Östersunds FK vs Norrköping Σουηδία Superettan

Östersunds FK

Μαζί με την Κάλμαρ τείνει να γίνει η εξπέρ των ισοπαλιών, καθώς την περασμένη αγωνιστική πήρε άλλη μια, αυτή τη φορά στην έδρα της Σίριους με σκορ 1-1. Μάλιστα αυτή η ισοπαλία ήταν η τρίτη συνεχόμενη για το συγκρότημα του Ιαν Μπέρτσναλ. Η ομάδα του Άγγλου τεχνικού φάνηκε άριστα στημένη στον αγωνιστικό χώρο και εφόσον εξασφάλισε το μηδέν στην άμυνα άρχισε να βγαίνει ολοένα και περισσότερο με αξιώσεις στην επίθεση. Έτσι στα πρώτα λεπτά της επανάληψης άνοιξε το σκορ με τον Αλχάτζι Γκέρο και αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στη συνέχεια οι επιθετικοί της θα μπορούσε να είχε σκοράρει και δεύτερο τέρμα. Τελικά στο 80’ δέχτηκε την ισοφάριση με πέναλτι με το 1-1 να μένει ως το τέλος. Συμπλήρωσαν κάρτες και είναι τιμωρημένοι οι βασικοί αμυντικοί Νόα Σούντμπεργκ (14/1) και Τόμας Πόπλερ-Ισεργουντ (10/2). Αποθεραπεύτηκε ο βασικός αμυντικός Τομ Πέτερσον (8 συμ.).
Norrköping
Μπορεί να το δήλωναν και οι παίκτες της μετά την εντός έδρας ήττα από τη Σίριους, ότι το αποτέλεσμα αυτό ήταν μια κακή παρένθεση στην πορεία της ομάδας, όμως φρόντισαν να το δείξουν και στην πράξη, καθώς στο αμέσως επόμενο παιχνίδι επικράτησαν εντός έδρας της δυνατής Χάκεν με 2-1. Οι παίκτες του Γενς Γκούσταφσον μπήκαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν μόλις στο 8’ με τον Λάρσον. Στη συνέχεια έλεγξε το ρυθμό του αγώνα, όμως στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν πιο κινητικοί και έφτασαν στην ισοφάριση στο 71’. Η αντίδραση των γηπεδούχων όμως ήταν άμεση, μια και ο Νίμαν διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στο 79’. Με χαμόγελα όμως επέστρεψε η ομάδα από την Ιρλανδία, καθώς επικράτησε 2-0 της Σεντ Πάτρικς και πρακτικά εξασφάλισε την πρόκριση στο Γιουρόπα Λιγκ ενόψει του επαναληπτικού την ερχόμενη Πέμπτη. Κανονικά διαθέσιμος ο βασικός μεσοεπιθετικός Κρίστοφερ Νίμαν (14/6, 1 ασίστ) που ξεπέρασε έναν μικροτραυματισμό.
Η Έστερσουντ δεν είναι η ομάδα που ξέραμε τα προηγούμενα χρόνια. Έχει χάσει πολλούς από τους καλούς της παίκτες, έχει θέματα τραυματισμών και τιμωριών και υπάρχει και οικονομικό πρόβλημα πλέον. Η Νόρκεπινγκ ανεβαίνει σταδιακά και παίρνει αποτελέσματα. Διπλό.