Σκόνταψε στο Μακάρειο ο Απόλλωνας, ήρωας και πάλι ο Ντιγκινί! (video)

Ισοπαλία 2-2 τελείωσε ο αγώνας στο Μακάρειο Στάδιο μεταξύ της ΠΑΕΕΚ και του Απόλλωνα για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA.

Ο πρωτοπόρος του πρωταθλήματος Απόλλωνα αν και ήταν πίσω στο σκορ μέχρι τα τελευταία λεπτά του αγώνα κατάφερε να σώσει ένα υπερπολύτιμο βαθμό με πρωταγωνιστή και πάλι τον Ντιγκινί που σκόραρε από τα έντεκα βήματα.

Ο Απόλλωνας στην πρώτη του επιθετική ενέργεια κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Ο Ντιγκινί με κεφαλιά βρήκε τον Αλμπάνη, αυτός μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και με πλασέ νίκησε τον Πρόσεκ για το 0-1.

Η ΠΑΕΕΚ είχε απάντηση στο τέρμα που δέχθηκε και στο 24ο λεπτό έφερε τον αγώνα στα ίσια. Ο Δημητρίου έκανε την παράλληλη μπαλιά στην περιοχή του Απόλλωνα και ο Βαρέλα από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιοβάνοβιτς για το 1-1, που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ΠΑΕΕΚ κέρδισε πέναλτι αλλά μετά από την συνεννόηση με το0 VAR ο διαιτητής έδωσε φάουλ εκτός περιοχής και κόκκινη κάρτα στον Αυλωνίτη.

Με ένα παίκτη παραπάνω η ΠΑΕΕΚ ανέτρεψε το σκορ ο Ντίας έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Φραγκέσκου έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στον Μαυρία και στην συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι η ΠΑΕΕΚ θα έκανε ακόμη μια έκπληξη ο διαιτητής έδωσε πέναλτι στον Απόλλωνα και ο Ντιγκινί ισοφάρισε σε 2-2 και έδωσε τον βαθμό στον Απόλλωνα.

Παραμένει στην κορυφή ο Απόλλωνας με 45 βαθμούς και στην 2η θέση είναι πλέον το ΑΠΟΕΛ που έχει 36 πόντους.

Η ΠΑΕΕΚ βρίσκεται στην 11η με 14 βαθμούς.