Norway Tippeligaen Prom./Relegation Play-Off

20:00 Lillestrom SK – IK Start
Βελτιωμένη μεν σε σχέση με τα ματς πρωταθλήματος, εντούτοις και πάλι δεν απέφυγε τα λάθη, που την οδήγησαν τελικά στην ήττα με 2-1 στο πρώτο ματς. Ο Τόμας Λένε Όλσεν έβαλε μπροστά την ομάδα του στο 28’, στη συνέχεια όμως τα «Καναρίνια» έκαναν αυτό που δεν έπρεπε. Έδωσαν χώρο στους γηπεδούχους και το πλήρωσαν (54’, 69’). Είχαν βέβαια κάποιες φάσεις στη συνέχεια, εντούτοις δεν μπόρεσαν να τις αξιοποιήσουν. Ο Τομ Νούρντλι πάντως δήλωσε ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτών του και αισιόδοξος για τον επαναληπτικό. Ο τοπ σκόρερ της ομάδας δε, Λένε Όλσεν δηλώνει βέβαιος για την επικράτηση της ομάδας του: «Πιστεύω ακράδαντα πως θα κερδίσουμε και θα ανανεώσουμε τη συμμετοχή μας στην Κατηγορία. Ο Τομ Νούρντλι ήταν ξεκάθαρος για τον τρόπο που πρέπει να προσεγγίσουμε το ματς, προπονηθήκαμε πολύ και ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε. Θέλουμε όσο περισσότερους οπαδούς μας στο γήπεδο, είναι βασικό για μας να νιώθουμε τη στήριξη». Χωρίς νέα προβλήματα, πλήρης η αποστολή.
Έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να βγει νικήτρια, αν και δέχθηκε ψυχρολουσία στο 28’, μένοντας πίσω στο σκορ. Οι παίκτες του Τζόε Χάρνταρσον δεν το έβαλαν κάτω και αφού ξεπέρασαν το πρώτο σοκ, άρχισαν να απειλούν όλο και περισσότερο. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης έφτασαν στην ισοφάριση με πέναλτι του Ισλανδού επιθετικού Άρον Σιγκούρνταρσον, ο οποίος στο 69’ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Συντηρητική τακτική στη συνέχεια, προσπάθησε να πετύχει άλλο ένα γκολ, ωστόσο δε ρίσκαρε να μείνει εκτεθειμένη. «Κάναμε το καθήκον μας και τώρα πάμε στο Ορόσεν να τελειώσουμε τη δουλειά. Περιμένουμε μια πραγματική μάχη, έναν πόλεμο, είμαστε όμως αποφασισμένοι να τα δώσουμε όλα. Έχουμε κάθε λόγο να έχουμε αυτοπεποίθηση, δεν έχουμε τίποτε να φοβηθούμε. Θα γίνουν κάποιες προσαρμογές στις συνθήκες του αγώνα, όμως δε θα αλλάξουμε πολλά», δήλωσε ο Χάρνταρσον. Δύο πούλμαν με οπαδούς ξεκίνησαν το πρωί προκειμένου να συμπαρασταθούν στην ομάδα τους. Χωρίς κάποιο νέο πρόβλημα, η αποστολή είναι ίδια.
Τέλος τα ψέματα για τη Λίλεστρομ. Κερδίζει ή πέφτει. Το γκολ που έψαχνε στο πρώτο ματς το πέτυχε, το 1-0 της αρκεί, θα είναι προσεκτική και θα πιέσει από το πρώτο λεπτό. Η Σταρτ έδειξε χαρακτήρα στο πρώτο ματς, τώρα όμως θα είναι διαφορετικά τα πράγματα. Η Λίλεστρομ με τον κόσμο στο πλευρό της, μπορεί τη νίκη, ίσως και την παραμονή.