρια αγωνιστικά προβλήματα.
Ο θάνατός σου η ζωή μου. Τόσο η ΑΦΚ όσο και η Σούντσβαλ θέλουν διακαώς τη νίκη για να μείνουν στη διεκδίκηση της παραμονής. Βέβαια, η ΑΦΚ είναι σε πιο δυσχερή θέση, έχοντας να καλύψει μεγάλο χάντικαπ, ενώ δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση. Η Σούντσβαλ έχει ανεβάσει ψυχολογία με τις τελευταίες εμφανίσεις και δείχνει πιο έτοιμη. Διπλό.