Παιχνίδι για γκολ στο «Celtic Park»

*Στο «Celtic Park», η Σέλτικ αντιμετωπίζει τη Άλκμααρ στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.
**Ακολουθεί ρεβάνς σε μία εβδομάδα στην Ολλανδία. Δεν ισχύει πλέον ο κανόνας του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση που οι δύο ομάδες δεν λύσουν τις διαφορές τους στα 180 λεπτά, θα ακολουθήσει ημίωρη παράταση και, εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.
***Η ομάδα που θα προκριθεί θα πάρει το εισιτήριο για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, ενώ εκείνη που θα αποκλειστεί θα συνεχίσει στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ.

2482: Celtic Glasgow – AZ Alkmaar 21:45 («Celtic Park»)

Σέλτικ: Χωρίς να συναντήσει καμία απολύτως δυσκολία στις αναμετρήσεις με τη Γιάμπλονετς, η Σέλτικ πέρασε νικηφόρα και από τους δύο αγώνες με συνολικό σκορ 7-2. Την Κυριακή (15/8) ακολούθησε ο αγώνας με τη Χαρτς για το Λιγκ Καπ Σκωτίας, όπου η Σέλτικ επικράτησε με 3-2 και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά.

Έτσι έφτασε τις τέσσερις διαδοχικές νίκες και τα 16 γκολ στο ενεργητικό της σε όλες τις διοργανώσεις, δείχνοντας πλέον ότι έχει πιάσει ρυθμό, αφήνοντας πίσω το μουδιασμένο ξεκίνημα.

Αγωνιστικά νέα: Επιστρέφει από τραυματισμό ο Γκρίφιθς (επιθετικός), ενώ εκτός έμεινε ο Ζουλιέν (αμυντικός) και ο ανέτοιμος Κρίστι (μεσοεπιθετικός). Διαθέσιμος ο Αμπάντα (μεσοεπιθετικός).

Πιθανή ενδεκάδα: Χαρτ, Ράλστον, Στάρφελτ, Γουέλς, Τέιλορ, ΜακΓκρέγκορ, Τέρνμπουλ, Ρόγκιτς, Αμπάντα, Έντουαρντ, ΦουρουχάσΙ.

Άλκμααρ: Την ήττα με 1-0 από τη Βάαλβαϊκ γνώρισε στη πρεμιέρα η Άλκμααρ, πέφτοντας έτσι θύμα εκπλήξεως με το καλημέρα της Eredividisie. Ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα, όπου της ακυρώθηκαν δύο γκολ (6’, 12’) αλλά μετά το ημίωρο έριξε την απόδοση της, πράγμα το οποίο εκμεταλλεύτηκε η Βάαλβαϊκ, καταφέρνοντας να πετύχει το γκολ στο 45’. Στην επανάληψη η Άλκμααρ προσπάθησε να βρει αντίδραση, χωρίς ωστόσο να έχει αίσιο αποτέλεσμα.

Κατάφερε να βρεθεί στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ μέσω της τρίτης θέσης που πήρε την περσινή σεζόν και θα τεθεί αντιμέτωπη με τη Σέλτικ για μια θέση στους ομίλους της δεύτερης τη τάξη διοργάνωσης. Μάλιστα, για τη καλύτερη της προετοιμασία ενόψει των αγώνων με την ομάδα από τη Σκωτία αποφασίστηκε όπως το παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής κόντρα στη Φορτούνα Σίταρντ πάρει αναβολή.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός αποστολής για ακόμη ένα έμεινε ο Βάινταλ (βασικός αριστερός μπακ), ενώ εκτίει τιμωρία από την περσινή σεζόν ο Κάρλσον (εξτρέμ/επιθετικός). Έχει ζητήσει να πάρει μεταγραφή ο Κόουπμεϊνερς (μέσος/αρχηγός), με τον τεχνικό Γιάνσεν να μην τον ξεκινάει βασικό στον αγώνα με τη Βάαλβαϊκ. Λογικά σήμερα επιστρέφει στην αρχική ενδεκάδα.

Πιθανή ενδεκάδα: Βέρχουλστ, Σουγκαβάρα, Λέτσχερτ, Χατζηδιάκος, Μάρτινς-Ιντι, Οουστινχ, Κόουπμεϊνερς, Ντε Βιτ, Κλάσι, Παυλίδης, Γκούντμουντσον.

****Δείχνει να έχει βρει τα πατήματα της η Σέλτικ, αλλά οι νίκες που πήρε ήταν απέναντι σε αντιπάλους χαμηλότερου επιπέδου από την Άλκμααρ. Σίγουρα οι «κέλτες» θα φτιάξουν αρκετές ευκαιρίες στο γήπεδο τους για να φτάσουν στην επίτευξη γκολ, ενώ σ’ αυτό μπορούν να συνεισφέρουν και οι Ολλανδοί. (Over 2,5 στο 1,78, μία από τις ψηλότερες αποδόσεις της αγοράς, Meridianbet).

REFER A FRIEND: Προτείνετε ένα φίλο σας και πάρτε μέχρι και €150 μπόνους!