Ρούναβικ vs Μπαλιμένα ΟΥΕΦΑ Europa League

Ρούναβικ

Οδυνηρή ήττα γνώρισε η Ρούναβικ την προηγούμενη εβδομάδα στην έδρα της Μπαλιμένα. Η ομάδα από τα Νησιά Φερόε έχασε 2-0 και τώρα θα πρέπει να κάνει μεγάλη ανατροπή, για να βρεθεί στον πρώτο προκριματικό γύρο του Europa League. Από το πρώτο μέρος η εικόνα της δεν ήταν καλή, κινδύνεψε αρκετά, αλλά άντεξε, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με το 0-0. Στην επανάληψη, μπήκε το ίδιο νωθρά και, μέχρι το 55’, δέχτηκε δύο απανωτά τέρματα. Η εξέλιξη αυτή την επηρέασε αρκετά και μέχρι το τέλος η έκταση της ήττας θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη. Σήμερα, υποδέχεται την Μπαλιμένα στο ουδέτερο, αλλά κοντινό γήπεδο, της Τοφτίρ και ο στόχος είναι να πετύχει γκολ νωρίς για να πάρει ψυχολογία ανατροπής. Αν δεχτεί τέρμα, τα πράγματα δυσκολεύουν πολύ. Δεν έχει αναφερθεί κάποια απουσία.

Μπαλιμένα

Η Μπαλιμένα πανηγύρισε πολύτιμη νίκη στο πρώτο ευρωπαϊκό ματς της σεζόν και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στον επόμενο γύρο. Η ομάδα από την Β. Ιρλανδία νίκησε με 2-0, καθώς είχε από το ξεκίνημα την πρωτοβουλία και τις φάσεις, όμως στο α’ μέρος ήταν αρκετά άστοχη. Στο δεύτερο 45λεπτο, έγινε πιο ουσιαστική και ευτύχησε να σκοράρει δις μέχρι το 55’. Μάλιστα, το 2ο γκολ (από τον Γούιντσεστερ) ήταν εντυπωσιακό. Τώρα πάει στα Νησιά Φερόε και καλείται να «καθαρίσει» την πρόκριση. Ξέρει ότι αν πετύχει τέρμα θα βρεθεί με το ενάμιση πόδι στην επόμενη φάση. Στα αγωνιστικά, δεν αναφέρεται κάποιο πρόβλημα.

Η Ρούναβικ βρίσκεται σε δύσκολη θέση, μετά τη καθαρή ήττα στο πρώτο ματς. Θα προσπαθήσει να μπει δυνατά και ο στόχος είναι να σκοράρει νωρίς για να πάρει ψυχολογία. Από την άλλη, η Μπαλιμένα έχει το υπέρ της σκορ και με ένα τέρμα λογικά θα κλειδώσει την πρόκριση. Περιμένουμε ανοιχτό παιχνίδι και γκολ. Over 2.5.