Sweden Allsvenskan

20:00 Hammarby IF – Örebro SK
Τρίτωσε το καλό για την ομάδα του Στέφαν Μπίλμπορν, αφού πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Σίριους με 3-1. Μετά από ένα άκαρπο πρώτο ημίχρονο μπήκε δυνατά στην επανάληψη και με το καλημέρα (53’) άνοιξε το σκορ με τον Μάρτινσον-Ενγκουάλι. Στη συνέχεια έκανε παιχνίδι υπομονής και μέσα σε ένα εξάλεπτο πέτυχε άλλα δυο τέρματα και έφτασε στο 3-0 που σφράγισε τη νίκη της. Απλά στο 85’ δέχτηκε το γκολ που διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Έτσι παρέμεινε ζωντανή στη μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, ενώ και η απόσταση από την κορυφή δεν είναι απαγορευτική και εξακολουθεί να κάνει όνειρα για τίτλο. Συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος ο μέσος Γιέπε Αντερσεν (22/2, 5 ασίστ). Δεν έχουν αποθεραπευτεί οι βασικοί μέσοι Ντέιβιντ Φέλμαν (17/1) και Ιμάντ Καλίλι (20/7, 2 ασίστ). Επιστρέφουν από τιμωρία ο εναλλακτικός μεσοεπιθετικός Βλάντιμιρ Ρόντιτς (16/3, 1 ασίστ, 12 αλλαγή) και ο βασικός επιθετικός Αλεξάντερ Κατσάνικλιτς (20/7, 6 ασίστ).
Από τη στιγμή που δεν κινδυνεύει και ταυτόχρονα δεν μπορεί να διεκδικήσει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο παίζει στην ουσία ρόλο ρυθμιστή στην κατηγορία. Αυτό πιστοποιήθηκε και την περασμένη αγωνιστική, όταν φιλοξένησε την Έστερσουντ, την οποία νίκησε με 2-0. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να καίγονταν για βαθμούς από τη στιγμή που έχουν εμπλακεί στη μάχη της παραμονής, όμως αυτοί που έδειξαν πιο αποτελεσματικοί μπροστά στην αντίπαλη εστία ήταν οι γηπεδούχοι. Πάντως η ομάδα του Αξελ Σελ στάθηκε τυχερή στη φάση του 61’, καθώς άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανοίχτηκαν με αποτέλεσμα στα τελευταία λεπτά να βρεί ανοιχτούς διαδρόμους και να σφραγίσει τη νίκη της στο 89’ με τον Μεχμέτι. Δεν αντιμετωπίζει καινούρια αγωνιστικά προβλήματα, η αποστολή είναι ίδια με εκείνη του αγώνα με την Έστερσουντ.
Η Χάμαρμπι έχει μοναδική ευκαιρία να πιάσει την ΑΪΚ στην 3η θέση και παίζοντας στην έδρα της απέναντι σε μια ομάδα που έχει εμφανώς αποδυναμωθεί και δεν έχει κανέναν ορατό στόχο έχει όλες τις προϋποθέσεις να κερδίσει. Οι αποδόσεις βέβαια στον άσο είναι ανάξιες λόγου, οπότε κρίνει ο καθένας ανάλογα.

20:00 Helsingborg – Kalmar FF
Ακόμα κι ο ίδιος ο Όλαφ Μέλμπεργκ γνώριζε όταν αναλάμβανε την τεχνική ηγεσία της ομάδας ότι αυτός και οι παίκτες του θα πρέπει να στοχεύσουν σε ορισμένα παιχνίδια, αν θέλουν να μαζέψουν τους απαραίτητους βαθμούς για την παραμονή. Σίγουρα το εκτός έδρας παιχνίδι με την πανίσχυρη Μάλμε δεν προσφερόταν για συγκομιδή βαθμών, καθώς άπαντες ήξεραν ότι η Μάλμε κυνηγάει τον τίτλο. Αυτό φάνηκε από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα, όταν οι γηπεδούχοι πίεζαν ασφυκτικά για το γκολ. Η ομάδα του Μέλμπεργκ δέχτηκε γκολ στο 7’ και μέχρι την ανάπαυλα έχανε με 3-0. Το σκορ αυτό δεν άλλαξε στην επανάληψη και μοιραία ηττήθηκε, αλλά το ευτύχημα είναι ότι είδε τη διαφορά των 5 βαθμών από τη ζώνη των μπαράζ να διατηρείται. Δεν αντιμετωπίζει καινούρια αγωνιστικά προβλήματα. Επιστρέφει από τραυματισμό ο βασικός μέσος Μοχάμεντ Αμπουμπακάρι (21/1, 1 ασίστ).
Δεν μπόρεσε να φανεί αντάξια των προσδοκιών των 3.589 οπαδών της που βρέθηκαν στις κερκίδες, αφού γνώρισε την ήττα με 2-0 από τη Σούντσβαλ. Το εν λόγω παιχνίδι με την ουραγό Σούντσβαλ ήταν ευθύς εξ αρχής εξαιρετικά σημαντικό στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία. Μάλιστα η ομάδα του Μάγκνους Πέρσον προερχόταν από δυο θετικά αποτελέσματα, ενώ η αντίπαλος της απείχε από τα νικηφόρα αποτελέσματα εδώ και 18 αγωνιστικές. Δέχτηκε το πρώτο γκολ στο 43’ και στο 63’ ολοκληρώθηκε ο εφιάλτης δεχόμενη το 2-0. Πυρ και μανία με την αφέλεια και χαλαρότητα των παικτών του ήταν ο 43χρονος προπονητής μετά την αναμέτρησης. Συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος ο μέσος Χένρικ Λέφκβιστ (12/1). Άρρωστοι ο επιθετικός Μονς Σέντερκβιστ (16/1, 5 αλλαγή) και ο μέσος Μαχμούντ Έιντ (10/1, 5 αλλαγή).
Καθοριστικό ματς και για τις δύο ομάδες που χρειάζονται βαθμούς για να απομακρυνθούν από τη ζώνη του υποβιβασμού. Η Χέλσινμποργκ έχει δείξει σημάδια βελτίωσης τελευταία, έπαιξε όμως και με πολύ ισχυρούς αντιπάλους. Η Κάλμαρ ήταν προβληματική στο τελευταίο, ενώ έχει και θέματα σήμερα. Άσος με κάλυψη στο ασιατικό (-0.25).

20:00 Östersunds FK – Djurgårdens IF
Βαθμολογικά μόνο αυτή ήταν ενδιαφερόμενη στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Έστερ, αλλά αυτή που πανηγύρισε τους 3 βαθμούς στο τέλος ήταν η γηπεδούχος, αφού την υπέταξε με 2-0. Η ομάδα του Ιαν Μπέρτσναλ κατάφερε να πάει στην ανάπαυλα με το 0-0 σε ένα παιχνίδι που είχε το μυαλό της περισσότερο στην άμυνα και λιγότερο στην επίθεση. Τα δεδομένα όμως άλλαξαν στο 61’ όταν ο Κάλπι Ουατάρα έστειλε κατά λάθος την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και έδωσε το προβάδισμα στην Έρεμπρο. Εν συνεχεία ήταν αναγκασμένη να βγει μπροστά και να ψάξει την ισοφάριση με αποτέλεσμα να δεχτεί και δεύτερο τέρμα στο 89’. Αυτή ήταν η 6 συνεχόμενη ήττα της και πλέον ο προβληματισμός είναι διάχυτος. Δεν αντιμετωπίζει καινούρια αγωνιστικά προβλήματα.
Μπορεί να ζορίστηκε στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Φάλκενμπεργκ, όμως πανηγύρισε τελικά τη νίκη με 1-0. Στο α’ ημίχρονο δυσκολεύτηκε αρκετά να βρει τρόπο να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων, κάτι που πέτυχε τελικά στις αρχές της επανάληψης με τον φορμαρισμένο Μπούγια Τουράι. Στη συνέχεια η ομάδα του Κιμ Μπέργκστραντ διατήρησε με σχετική ευκολία το προβάδισμα αυτό, αν και στα τελευταία λεπτά κινδύνεψε σε δυο περιπτώσεις. Η νίκη αυτή τη διατήρησε στην κορυφή για άλλη μια αγωνιστική με τη διαφορά από τη δεύτερη θέση να είναι σταθερά στους 3 βαθμούς. Αυτό που αρχίζουν να συζητούν άπαντες είναι το σενάριο μιας πιθανής ισοβαθμίας στο τέλος του πρωταθλήματος που θα γράψει τον επίλογο της σεζόν με φινάλε γκραν γκινιόλ. Δεν αντιμετωπίζει καινούρια αγωνιστικά προβλήματα. Επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός αμυντικός Γιάκομπ Ούνε Λάρσον (20/2).
Η Εστερσουντ παλεύει για την παραμονή της, είναι μόλις 2 πόντους πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού και θα πρέπει να δώσει σκληρή μάχη, αφού το πρόγραμμά της δεν είναι εύκολο. Η Τζουργκάρντεν είναι σε φόρμα, δίνει μάχη για τον τίτλο και μετά τη χθεσινή νίκη της Μάλμε, δεν έχει περιθώρια. Διπλό μεν, σε χαμηλή απόδοση δε. Υπάρχει βέβαια και το live.