Spain Segunda Division

13:00 SD Huesca – Sporting Gijón
Μετά το δύο πρώτα νικηφόρα αποτελέσματα ήρθε η πρώτη ήττα. Η ομάδα του Μίτσελ πήγε να δοκιμάσει τις δυνάμεις της στην Αλμερία και έχασε με 1-0. Πλήρωσε την κακή εμφάνιση του πρώτου ημίχρονο, στο οποίο βρέθηκε μόλις στο 4’ πίσω στο σκορ, ενώ στη συνέχεια χάρις τα δοκάρια και τον πορτιέρο Άλβαρο Φερνάντεθ που απέκρουσε πέναλτι, κρατήθηκε στο ματς. Στην επανάληψη γεγονός είναι πως ανέβασε απόδοση και ήταν καλύτερη, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει κινδύνους στην αντίπαλη εστία. Τελικά έχασε δίκαια τον αγώνα. Από το μεταγραφικό παζάρι βγήκε με οικονομικό όφελος 10.3 εκ. ευρώ, ξοδεύοντας σε αγορές μόλις 800 χιλ. ευρώ.
Αγωνιστικά Νέα:Απέκτησε στο φινάλε των μεταγραφών από τη Λεβάντε δανεικό, τον ήδη τραυματία με χιαστούς, Ιβοριανό μέσο Ντουκουρέ, τον Κροάτη αμυντικό Τόνι Ντακτόβιτς (Λοκομοτίβ), τον Νιγηριανό μέσο Κελεσί Νακαλί από την Άρσεναλ και τον μέσο Οκαζάκι που έφυγε από τη Μάλαγα. Εκτός αγώνα ο βασικός πορτιέρο Άλβαρο Φερνάντες (3 συμ.) που είναι σε διεθνές καθήκον αλλά διαθέσιμος είναι ο επιθετικός Ντάνι Εσκριστέ (2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Γιάνεθ – Πέδρο Λόπεθ, Πουλίδο, Ερμόσο, Λουιζίνιο – Μίκελ Ρίκο, Μοσκέρα – Φερείρο, Εουγκένι, Ραμπά – Εσκριτσέ
Μετά τις ισοπαλίες στα δύο πρώτα ματς του πρωταθλήματος, η Χιχόν κατέκτησε και το πρώτο της τρίποντο. Υποδέχτηκε την Αλμπαθέτε, την οποία και νίκησε σχετικά εύκολα με 2-0. Μπήκε όσο πιο δυνατά μπορούσε για να αιφνιδιάσει αλλά δεν τα κατάφερε, απέναντι στην υποψιασμένη αμυντικά «Άλμπα». Το πρώτο ημίχρονο κύλησε και τελείωσε στη συνέχεια νωθρό χωρίς κάτι το αξιόλογο. Στην επανάληψη και πάλι η Χιχόν μπήκε καλύτερα, άρχισε να πιέζει και τελικά δικαιώθηκε, πρώτα στο 56’ με το γκολ του Πέδρο Ντίαθ και είκοσι λεπτά αργότερα με το γκολ του Μανού Γκαρθία. Πέραν αμφισβήτησης το δίκαιο της νίκης της. Ήταν από τις λίγες ομάδες στις μεταγραφές που έκανε αγορές (4.05 εκ.) αλλά και πωλήσεις (7.3 εκ.) βελτιώνοντας το ισοζύγιο της.
Αγωνιστικά Νέα:Τιμωρημένος με μία αγωνιστική, λόγω της αποβολής του, είναι ο βασικός μέσος Νάτσο Μέντεθ (2/0), αλλά αντίστοιχα εξέτισε τη δική του ποινή ο Νταμιάν Πέρεθ (αμυν., 1/0) και είναι διαθέσιμος. Εκτός παραμένει επίσης ο τραυματίας Πάμπλο Πέρεθ (μέσος, 2/0), με όλους τους υπόλοιπους διαθέσιμους, συνεπώς αναμένουμε σχεδόν την ίδια ενδεκάδα που νίκησε την Αλμπαθέτε.
Πιθανή ενδεκάδα: (4-3-3): Μαρίνιο – Μολινέρο, Μπαμπίν, Λόπεθ, Μεδίνα – Φουέγο, Νάτσο Μέντεθ, Πέδρο Ντίαθ, Καρμόνα – Μ.Γκαρθία, Α.Γκαρθία, Ντούρτζεβιτς
Αγώνας ανάμεσα σε δύο ομάδες που η θεωρία λέει πως θα παλέψουν για άνοδο. Η Ουέσκα έρχεται από μέτριο παιχνίδι ενώ η Χιχόν από ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο με την «Άλμπα». Ματς για να κριθεί, αν κριθεί στις λεπτομέρειες. Τύχη στην ισοπαλία.

17:00 Girona FC – Rayo Vallecano
Μετά την απρόσμενη ήττα της (σύμφωνα με την εικόνα του ματς) στην Αλμπαθέτε, υποδέχτηκε τη Μάλαγα, τη νίκησε με 1-0 και κέρδισε το πρώτο της τρίποντο. Καλύτερη σε γενικές γραμμές από τη μέτρια Μάλαγα, νίκησε διότι είχε συνέπεια και υπομονή στο παιχνίδι της. Χωρίς ξεκάθαρη την υπεροχή στο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι που στέκονταν γενικά καλύτερα, εκμεταλλεύτηκαν την ποιότητα των παικτών τους, σημειώνοντας το γκολ της νίκης στο 30’ (Μπόρχα Γκαρθία πάσα «πάρε βάλε» στον Στουάνι). Η βροχή που ξεκίνησε στο δεύτερο μέρος και με την πάροδο του χρόνου εντάθηκε, «έσβησε» την όποια «φλόγα» των δύο ομάδων για ποδόσφαιρο. Δίκαιη η νίκη των Καταλανών επί μίας μέτριας αντιπάλου. Έκλεισε το ρόστερ της με 16 προσθήκες και 14 αποχωρήσεις.
Αγωνιστικά Νέα:Τελευταίο απόκτημα ο εμπειρότατος (275 αγώνες) τερματοφύλακας Άσιερ Ριέσγο ο οποίος αντί τελικά να υπογράψει στη Μάντσεστερ Σίτι, ήρθε στη Τζιρόνα για ένα χρόνο. «Θα προσπαθήσουμε να πάρουμε την μπάλα για να έχουμε την κατοχή διότι είναι ο μόνος τρόπος να τους νικήσουμε» ανέφερε ο κόουτς Κάρλος Ουνθουέ. Όλοι παρόντες εκτός των Ιγνασί Μικέλ (αμυν., 2/0) και Βαλερί (μέσος, 0/0).
Πιθανή ενδεκάδα: (4-4-2): Χουάν Κάρλος – Μαφέο, Αλκαλά, Χουάνπε, Αντάι – Γκρανέλ, Γκουμπάου, Μπόρχα Γκαρθία, Γκαγιάρ – Κριστιάν Στουάνι, Γκουάλ
Μετά από τις δύο πρώτες άκαρπες προσπάθειες (δύο ισοπαλίες) ήρθε επιτέλους η πρώτη νίκη. Υπέταξε εντός έδρας την Ντεπορτίβο Λα Κορούνια με 3-1, σημειώνοντας την πρώτη της νίκη, ανεξαρτήτως διοργάνωσης ή χαρακτήρος αγώνα, από τις 28 Απριλίου, δηλαδή μετά από 12 αγώνες. Η Ράγιο μπήκε με την ιδέα, να πάρει κατοχή, να ελέγξει το ρυθμό και να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Το πέτυχε στα 2/3 του πρώτου μέρους αφού όμως πρόλαβε στο πρώτο 1/3 να δεχτεί το 0-1 στο 6’. Σαφώς καλύτερη όμως στη συνέχεια, έως το 33’ ανέτρεψε το σκορ. Αλλαγή σκηνικού στην επανάληψη με την Ντέπορ καλύτερη αλλά τη Ράγιο τυχερότερη, καθώς στη μόνη αξιόλογη φάση που έκανε, πέτυχε στις καθυστερήσεις το 3-1. Τα τελευταία αποκτήματα της Ράγιο αφορούν τον Αργεντινό Λεό Ουγιόα (επίθ., ήρθε ελεύθερος από Πατσούκα), τον Αντόνιο Μιλτς (αμυντικός, ήρθε δανεικός από Άντερλεχτ) και τον Σαούλ Γκαρθία (αμυν., δανεικός από Αλαβές).
Αγωνιστικά Νέα:«Αύριο (σ.σ. σήμερα) είναι ένα από τα καλύτερα ματς που μπορεί να παρακολουθήσει φέτος κάποιος στη κατηγορία. Πρέπει να κάνουμε τα πάντα άριστα για να νικήσουμε. Περιμένω να δω μία γενναία Ράγιο» ανέφερε ο κόουτς Πάκο Χέμεθ. Εξέτισε ο αμυντικός Τίτο (2/0), σε διεθνές καθήκον οι Αντρές Μαρτίν (επιθ., 2/1), Αντβίνκουλα (αμυν., 2/0) και Ντμιτριέφσκι (2ος τερμ.).
Πιθανή ενδεκάδα: (4-4-2): Αλμπέρτο – Λούνα, Σάβελγιτς, Κατένα, Τίτο – Μάριο Σουάρεθ, Τρέχο, Πόθο, Άλβαρο Γκαρθία – Εμπάρμπα, Πιοβακάρι
Και οι δύο ομάδες έρχονται να αναμετρηθούν μεταξύ τους μετά την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Η Ράγιο ως τώρα παίζει επιθετικά, σκόραρε και στα 3 ματς αλλά και με την εστία της να παραβιάζεται. Η Τζιρόνα δείχνει συντηρητική αλλά ίσως παρασυρθεί από το παιχνίδι της Ράγιο. Επιλογή το αμφίσκορο.

19:00 CD Mirandés – Real Oviedo
Δεύτερη σερί ήττα για τους νεοφώτιστους με συνέπεια την τελευταία θέση στη βαθμολογία, με μόλις ένα βαθμό συγκομιδή ως τώρα. Αυτή τη φορά έχασαν εύκολα και καθαρά στην έδρα της Νουμάνθια με 2-0, σε ένα ματς από το οποίο δεν διεκδίκησαν τίποτα. Μπήκαν στον αγώνα νωθρά με τη Νουμάνθια να παίρνει αμέσως το πάνω χέρι. Η καλύτερη φάση τους στο πρώτο μέρος αλλά και σε όλο τον αγώνα, ήταν σε ένα σουτ του Μάριο Μπαρκό. Με την εικόνα τους ίδια και στην επανάληψη και μόνο στόχο να ροκανίσουν το χρόνο, δεν τους βγήκε, καθώς πρώτα στο 75’ και μετά στο 87’ παραβιάστηκε ισάριθμες φορές η εστία τους και έχασαν απόλυτα δίκαια τον αγώνα.
Αγωνιστικά Νέα:Τη δεύτερη και τελευταία αγωνιστική της ποινής του θα εκτίσει ο κόουτς Άντονι Ιραόλα αλλά από το ποινολόγιο σβήστηκε το όνομα του μέσου Άλβαρο Ρέι (2/0) που εξέτισε. Δεδομένα εκτός μάχης είναι ο τραυματίας Ένρικ Φρανκέσα (αμυν., 3/0), ενώ αμφίβολος ως το τέλος θα μείνει ο Ματέους Αίας (επιθ., 1/0), που μεσοβδόμαδα προπονήθηκε ελάχιστα. «Η Οβιέδο δεν είναι ομάδα για να έχει τέτοια θέση στη βαθμολογία. Ο αγώνας θα είναι πολύ δύσκολος» ανέφερε ο κόουτς Ιραόλα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Λιμόνες – Σέρχιο Γκαρθία, Κιχέρα, Γκονθάλεθ, Σιμόν – Αντρές Γκαρθία, Θεραχερία, Ρέι, Γκουρίδι – Ινίγκο Βιθέντε, Μάρκος Αντρέ
Δύο στις δύο ήττες εκτός έδρας για την ομάδα του Εχέα που αυτή τη φορά έχασε στην έδρα της νεοφώτιστης Φουενλαμπράδα, με 2-1. Στον συνολικά πολύ μέτριο ποιοτικά αγώνα, μπήκε στο πρώτο ημίχρονο με διάθεση να αιφνιδιάσει την αντίπαλό της. Πάταγε καλύτερα, έκανε φάσεις, αλλά στο 28’ μετά από κόρνερ και ολιγωρία δέχθηκε το πρώτο γκολ. Βρήκε πάντως απάντηση στην εκπνοή του πρώτου μέρους και ισοφάρισε με τον Ουρτούνιο. Στο δεύτερο ημίχρονο η ποιότητα έπεσε κατακόρυφα, με τη Ρεάλ να έχει μόλις μία καλή φάση. Τελικά στο 87’ έμεινε με δέκα παίκτες, γεγονός που το πλήρωσε ακριβά στο 90’ και έχασε το ματς. Χωρίς τρίποντο στις πρώτες τρεις αγωνιστικές, αναβρασμός στις τάξεις της. Ήταν μία από τις ομάδες που έμεινε τελικά με μηδενική συμμετοχή, όσον αφορά στην αγοραπωλησία παικτών, στη μεταγραφική περίοδο που ολοκληρώθηκε.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισε την ποινή του ο αμυντικός Χουάνχο Νιέτο (1/0) αλλά τη θέση στο ποινολόγιο «έτρεξε» να πάρει ο Σέρχιο Τεχέρα (μέσος, 3/0). Εκτός μάχης είναι και ο Γιόελ Μπάρθενας (επιθ., 2/0) που απουσιάζει σε διεθνές καθήκον, ο τραυματίας Βίτι (μέσος, 14/0 πέρυσι) ενώ κόπηκε ξανά ο Ομπένγκ (επιθ., 2/1). Επιστρέφει στην αποστολή ο Έδου Κορτίνα (μέσος, 2/0), αλλά και ο βασικότατος πέρυσι Χοσέλου (επιθ., 36/10).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Ερέρο – Μόσα, Χάβι Φερνάντεθ, Ντιεγκί, Ιρίμπας – Λόλο Γκονθάλεθ, Τζίμι, Σαούλ Μπερχόν, Ομάρ Ράμος – Σανγκαλί, Ορτούνιο
Το κάκιστο ξεκίνημα και των δύο ομάδων χαρακτηρίζει την αναμέτρηση. Χωρίς νίκη και οι δυο, ισόβαθμες στον ένα πόντο. Λογικά θα πρέπει να ρισκάρουν και ιδίως η Μιραντές που παίζει στην έδρα της. Αυτό ίσως δώσει το δικαίωμα στην εμπειρότερη Οβιέδο, να «κλέψει» κάτι από το ματς.

19:00 Elche CF – CD Lugo
Πήγε στο «Ρομαρέδα» της Σαραγόσα, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής και μετά από μέτρια εμφάνιση έχασε με 1-0. Απέναντι στην ανωτερότητα της Σαραγόσα από το πρώτο λεπτό, υποχρεώθηκε σε παθητική στάση. Σε όλο το πρώτο ημίχρονο είναι ζήτημα αν βγήκε στην επίθεση με αξιώσεις πάνω από δύο φορές ενώ στο ίδιο διάστημα κινδύνεψε σοβαρά η εστία της. Δεν άλλαξε η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Σαραγόσα να έχει μπάλα και κατοχή και την Έλτσε να αμύνεται σθεναρά. Πίστεψε στο φινάλε ότι θα φύγει με τον πόντο της ισοπαλίας, αλλά στο 87’ υπέπεσε σε πέναλτι που δόθηκε μέσω VAR. Δίκαια έχασε από μία ανώτερη Σαραγόσα.
Αγωνιστικά Νέα:Η παρωτίτιδα που είχε πλήξει τα αποδυτήρια της Έλτσε είναι εν αποδρομή, αλλά ο Φιδέλ Τσάβες (μέσος, 2/0), που είχε προσβληθεί, ακόμα αναρρώνει και είναι εκτός. Παραμένει εκτός ο τραυματίας βασικός μέσος Μανουέλ Σάντσεθ (2/0), που θα χρειαστεί ακόμα 15 μέρες για να επανέλθει. «Πρέπει απαραιτήτως να βελτιωθούμε άμεσα στο επιθετικό παιχνίδι μας. Είμαστε οι ομάδα με τα λιγότερα σουτ προς την αντίπαλη εστία στη κατηγορία» ανέφερε ο κόουτς Πατσέτα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Έντγαρ Μπαδία – Ζιλ, Γκονθάλο Βερδού, Ντάνι Κάλβο, Χουάν Κρούθ – Ι.Σάντσεθ, Μφούλου, Βιγιάρ, Φιδέλ – Μίγια, Νίνο
Μετά τις δύο σερί ισοπαλίες στην έναρξη του πρωταθλήματος, ακολούθησε η πρώτη ήττα και μάλιστα εντός έδρας. Υποδέχτηκε την Αλκορκόν και μετά από ένα «τρελό» ματς έχασε με 4-2. Μπήκε φιλόδοξα στον αγώνα αλλά από το 10’ και μετά που δέχτηκε το πρώτο γκολ «βραχυκύκλωσε». Μέχρι να συνέλθει έγινε στο 32’ το 0-2 αλλά μόλις τελικά συνήλθε μείωσε στην εκπνοή του ημιχρόνου. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς, αφού στο 48’ έγινε το 3-1. Μείωσε εκ νέου στο 58’ αλλά η ατυχής έμπνευση του κόουτς να βάλει τον Κάρλος Κάστρο στο 74’, αποδιοργάνωσε την ομάδα. Το εκμεταλλεύτηκε η Αλκορκόν, ήλεγξε απόλυτα το ματς και στο 85’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.
Αγωνιστικά Νέα:Απέκτησε από την Αλμερία το Γάλλο μέσο Μάθιου Πεϊμπερνές και τον Γαλλό-Αλγερινό επιθετικό Γιανίς Ραχμανί και ανανέωσε με τον κεντρικό αμυντικό Χοσέτε Μαλαγόν. Εξέτισε την ποινή του και επιστρέφει στην ενδεκάδα ο αμυντικός Ρομπέρτο Κανέγια (2/0). Τραυματίστηκε στην τελευταία προπόνηση στο γόνατο και χάνει τον αποψινό αγώνα ο Τέτε Μορέντε (επιθ., 3/0), ενώ το νέο απόκτημα, ο κεντρικός αμυντικός Μαρσέλο Ντζαλό είναι σε διεθνές καθήκον. Χωρίς άλλα προβλήματα.
Πιθανή ενδεκάδα: (4-4-2): Βαρό – Καμπαμπάδαλ, Χοσέ Κάρλος, Πίτα, Κανέγια – Βαλεντίν, Σεοάνε, Λόπεθ, Ραχμανί – Ερέρα, Μανού Μπαρέιρο
Δύο ομάδες με σοβαρές μεταπτώσεις ως τώρα στους 3 αγώνες που έδωσαν, δείγμα ότι ακόμα ψάχνονται. Τα βασικά τους προβλήματα είναι ότι δεν μπορούν να σκοράρουν και ότι αμυντικά δε την «παλεύουν» επίσης. Να δώσουμε το ελαφρύ προβάδισμα στην Έλτσε, λόγω έδρας.

19:30 Alcorcón – Real Zaragoza
Η παντελώς αψυχολόγητη ως τώρα Αλκορκόν, μετά την εντός έδρας ήττα της περασμένης αγωνιστικής, πήγε στη Λούγο και έκανε το «2 στα 2» εκτός έδρας. Μετά από μία χορταστική αναμέτρηση επικράτησε δίκαια με το ευρύ 4-2, αφήνοντας πάντως και κάποια ερωτηματικά για τις αμυντικές της δυνατότητες. Στην πρώτη της αξιόλογη φάση στο 10’ άνοιξε το σκορ, «μούδιασε» την αντίπαλό της, το εκμεταλλεύτηκε και σε κόντρα στο 32′ έκανε το 2-0. Πρόσκαιρα δέχτηκε τη μείωσε στο 45’, καθώς στο 48’ με πέναλτι έκανε το 3-1, εκ νέου η μείωση στο 58’ και ξεκαθάρισμα του τοπίου στο 85’, με τον Σαντάθα να στέκεται τυχερός (διπλή κόντρα) για την ομάδα του.
Αγωνιστικά Νέα:Δεν έπεισε στη Γρανάδα και δόθηκε δανεικός στην Αλκορκόν, ο κεντρικός αμυντικός Μπερνάρδο Κρουθ. Οι Μαδριλενοι έφεραν στην ομάδα 14 νέα πρόσωπα, ενώ αποχώρησαν 19. Εξέτισε την ποινή της μίας αγωνιστική και είναι διαθέσιμος ο μέσος Χουάν Αγκιλέρα (2/0). Το μοναδικό πρόβλημα έχει να κάνει με τον Γκανέζο μέσο Μπόατενγκ που είναι αμφίβολος αλλά με τις πιθανότητες υπέρ του.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Ντάνι Χιμένεθ – Αντότ, Ντ.Φερνάντεθ, Ντιεγκέθ, Πομάρες – Ντόρτσα, Μπόατεγκ ή Αγκιλέρα, Στοίτσκοφ, Μιακά – Ερνέστο, Ρομέρα
Έστω και για μία νύχτα, κατάφερε μετά από 3 χρόνια να βλέπει το όνομά της πρώτο στη βαθμολογία της Σεγούντα. Και αυτό λόγω της εντός έδρας νίκης επί της Έλτσε με 1-0, με την αμέριστη συνδρομή του VAR. Οι «μάνιος» ξεκίνησαν τον αγώνα, στέλνοντας αμέσως το μήνυμα στην Έλτσε ότι την περιμένει δύσκολο βράδυ. Σε όλο το πρώτο ημίχρονο κυριάρχησαν απόλυτα αγγίζοντας το γκολ σε αρκετές φάσεις. Παρόμοια η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με την Σαρασόσα απειλητική και την Έλτσε να βγαίνει σποραδικά από το καβούκι της. Με το άγχος και την αγωνία να κορυφώνονται στο φινάλε, φτάσαμε στο 87’ , όπου με τη βοήθεια του VAR κέρδισε πέναλτι, την εκτέλεση του οποίου ανέλαβε ο Λουίς Σουάρεθ, που ευστόχησε και έδωσε τη νίκη.
Αγωνιστικά Νέα:Σε σχέση με την αποστολή του περασμένου αγώνα, το νέο πρόσωπο στην αποστολή των «μάνιος» είναι ο Λινάρες (επιθ., 13/3). Αυτό σημαίνει πως δεν ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο Ντελμάς (αμυν., 22/1 πέρυσι), ο αρχηγός Θαπατέρ (μέσος, 26/0, πέρυσι), αλλά και ο Γκουιτιάν (αμυν., 19/1 πέρυσι), ενώ εκτός και πάλι έμεινε Χόρχε Πόμπο (μέσος, 39/4). Σε διεθνές καθήκον ο Παπουνασβίλι (μέσος, 1/0) και ο Μπικορό (μέσος, 0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Άλβαρεθ – Βιγκαράι, Ατιένθα, Γκρίπο, Νιέτο – Τζέιμς, Λουίς Σουάρεθ, Εγκουάρας, Καγκάουα – Γκούτι, Ντουαμένα
Η Αλκορκόν ως τώρα νικά έξω και χάνει μέσα. Η Σαραγόσα νικά μέσα και έξω κάνει ισοπαλίες. Κάπου ανάμεσα λοιπόν θα χωρίσουμε το καρπούζι. Δηλαδή να μην κάνει ήττα ξανά εντός η Αλκορκόν αλλά να διατηρήσει και το αήττητό της η Σαραγόσα. Οπότε ισοπαλία.