Sweden Allsvenskan

16:00 GIF Sundsvall – Sirius IK
Οι παίκτες της είχαν ξεχάσει τι θα πει νίκη, καθώς η τελευταία είχε έρθει στις 29/4. Έτσι μετά από 18 άκαρπες προσπάθειες η ομάδα του Τόνι Γκούσταφσον πανηγύρισε τελικά τη νίκη, η οποία ήρθε στην έδρα της Κάλμαρ με 2-0. Ήταν απίστευτα κυνική στα τελειώματα των φάσεων και ευτύχησε να προηγηθεί σε κομβικό σημείο, δηλαδή δυο λεπτά πριν τη λήξη του α’ ημιχρόνου. Στην επανάληψη έκανε παιχνίδι υπομονής 3’ μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα έφτασε στο 2-0 το οποίο δεν είχε πρόβλημα να κρατήσει ως το τέλος. Έτσι ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας και απέχει πλέον 3 βαθμούς από τη ζώνη των μπαράζ παραμονής. Συμπλήρωσαν κάρτες και είναι τιμωρημένοι οι αμυντικοί Πα Κονάτε (22/1, 2 ασίστ) και Αλεξάντερ Μπλούμκβιστ (21/0). Επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός μέσος Ερικ Μπιέρκαντερ (15/1).
Εξακολουθεί να παίζει με τη φωτιά, μετά και τη νέα ήττα, τη δεύτερη συνεχόμενη, αυτή τη φορά εντός έδρας από τη Χάμαρμπι με 3-1. Στο α’ ημίχρονο προέβαλε σθεναρή αντίσταση και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το 0-0. Στην επανάληψη όμως δέχτηκε πίεση και ήταν θέμα χρόνου να δεχτεί το γκολ, κάτι που έγινε τελικά στο 53’. Στη συνέχεια ήταν αναγκασμένη να ψάξει την ισοφάριση και όταν βγήκε μπροστά τιμωρήθηκε για το γεγονός ότι άφησε χώρους και δέχτηκε άλλα δυο τέρματα μέσα σε 6’ (68’ και 74’). Το μόνο που κατάφερε ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής στο 85’ με τον Άντερσον. Έτσι παρέμεινε η διαφορά των τριών βαθμών από τη ζώνη των μπαράζ. Δεν αντιμετωπίζει καινούρια αγωνιστικά προβλήματα.
Πήρε τη νίκη που χρειαζόταν για να αρχίσει να πιστεύει στην παραμονή η Σούντσβαλ και τώρα καλείται να αποδείξει πως μπορεί να τα καταφέρει. Με τη στήριξη των οπαδών της έχει καλές πιθανότητες να πάρει το συγκεκριμένο ματς και να κάνει το άλμα. Η Σίριους δεν είναι σε καλή κατάσταση και εκτός έδρας έχει πέσει τελευταία. Άσος.

16:00 IF Elfsborg – AIK Fotboll
Μετά από τρεις ανεπιτυχείς προσπάθειες έφτασε στη νίκη στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Χάκεν με 2-1. Το τελικό αποτέλεσμα αποτελεί μαγική εικόνα, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν για μεγάλα χρονικά διαστήματα της αναμέτρησης, όμως αυτοί που σκόραρε τα γκολ ήταν η ομάδα του Τζίμι Τέλιν. Άνοιξε το σκορ στο 19’ και παρά την ισοφάριση που δέχτηκε από το σημείο του πέναλτι, ύστερα από τρομερή πίεση, άντεξε στη συνέχεια και στο 55’ έκανε το 2-1. Μέχρι το τελικό σφύριγμα έπαιξε μαζική άμυνα και πανηγύρισε τελικά το τρίποντο, ούσα κυνική στις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν. Συμπλήρωσαν κάρτες και είναι τιμωρημένοι οι μέσοι Σίμον Ολσον (22/2, 2 ασίστ) και Αλεχάντρο Πορτίγιο (9/1). Δεν αποθεραπεύτηκαν ο βασικός μέσος Στίαν Γκρέγκερσεν (22/1) και ο αναπληρωματικός μέσος Μαρόκνι Εντιονέ (8/1, 6 αλλαγή). Επιστρέφει στην αποστολή ο βασικός γκολκίπερ Κέβιν Στουρ Έλεγκορντ (22/0).
Η ήττα στην έδρα της Χάμαρμπι ήταν απλά μια κακή παρένθεση στην προσπάθεια που κάνει για την κατάκτηση του τίτλου, καθώς στην αμέσως επόμενη αγωνιστική η ομάδα του Ρίκαρντ Νούρλινγκ επικράτησε εντός έδρας της Γκέτεμποργκ με 1-0. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να κερδίσουν πέναλτι στο 20’, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Σεμπάστιαν Λάρσον. Ο 34χρονος μέσος ήταν ψύχραιμος και έκανε το 1-0. Στη συνέχεια φρόντισε αρκετά τα αμυντικά της καθήκοντα και στο 69’ το έργο της έγινε ακόμα πιο εύκολο, μια και οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες. Έτσι έφτασε στο τρίποντο που την κράτησε 4 βαθμούς μακριά από την κορυφή. Συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος ο μέσος Κάρολ Μετς (21/1, 1 ασίστ). Τραυματίας αποχώρησε ο πρόσφατα αποκτηθείς μέσος Ναμπίλ Μπαχούι (6/2, 3 ασίστ) και είναι αμφίβολος. Τέλειωσε η σεζόν για τον βασικό επιθετικό Κιεντνού Ομπάσι (18/5), που τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο.
Η Έλφσμποργκ ανέβασε την ψυχολογία της μετά τη νίκη επί της Χάκεν, ωστόσο δεν έλυσε όλα της τα θέματα. Εντός έδρας είναι γενικώς ισχυρή, εντούτοις στα τελευταία της ματς έδειξε αδυναμίες και σημάδια ασυνεννοησίας. Η ΑΪΚ είναι ανώτερη, δίνει μάχη για τον τίτλο και παρά την απώλεια του Ομπάσι έχει εναλλακτικές. Διπλό.

16:00 IFK Göteborg – BK Häcken
Ήταν από τις χαμένες τις αγωνιστικής μια και είδε τη διαφορά από τις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο να μεγαλώνει ακόμα περισσότερο μετά και την εκτός έδρας ήττα από την ΑΪΚ με 1-0. Το παιχνίδι κρίθηκε από το σημείο του πέναλτι με τον γκολκίπερ Γιάννη Ανέστη να μην μπορεί να αποκρούσει, όταν οι γηπεδούχοι κέρδισαν την εσχάτη των ποινών στο 20’. Στη συνέχεια η ομάδα του Πόγια Ασμπάγκι προσπάθησε για την ισοφάριση, όμως οι κλασικές ευκαιρίες που δημιούργησε μπροστά από τα αντίπαλα καρέ ήταν ελάχιστες. Στο 69’ το έργο της έγινε ακόμα πιο δύσκολο, καθώς έμεινε με 10 παίκτες. Τιμωρημένος ο αποβληθείς μέσος Αντρέ Κάλισιρ (23/2). Εκτός έμεινε ο τραυματίας μέσος Ενζούζι Τοκό (14/0).
Για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη και αυτό την έριξε αρκετά πίσω στη μάχη για την 3η θέση, αφού απέχει πλέον 8 βαθμούς που δύσκολα θα καλυφθούν. Στο τελευταίο της παιχνίδι φιλοξένησε την Έλφσμποργκ από την οποία ηττήθηκε με 2-1. Το τελικό αποτέλεσμα δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, καθώς είχε την κατοχή σε ποσοστά 64% και τριπλάσιες τελικές προσπάθειες. Ωστόσο αυτή ποου άνοιξε το σκορ ήταν η Έλφσμποργκ στο 19’, όμως στη συνέχεια η ομάδα του Αντρέας Αλμ πίεσε την αντίπαλο της και τελικά δικαιώθηκε κερδίζοντας πέναλτι στο 35’, με το οποίο ισοφάρισε σε 1-1. Κι ενώ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο αυτή που σκόραρε και πάλι ήταν η Έλφσμποργκ στο 55’, και παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων στη συνέχεια το σκορ δεν άλλαξε. Δεν αντιμετωπίζει καινούρια αγωνιστικά προβλήματα. Επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός μέσος Ερικ Φρίμπεργκ (21/2, 2 ασίστ).
Ισόβαθμες οι ομάδες στο τοπικό ντέρμπι, διεκδικούν το ευρωπαϊκό εισιτήριο και έρχονται από ήττες. Κοινό τους χαρακτηριστικό πως έχουν αρκετά θέματα στην αμυντική λειτουργία τελευταία και θα προσπαθήσουν να αναστρέψουν την κακή εικόνα από τις πρόσφατες εμφανίσεις. Πιθανό το Over.

18:30 AFC Eskilstuna – Malmö FF
Προσπαθεί και δίνει το 100% των δυνατοτήτων της κάθε εβδομάδα, εντούτοις, είναι εμφανές το έλλειμμα εμπειρίας και εναλλακτικών λύσεων. Θα το παλέψει βέβαια ως το τέλος, εντούτοις και οι ίδιοι οι παίκτες γνωρίζουν πως το πιθανότερο είναι να έλθει ο υποβιβασμός.Το βράδυ της Πέμπτης γνώρισε βαριά εκτός έδρας ήττα, χάνοντας 4-0 από τη Νόρσεπινγκ. Εμεινε πίσω μόλις στο 7’, προσπάθησε να βγει στην επίθεση και να απανατήσει, δεν ήταν όμως αποτελεσματική, δέχθηκε δεύτερο στο 38’ με πέναλτι και τρίτο 3 λεπτά αργότερα. Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το β’ μέρος, έκανε κάποιες φάσεις, αντί όμως να σκοράρει δέχθηκε και τέταρτο γκολ στο 80’.Επεσε έτσι στην τελευταία θέση, χωρίς να έχει απομακρυνθεί πολύ από τη γραμμή των μπαράζ, το πρόγραμμά της όμως δεν είναι ευνοϊκό.Τραυματίας παραμένουν ο βασικός μέσος Γκούσταβ Γιαρλ (16 συμ., 1 γκολ, 4 ασίστ) και ο βασικός αμυντικός μέσος Ισμέτ Λουσάκου (12 συμ.). Μη διαθέσιμος παραμένει ο εναλλακτικός μέσος Κρίστιαν Μίλιεβιτς (6 συμ., 5 αλλαγή).Εξέτισε την ποινή του και επιστρέφει ο τοπ σκόρερ Σάμιουελ Ναμάνι (22 συμ., 6 γκολ).Εχει 8/9 τελευταία Over, τα 3/4 πιο πρόσφατα ήταν και G/G, ενώ εντός έδρας έχει 4/5 τελευταία G/G και Over.
Δίνει μάχη για τον τίτλο και όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση στη βαθμολογία, κάθε ματς είναι και ένας τελικός για την ομάδα του Ούβε Ρέσλερ. Βέβαια, η νίκη σε ματς με ομάδες της ουράς είναι εκ των ων ουκ άνευ αν θέλει να διατηρήσει τις ελπίδες της.Το βράδυ της Πέμπτης πέτυχε άνετη εντός έδρας νίκη επί της Χέλσινμποργκ στο ντέρμπι της επαρχίας Σκόνε με 3-0. Πήρε προβάδισμα μόλις στο 13’ με τον Σόρεν Ρίεκς, ο οποίος διπλασίασε στο 32’, για να σφραγίσει τη νίκη στο 38’ ο Μάρκους Ρόζενμπεργκ.Παρέμεινε έτσι σε απόσταση 3 βαθμών πίσω από τη Γιουργκόρντεν και συνεχίζει να ελπίζει για τίτλο.Τιμωρημένος ο βασικός επιθετικός Σόρεν Ρίεκς (23 συμ., 8 γκολ, 4 ασίστ). Δεν έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του ο βασικός αμυντικός Φραντς Μπρόρσον (9 συμ.). Επιστρέφει ο εναλλακτικός αμυντικός Ερνταλ Ρακίπ (13 συμ., 1 ασίστ, 8 αλλαγή).Εχει 6 συνεχόμενα N/G, το ημίχρονο στα 9/12 τελευταία ήταν Χ, ενώ εκτός έδρας το ημίχρονο στα 5/6 τελευταία ήταν επίσης Χ με 0-0.
Eκτίμηση
Ξεκάθαρη η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων, δεν αφήνει και πολλά περιθώρια αμφισβήτησης. Η ΑΦΚ δίνει μάχη εδώ και καιρό, θα παλέψει, αυτό όμως δεν είναι αρκετό, αφού το έλλειμμα εμπειρίας και ικανοτήτων είναι εμφανές. Η Μάλμε δίνει μάχη για τον τίτλο και σε τέτοια ματς δε νοείται να χάσει βαθμούς

18:30 Falkenbergs FF – Norrköping
Η σημαντική εντός έδρας νίκη επί της Έστερσουντ δεν είχε συνέχεια, καθώς στο αμέσως επόμενο παιχνίδι κλήθηκε να αντιμετωπίσει την πρωτοπόρο Τζουργκάρντεν, από την οποία ηττήθηκε τελικά με 1-0. Παρά την ήττα είναι άξια συγχαρητηρίων, μια και κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της για ένα ημίχρονο. Δέχτηκε πίεση με το καλημέρα, όμως η αμυντική της λειτουργία ήταν εξαιρετική, ενώ όσες φορές αυτή διασπάστηκε υπήρχε ο γκολκίπερ Νίλσον. Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και στην επανάληψη με αποτέλεσμα να δεχτεί το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση στο 54’. Μάλιστα στο τέλος κατάφερε να γίνει απειλητική, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος ο αμυντικός Τομπίας Κάρλσον (22/0, 1 ασίστ). Τραυματίας ο επιθετικός Κίριλ Πογκρέμπνιακ (16/2, 1 ασίστ).
Μπορεί η απόσταση των 6 βαθμών από την 3η θέση να μην αφήνει πολλά περιθώρια αισιοδοξίας, όμως αυτή δεν το παρατάει και προσπαθεί για τη νίκη σε κάθε αγωνιστική, κάτι που επιβεβαίωσε και την περασμένη αγωνιστική όταν επικράτησε άνετα εντός έδρας της ΑΦΚ Εσκιλστούνα με 4-0. Το γκολ του Χακσαμπάνοβιτς μόλις στο 7’ έλυσε τα πόδια των παικτών του Γενς Γκούσταφσον και μετά από πίεση «καθαρισε» την υπόθεση νίκη σκοράροντας άλλα δυο τέρματα στα τέλη του α’ ημιχρόνου (38’, 41’). Στην επανάληψη ο ρυθμό έπεσε αν και ο Φράνσον φρόντισε να σκοράρει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Δεν αντιμετωπίζει καινούρια αγωνιστικά προβλήματα. Δύσκολα και σήμερα ο βασικός μέσος Σίμον Τερν (19/2, 3 ασίστ) και ο ενίοτε βασικός επιθετικός Καρλ Χόλμπεργκ (22/4, 1 ασίστ, 12 αλλαγή).
Τα δίνει όλα για την παραμονή η Φάλκενμπεργκ και τουλάχιστον εντός έδρας δυσκολεύει όλους τους αντιπάλους της. Η Νόρκεπινγκ βέβαια είναι σαφώς ανώτερη, είναι σε καλή κατάσταση και έχει ορατό στόχο την Ευρώπη. Το διπλό έχει πολλές πιθανότητες.