SP Tre Penne vs FK Suduva ΟΥΕΦΑ Europa League Qualifying R2 Champ Path

SP Tre Penne
Η πρωταθλήτρια Σαν Μαρίνο, πήρε πέρσι την εκδίκηση της για την κάκιστη σεζόν 2017/18, νικώντας στον τελικό την κάτοχο των σκήπτρων Λα Φιορίτα, σε ένα ματς που την έβρισκε πίσω στο σκορ μέχρι τις καθυστερήσεις. Εκεί, ισοφάρισε με τον Φατερνάλι στο 90+2′, έστειλε το ματς στην παράταση και αποτελείωσε την Φιορίτα. Το τελικό 3-1 της έδωσε το εισιτήριο για τον προ-προκριματικό γύρο του Champions League, εκεί όπου αποκλείστηκε στα ημιτελικά από την Σάντα Κολόμα με 1-0. Τώρα, καλείται να κάνει την υπέρβαση για να βρεθεί στον επόμενο γύρο. Βέβαια, η Τρε Πένε γνωρίζει καλά από υπερβάσεις, καθώς το 2013 έγινε η πρώτη ομάδα από το Σαν Μαρίνο που κέρδισε αγώνα ευρωπαϊκής διοργάνωσης (1-0 την Σιράκ στον επαναληπτικό του πρώτου προκριματικού του Champions League).
FK Suduva
Το καμάρι της Μαριγιάμπολε, μιας μικροαστικής βιομηχανικής πόλης στα νότια της Λιθουανίας, επιθυμεί να παρουσιάσει παρόμοια εικόνα με εκείνη στα ματς με τον Ερυθρό Αστέρα για τα προκριματικά του Champions League. Εκεί, οι Λιθουανοί παρουσίασαν μια τιμιότατη εικόνα και χρειάστηκε η δύναμη της έδρας για να τους αφήσει εκτός συνέχειας (0-0, 2-1). Πέρσι αποκλείστηκε από την Σέλτικ, ενώ κορωνίδα της ευρωπαϊκής παρουσίας αποτελεί η σεζόν 2017/18, όταν και έφτασε μια ανάσα από τους ομίλους, πριν αποκλειστεί από την Λουντογκόρετς. Η διασταύρωση στην επόμενη φάση (νικητής ζευγαριού Κλουζ – Μακάμπι Τελ Αβίβ) δεν αφήνει πολλά περιθώρια αισιοδοξίας, όμως προέχει η Τρε Πένε και η πρόκληση στο Σαν Μαρίνο.
Όλα εξαρτώνται από τα κέφια των φιλοξενούμενων. Αν δείξουν τα ίδια σημάδια που παρουσίασαν με τον Ερυθρό Αστέρα, το ζευγάρωμα θα εξελιχθεί σε ματς ρουτίνας. Αν όχι…τρέχα γύρευε. Εμείς θα κινηθούμε μακριά από πρόβλεψη νικητή λόγω των χαμηλών αποδόσεων. 3-5 γκολ η επιλογή μας, μιας και το ματς δύσκολα θα έχει αργό τέμπο.