Rapid Wien vs Sturm Graz Εύκολα ή δύσκολα…θα επικρατήσει.

Στον πρώτο τελικό για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο η Ραπίντ Βιέννης σε ένα κατάμεστο γήπεδο, φιλοξενεί την Στουρμ Γκρατς που μετράει τρεις συνεχόμενες ήττες με τους οργανωμένους οπαδούς να ανακοινώνουν αποχή από τα ματς με τη Ραπίντ, ενώ ο προπονητής είναι κοντά στην απόλυση.

Τι ισχύει: Διπλοί αγώνες με τον νικητή να παίρνει το εισιτήριο για τον β΄ προκριματικό γύρο του Europa League. Ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Aκολουθεί ρεβάνς στην έδρα της Στουρμ Γκρατς.

* Οι δύο ομάδες έχουν αγωνιστεί δύο φορές φέτος και ήρθαν ισόπαλες: Στουρμ Γκρατς – Ραπίντ Βιέννης 1-1 και Ραπίντ Βιέννης – Στουρμ Γκρατς 0-0.

ΡΑΠΙΝΤ ΒΙΕΝΝΗΣ

Στο τελευταίο παιχνίδι καθάρισε εύκολα την υπόθεση νίκη απέναντι στην Μάτερσμπουργκ επικρατώντας με 2-0 με δύο γρήγορα γκολ (8′, 13′). Ετσι είχε την ευκαιρία να κάνει συντήρηση δυνάμεων, καθώς το σημερινό θα είναι το τρίτο της ματς σε διάστημα πέντε ημερών. Το Σάββατο έχασε εντός από την Αλταχ και την Τρίτη νίκησε πάλι στο σπίτι της την Μάτερσμπουγκ.

«Το πλεονέκτημα είναι στην Στουρμ καθώς έχει ένα παιχνίδι λιγότερο παίξει από εμάς τις τελευταίες ημέρες. Είχαμε λίγες ώρες ξεκούρασης, αλλά πρέπει να ζήσουμε με αυτό. Κάθε ματς ξεκινάε με 0-0 και θα κάνουμε τα πάντα για ένα καλό ματς την Πέμπτη», είπε ο προπονητής Ντίμι Κουμπάουερ που περιμένει τη στήριξη του κόσμου μιας και έχουν πωληθεί 20.000 εισιτήρια.

Αγωνιστικά Νέα: Αμφίβολος και όχι με τις πιθανότητες υπέρ του είναι ο εξτρέμ Ιβάν (22/1).

ΣΤΟΥΡΜ ΓΚΡΑΤΣ

Γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα της, χάνοντας εκτός έδρας από τη ΒΑΚ με 2-1 παρότι προηγήθηκε στο σκορ με τέρμα του Λεμά στο 11΄. Ομως, στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 78′ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων δέχθηκε δύο τέρματα και έφυγε ξανά από τον αγωνιστικό χώρο με άδεια τα χέρια τερματίζοντας στην 5η θέση.

Οι οργανωμένοι οπαδοί με ανακοίνωση τους ανέφεραν πως δεν θα υποστηρίξουν την ομάδα τόσο εντός, όσο εκτός στα ματς με τη Ραπίντ, αφού στόχος ήταν οι όμιλοι του Europa League και θα απέχουν για να φορτίσουν ξανά τις μπαταρίες τους ενόψει της νέας σεζόν, επειδή η φετινή ήταν κάτι παραπάνω από απογοητευτική.

«Είναι αρκετά σαφές ότι στο Γκρατς είναι όλοι δυσαρεστημένοι, αυτό είναι λογικό. Μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει να τραβήξει το κάρο εντελώς έξω από τη λάσπη – δυστυχώς είμαστε ακόμα το μισό μέσα. Έχουμε ακόμη δύο κρίσιμα παιχνίδια», είπε ο προπονητής Ρομάν Μέλιχ που είναι πολύ πιθανό να μην συνεχίσει την καριέρα του στην Στουρμ Γκρατς.

Πρόταση: Εύκολα ή δύσκολα θα επικρατήσει η Ραπίντ.. 1x + over 2,5 με απόδοση 2,10 στην winmasters