Norway Tippeligaen

19:30 Molde FK – Kristiansund BK
Παίζοντας με σημαντικές ελλείψεις, γνώρισε την ήττα εκτός έδρας από τη Ρόζενμποργκ με 3-1, στο μεγάλο ματς της αγωνιστικής. Μπήκε πάντως καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκε στο 13’ με τον Ομοϊουγιουάνφο. Ισοφαρίστηκε στο 35’ και στο 41’ έμεινε πίσω. Στην εκπνοή του ημιχρόνου απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, το οποίο όμως δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί στην επανάληψη, παρότι είχε την εδαφική υπεροχή και έκανε αρκετές φάσεις. Μάλιστα, σε μια αντεπίθεση των γηπεδούχων στο 80’, διαμορφώθηκε το τελικό σκορ. Μικρό το κακό, παρέμεινε 1η, με τη διαφορά από τη Μπόντο Γκλιμτ να πέφτει στους 6 πόντους. Παραμένει τραυματίας ο συνήθως βασικός επιθετικός Έρλινγκ Κνούντσον (19/3, 4 ασίστ, 6 αλλαγή). Δύσκολα ο βασικός μέσος και αρχηγός της ομάδας Μάγκνους Βολφ Άικρεμ (22/9, 6 ασίστ), ενώ αμφίβολοι δίνονται ο αποκτηθείς το καλοκαίρι επιθετικός Ματίας Μπολί (9/1, 1 ασίστ, 6 αλλαγή) και ο βασικός επιθετικός Ομοϊγιουάνφο (25/14, 3 ασίστ). Επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός μέσος Άιρικ Χέσταντ (24/3, 7 ασίστ).
Ανεβάζοντας απόδοση στην επανάληψη, επικράτησε δίκαια εντός έδρας με 4-2 της φορμαρισμένης Βίκινγκ. Μέτρια στο α’ μέρος, πέρασε κάποιες δύσκολες στιγμές στο πρώτο ημίωρο, για να πάρει προβάδισμα κόντρα στη ροή του ματς στο 43’ με τον Αμάλ Πελεγκρίνο. Αιφνιδιάστηκε στα πρώτα λεπτά του β’ μέρους και ισοφαρίστηκε στο 49’, ωστόσο ο Πελεγκρίνο είχε κέφια και σκόραρε άλλες δύο φορές (59’, 63’). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 73’, για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις με τον Σόντρε Μπορλί. Βρίσκεται στην 6η θέση και παρότι ορατές ελπίδες για κάτι περισσότερο δεν υπάρχουν, άπαντες δηλώνουν αποφασισμένοι να κυνηγήσουν τις 4 νίκες ως το τέλος για να κλείσουν με θετικό τρόπο τη χρονιά, όσο ψηλότερα γίνεται στη βαθμολογία. Δεν αναφέρονται καινούρια προβλήματα σε σχέση με το τελευταίο ματς.
Η Μόλντε θα κατέβει με κάποια σημαντικά προβλήματα και παρότι εντός έδρας είναι πανίσχυρη και έχει βάθος στον πάγκο, οι αποδόσεις στον άσο είναι πολύ χαμηλές αν σκεφτεί κανείς ότι η Κρίστιανσουντ είναι σκληροτράχηλη ομάδα και έχει χάσει μόλις 1 στα 8 τελευταία. Το G/G και Over από την άλλη που συνηθίζουν τελευταία αμφότερες, είναι αρκετά πιθανά