Σαν σήμερα ο Ντεφό σκόραρε…

23/11/2009

Τότεναμ: Όταν ο Ντεφό σκόραρε πέντε γκολ σε ένα ημίχρονο στο 9-1

Γυρνάμε το χρόνο πίσω στις 22 Νοεμβρίου του 2009, όταν η Τότεναμ έφτασε σε μια από τις μεγαλύτερες νίκες που έχουν καταγραφεί στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ, με τον Ζερμέιν Ντεφό να βρίσκει δίχτυα πέντε φορές και μάλιστα όλα στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης κόντρα στη Γουίγκαν!

Ήταν γεγονός ότι εκείνη τη μέρα, τα «σπιρούνια» έστησαν ένα… μεγάλο και εντυπωσιακό πάρτι στο παιχνίδι με τους «λάτικς» στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν», με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άγγλο επιθετικό, Ζερμέιν Ντεφό.

Ντεφό ήταν αυτό που λέμε on fire, καθώς στην εν λόγω αναμέτρηση είχε σκοράρει πέντε φορές μόνο στο δεύτερο ημίχρονο εκείνου του παιχνιδιού και είχε γίνει ένας από τους μόλις πέντε ποδοσφαιριστές στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ που έχουν πετύχει πέντε γκολ σε μια μόνο αναμέτρηση.

Το πάρτι του Ντεφό άρχισε στο 51ο, ακολούθησαν τα τέρματα στο 54ο, το 58ο, το 69ο και το 87ο λεπτό, με τον Άγγλο να ισοπεδώνει κυριολεκτικά τη Γουίγκαν που έφυγε από την έδρα της Τότεναμ ντροπιασμένη και συντετριμμένη έπειτα από το βαρύτατο 9-1.