Οριακή νίκη για Λιλ

*Στο «Stade du Moustoir» η Λοριάν υποδέχεται τη Λιλ σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της Ligue 1.

1865: FC Lorient – Lille OSC 22:00 («Stade du Moustoir»)

Λοριάν: Στο ισόπαλο 2-2 εκτός με τη Λανς έμεινε πριν από τη διακοπή η Λοριάν, φανερώνοντας για ακόμη ένα παιχνίδι το πόσο ανταγωνιστική θα είναι τη φετινή σεζόν. Στο 24ο λεπτό η Λανς ήταν η ομάδα που πήρε κεφάλι στο σκορ, με τη Λοριάν αρχικά να ισοφαρίζει στο 27′ και στο 35′ να γυρίζει το σκορ υπέρ της για το ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο (70′) ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα και να διαμορφώσουν το τελικό σκορ. Αξιοπρόσεκτη μέχρι στιγμής η φετινή προσπάθεια της Λοριάν στη Ligue 1, αφού στα τέσσερα επίσημα παιχνίδια που έχει δώσει, μετράει 1 νίκη επί της Μονακό (1-0), δύο ισοπαλίες με Σεντ Ετιέν (1-1) και Λανς (2-2) και μία ήττα από τη Μονπελιέ (3-1). Ως ικανοποιητική συγκομιδή χαρακτηρίζονται οι πέντε βαθμοί που κατάφερε να μαζέψει μέχρι στιγμής η Λοριάν που την βρίσκουν στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αγωνιστικά νέα: Εξέτισαν την ποινή της μίας αγωνιστικής και επιστρέφουν κανονικά στην αποστολή οι στόπερ Εργκό και Μέντες, όπως και ο επιθετικός Μοφί που βρισκόταν με την Εθνική Νιγηρίας. Εκτός παραμένουν οι τραυματίες στόπερ Μουγιοκολό και Μορέλ, όπως και ο μπακ Ντελέν.

Λιλ: Έπρεπε να περάσουν τέσσερις αγωνιστικές για να πανηγυρίσει την πρώτη της φετινή νίκη (2-1) η περσινή πρωταθλήτρια Λιλ, μ’ αυτή να έρχεται στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Μονπελιέ. Στο 45+1 ο Γιαζιτσί άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1, με το οποίο έκλεισε και το ημίχρονο. Στην επανάληψη o Ντέιβιντ ήταν ο χρυσός σκόρερ για τη Λιλ, αφού με δικό του γκολ στο 57′ έφτασε στο πρώτο φετινό της τρίποντο που ωστόσο την βρίσκει στη 10η θέση με 5 μόλις βαθμούς και αρκετά μακριά (-7) από την πρώτη θέση, την οποία κατέκτησε την περσινή σεζόν.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός αποστολής έμειναν οι εξτρέμ Γουεά και Μπαμπά, όπως και οι τραυματίες μπακ Τσελίκ, Μπράνταριτς, αλλά και ο χαφ Ρενάτο Σάντσες. Μετά τη συμμετοχή του με την Εθνική του Καναδά ενσωματώθηκε με την αποστολή ο επιθετικός Ντέιβιντ, ενώ σύμφωνα με τα λεγόμενα του τεχνικού Γκουβερνέκ, οι Γιλμάζ και Γιαζιτσί δεν είναι έτοιμοι για να βγάλουν ολόκληρο 90λεπτο. Με δεδομένα τα τόσα αγωνιστικά προβλήματα σαφώς και παρατηρείται επιθετικό πρόβλημα στους «λιλουά», οι οποίοι καλούνται να βρουν επιθετικές λύσεις.

Προϊστορία: Στις τελευταίες 8 αναμετρήσεις που έγιναν στην έδρα της Λοριάν, έχουν καταγραφεί 3 νίκες για τους γηπεδούχους, ενώ άλλες τέσσερις μέτρησαν οι φιλοξενούμενοι. Επίσης άλλο ένα μεταξύ τους παιχνίδι ολοκληρώθηκε ισόπαλο.

21.02.21Ligue 1ΛοριάνΛιλ1:4
17.09.16Ligue 1ΛοριάνΛιλ1:0
30.04.16Ligue 1ΛοριάνΛιλ0:1
17.01.15Ligue 1ΛοριάνΛιλ1:0
17.05.14Ligue 1ΛοριάνΛιλ1:4
16.11.12Ligue 1ΛοριάνΛιλ2:0
18.02.12Ligue 1ΛοριάνΛιλ0:1
24.04.11Ligue 1ΛοριάνΛιλ1:1

**Δύσκολη έξοδος στη Βρετάνη για την πρωταθλήτρια Λιλ, ωστόσο διαθέτει την ποιότητα και τη ψυχολογία για να αρχίσει την αντεπίθεσή της και να καλύψει το χαμένο έδαφος. Έστω και αν υπάρχουν αγωνιστικά προβλήματα, οριακά μπορεί να κάνει το 2/2 και να επιβεβαιώσει το διπλό, το οποίο βρίσκεται στην απόδοση του 2,28 και αποτελεί την ψηλότερη που κυκλοφορεί στην αγορά, Meridianbet.

REFER A FRIEND: Προτείνετε ένα φίλο σας και πάρτε μέχρι και €150 μπόνους!