Norway Tippeligaen

19:00 FK Haugesund – Stromsgodset IF
Πάλεψε με σθένος στο Μόλντε και λίγο έλειψε να φύγει με έναν πόντο, εντούτοις λύγισε στο τελευταίο 20λεπτο και έχασε 3-1. Παρατάχθηκε με αμυντικογενή προσανατολισμό αδιαφορώντας για την επίθεση. Στο 37’ όμως έμεινε πίσω στο σκορ και έγινε περισσότερο επιθετική, ισοφαρίζοντας στην εκπνοή του ημιχρόνου με τον Πασκάλ Γκρέγκορ. Συντηρητική τακτική στην επανάληψη, έπαιξε κλειστά, έδωσε όμως χώρο στους γηπεδούχους για να το πληρώσει με δύο απανωτά γκολ στο 72’ και 73’. Βρίσκεται στη μέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας 7 πόντους διαφορά από τη ζώνη του υποβιβασμού και πρακτικά εξασφάλισε την παραμονή όμως, μπορώντας πλέον να επικεντρώσει την προσοχή όμως στον ημιτελικό Κυπέλλου με τη Βίκινγκ εκτός έδρας. Τραυματίας εδώ και καιρό ο αμυντικός Φρέντρικ Κνούντσεν (13/1). Μακροχρόνια τραυματίας ο βασικός αμυντικός Αλεξάντερ Στολός (11/3, 3 ασίστ). Με 14μηνο αποκλεισμό από κάθε αγωνιστική δραστηριότητα τιμωρήθηκε ο βασικός επιθετικός Ιμπραήμ Βάτζι (10/4) για την υπόθεση ντόπινγκ με μορφίνη.
Ισόπαλη 1-1 αναδείχθηκε εντός έδρας με τη Λίλεστρομ στο γειτονικό ντέρμπι μετά από μέτρια εμφάνιση. Η ομάδα του Χένρικ Πέντερσεν έδειξε να θέλει περισσότερο τη νίκη, ωστόσο ο τρόπος που την επιζητούσε ήταν ανορθόδοξος. Μακριές μπαλιές και γιόμες στο α’ μέρος, με αποτέλεσμα οι υψηλόσωμοι αμυντικοί των φιλοξενούμενων να αποκρούουν χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Με την έναρξη της επανάληψης όμως, στο 46’, κατάφερε να πάρει προβάδισμα με τον Μόοζες Μάβα και στη συνέχεια έπαιξε συντηρητικά προσπαθώντας να διατηρήσει το προβάδισμα. Ένα στιγμιαίο λάθος στο 71’ όμως έφερε την ισοφάριση και δεν μπόρεσε να αντιδράσει στη συνέχεια. Ισοβαθμεί στην προτελευταία θέση με Ράνχαϊμ και Σάρπσμποργκ, υστερώντας έναντι των δύο στη διαφορά τερμάτων. Χωρίς κάποιο νέο πρόβλημα σε σχέση με το τελευταίο ματς, η αποστολή είναι πρακτικά ίδια.
Η Χάουγκεσουντ ρίχνει το βάρος πλέον στον ημιτελικό του Κυπέλλου και χωρίς να αδιαφορεί για το πρωτάθλημα, αν δεν της βγει ένα ματς, δεν πρόκειται να σκάσει. Η «Γκόντσετ» από την άλλη παίζει κάθε εβδομάδα από εδώ και πέρα έναν τελικό. Βελτιωμένη τελευταία, παραμένει αήττητη στα δύο τελευταία εκτός και είναι σε θέση να πάρει αποτέλεσμα. Διπλό +0.25.

19:00 Kristiansund BK – Viking FK
Εκμεταλλευόμενη την επιπολαιότητα της φιλοξενούμενης Ρόζενμποργκ, αλλά και το πείσμα της, έφερε 2-2 εντός έδρας, ισοφαρίζοντας στο τέλος. Μουδιασμένο ξεκίνημα, δέχθηκε πίεση και έμεινε πίσω στο 21’, κατάφερε όμως να ισορροπήσει σχετικά γρήγορα και περνώντας στην αντεπίθεση, έφτασε στην ισοφάριση στο 43’ με τον Τόργκιλ Γκιέρτσεν. Μπήκε ορεξάτη στην επανάληψη και έκανε μια δυο φάσεις, εντούτοις έμεινε εκτεθειμένη στο 56’ και δέχθηκε δεύτερο. Στη συνέχεια πήρε τον έλεγχο και πέρασε μπροστά, έχασε αρκετές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει στο 83’ με τον Κριστόφ Πσιχέ. Έμεινε έτσι 10 πόντους πίσω από την 3η θέση και πρακτικά παίζει για την 4η, από την οποία απέχει 6 βαθμούς, μήπως και ευνοηθεί μέσω Κυπέλλου. Δεν αναφέρονται καινούρια προβλήματα σε σχέση με το τελευταίο ματς. Επιστρέφουν από τιμωρία ο βασικός μέσος Αμιντού Ντιοπ (23/1, 2 ασίστ) και ο εναλλακτικός μέσος Γιέσπερ Ισακσεν (10/0, 7 αλλαγή).
Πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό 2-1, επικράτησε εντός έδρας της Τρόμσο. Μπήκε δυνατά στο ματς και πίεσε από το πρώτο λεπτό, φτάνοντας στο γκολ στο 26’ με τον Σάμιουελ Φρίνγιονσον. Διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και απέφυγε τις επικίνδυνες καταστάσεις στη συνέχεια ως το τέλος του ημιχρόνου, για να μπει περισσότερο επιθετικά στην επανάληψη. Όσο περνούσε η ώρα τόσο περισσότερο αύξανε την πίεση της, για να διπλασιάσει στο 89’ με τον Φρέντρικ Τορστάινμπε. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις. Εκμεταλλεύτηκε έτσι τις απώλειες των Ρόζενμποργκ και Οντ και πλησίασε την 4η και 3η θέση στον 1 και 5 βαθμούς αντίστοιχα. Ετοιμάζεται ταυτόχρονα για τον ημιτελικό του Κυπέλλου την ερχόμενη εβδομάδα, εντός έδρας με τη Ράνχαϊμ. Τραυματίας αποχώρησε στο 5’ ο εναλλακτικός μέσος Τζόνι Φούρνταλ (12/1, 5 αλλαγή) και μαζί με τον βασικό μέσο Κρίστιαν Τόρστβεντ (23/8, 2 ασίστ) είναι αμφίβολοι. Παραμένει αμφίβολος και ο συνήθως βασικός επιθετικός Τόμι Χόιλαντ (21/8, 4 ασίστ, 4 αλλαγή).
Η Κρίστιανσουντ είναι σκληροτράχηλη ομάδα και εντός έδρας δεν έχει δώσει πολλά δικαιώματα. Δεν κερδίζει βέβαια εύκολα, αλλά χάνει δύσκολα. Η Βίκινγκ είναι σε κατακόρυφη άνοδο, αήττητη 9 ματς με 6 νίκες και αρχίζει και βλέπει την 3η θέση με αρκετές πιθανότητες. Βέβαια, σήμερα έχει κάποια προβλήματα μεσοεπιθετικά. Αμφότερες σκοράρουν, πιθανό το Over.

19:00 Mjøndalen IF – Sarpsborg 08
Παρά τους τριγμούς στο εσωτερικό της ομάδας, κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία (0-0) στην έδρα της δεύτερης Μπόντο. Στα δύο τελευταία της πήρε δύο βαθμούς γιατί κράτησε τους αντιπάλους της σε χαμηλό σκορ, κάτι που δεν συνηθίζει φέτος. Εχει δεχθεί γκολ σε 20/25 παιχνίδια (δεύτερη χειρότερη άμυνα στην κατηγορία).Παραμένει ουραγός και χωρίς νίκη από τις 18 Αυγούστου, όταν είχε επικρατήσει με 2-1 της Μπραν. Καλύτερη στην «Κόνστο Αρένα», εκτός έχει να κερδίσει από τις 12 Απριλίου όταν είχε επικρατήσει της Στρόμσγκοντσετ με 2-3. Είναι ενδεικτικό, ότι έχει σκοράρει και στα 12 ματς πρωταθλήματος που έχει δώσει εντός, με συνολικό απολογισμό 3-5-4.Ποντάρει πολλά όσον αφορά την υπόθεση γκολ στον 38χρονο Ολιβιέ Οσεαν, ο οποίος, έως τώρα, έχει βρει δίχτυα έξι φορές σε 20 παρουσίες. Συνολικά έχει δέκα διαφορετικούς σκόρερ.Επανήλθε ο αρχηγός της, Κρίστιαν Γκάουσεθ (μέσος, 19/3).G/g 8/9 τελευταία στην έδρα της, σε πέντε απ’ αυτά συνδυάστηκε με το over. Έξι από τις 11 ισοπαλίες της στο πρωτάθλημα ήταν με σκορ 1-1.
Αήττητη τις τρεις τελευταίες αγωνιστικές, μάζεψε πολύτιμους βαθμούς στη μάχη για την παραμονή. Χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος (26 γκολ), μετράει μόλις τέσσερις επιτυχίες σε 25 παιχνίδια. Το θετικό είναι ότι άνοιξε λογαριασμό στο παιχνίδι με την Μπραν (1-1) ο κομβικός νεοαποκτηθέντας, Λάφερτι. Επρεπε να διανύσουμε παραπάνω από τα 2/3 του πρωταθλήματος για να σημειώσει την πρώτη εκτός έδρας επιτυχία της (0-2 την Ράνχαϊμ). Συνολικά σε 12 αναμετρήσεις μακριά από το Σάρπσμποργκ έχει απολογισμό 1-4-7, ενώ, πρέπει να σημειωθεί, ότι και οι τέσσερις ισοπαλίες της εκτός συνοδεύτηκαν από g/g.Τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα ήταν ο 28χρονος Νορβηγός αμυντικός, Νίκλας Γκούναρσον, ο οποίος έμεινε ελεύθερος από την Παλέρμο. Ηδη έχει καθιερωθεί στην ενδεκάδα.Δεν καταγράφονται απουσίες.Είναι η ομάδα με τις περισσότερες ισοπαλίες (12) στην κατηγορία, under 4/5 τελευταία της ανεξαρτήτως έδρας.
Eκτίμηση
Παιχνίδι «ζωής και θανάτου» για την παραμονή, μεταξύ δύο ομάδων που αρέσκονται φέτος στις ισοπαλίες. Αγαπημένο τους σκορ το 1-1.

19:00 Stabaek – Odd BK
Σπουδαία επιτυχία για την ομάδα του Γιαν Γιόνσον, επιβλήθηκε εκτός έδρας 2-0 της Βαλερένγκα στο τοπικό ντέρμπι του Όσλο. Ευτύχησε να ξεκινήσει με ιδανικό τρόπο το ματς, βρήκε τους γηπεδούχους μπόσικους και κατάφερε να πάρει προβάδισμα μόλις στο 6’ με τον Σάμι Σκίτε. Στη συνέχεια, εκμεταλλεύτηκε την αναστάτωση στην άμυνα της «Ένγκα» και πέτυχε δεύτερο στο 17’ με τον Λουκ Κάσι, εδραιώνοντας ένα σημαντικό προβάδισμα και φορτώνοντας με άγχος τους αντιπάλους της. Συντηρητική τακτική στην επανάληψη, χωρίς πολλές επικίνδυνες φάσεις και το τελικό αποτέλεσμα άφησε απόλυτη ικανοποίηση στους οπαδούς της. Πήρε έτσι βαθιά βαθμολογική ανάσα και παρότι δεν έχει εξασφαλίσει την παραμονή της, η διαφορά των 5 πόντων από τη ζώνη του υποβιβασμού είναι ένα καλό μαξιλαράκι ασφαλείας. Χωρίς κάποιο νέο πρόβλημα. Αμφίβολος παραμένει ο αμυντικός Βαντίμ Ντεμίντοφ (15/0, 2 ασίστ). Επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός μέσος Εμίλ Μπόχινεν (24/4, 5 ασίστ).
Ελάχιστα θύμισε ομάδα που διεκδικεί ευρωπαϊκή έξοδο στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την έως τότε ουραγό Ράνχαϊμ. Το τελικό 4-1 μπορεί να μην είναι απόλυτα δίκαιο ως έκταση, εντούτοις είναι δίκαιο με βάση την εικόνα των δύο ομάδων στο γήπεδο. Η ομάδα του Νταγκ Άιλεφ Φάγκερμο ξεκίνησε νωχελικά το ματς και έμεινε πίσω μόλις στο 9’. Κατάφερε να ισορροπήσει σχετικά γρήγορα, πέρασε μπροστά και ισοφάρισε στο 30’ με τον Τόργκαϊρ Μπόρβεν, δεν πρόλαβε όμως να χαρεί για πολύ, αφού στο 34’ δέχθηκε δεύτερο. Λίγα πράγματα στην επανάληψη, παρότι είχε την μπάλα στα πόδια της, δεν απείλησε ιδιαίτερα, για να δύο απανωτά γκολ στο τέλος (84’, 86’). Παρέμεινε πάντως στην 3η θέση, έχοντας διαφορά 4 πόντων από την 4η Ρόζενμποργκ. Εκτός έμεινε πάλι ο βασικός αμυντικός Έσπεν Ρουντ (20/1, 5 ασίστ).
Η Στάμπεκ έχει βελτιωθεί σημαντικά από την ώρα που ανέλαβε ο Γιόνσον και μπορεί με μια νίκη σήμερα να τελειώνει με την υπόθεση παραμονή. Εντός έδρας έτσι κι αλλιώς είναι αρκετά καλή και δε χάνει εύκολα. Η Οντ από την άλλη έχει αδυναμίες εκτός Σιέν. Ο άσος έχει ρίσκο, πληρώνει όμως καλά, πιο ορθολογική επιλογή είναι η διπλή ευκαιρία 1Χ.

19:00 Tromso IL – Ranheim Fotball
Κατώτερη της περίστασης, ηττήθηκε εκτός έδρας, πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό 2-1, από τη Βίκινγκ. Μουδιασμένο ξεκίνημα, δέχθηκε πίεση και αφού γλίτωσε την παραβίαση σε δύο περιπτώσεις, έμεινε πίσω στο 26’. Προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση, έκανε μια δυο καλές φάσεις ως το τέλος του ημιχρόνου, εντούτοις οι επιθετικοί της ήταν αναποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια. Στην επανάληψη βρέθηκε και πάλι σε θέση αμυνόμενου, για να δεχθεί το δεύτερο γκολ στο 89’. Απάντησε μετά από δύο λεπτά, στο 90+1’ με τον Γιόσταϊν Γκούντερσεν, δεν είχε όμως τα χρονικά περιθώρια για να ισοφαρίσει. Βρίσκεται 1 πόντο πάνω από τη γραμμή της σωτηρίας και όπως λέει ο τεχνικός της, Σίμο Βαλακάρι, έχει μπροστά της 5 τελικούς. Τιμωρημένος ο βασικός αμυντικός Σίμεν Βάνμπεργκ (20/2). Εκτός έμεινε ο τραυματίας συνήθως βασικός μέσος Ντάνιελ Μπέρντσεν (20/0, 4 ασίστ). Μακροχρόνια τραυματίας ο επιθετικός Μίκελ Ίνγκεμπριγκτσεν (10/1, 4 αλλαγή).
Επιτέλους νίκη. Και τι νίκη. Συνέτριψε εντός έδρας 4-1 τη μαχόμενη για την ευρωπαϊκό έξοδο Οντ, μετά από πολύ καλή εμφάνιση. Ούσα με την πλάτη στον τοίχο, μπήκε δυνατά στο ματς και πίεσε από την αρχή, αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους να υποπέσουν σε λάθη. Πήρε προβάδισμα μόλις στο 9’ με τον Ντάνιελ Κβάντε και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 30’, δεν πτοήθηκε, απάντησε άμεσα, προηγούμενη και πάλι στο 34’ με τον Γιούργκεν Έβερσος. Συντηρητική τακτική στην επανάληψη, δέχθηκε πίεση και άφησε φάσεις, χτύπησε όμως με αντεπιθέσεις και ανταμείφθηκε στο τέλος ανεβάζοντας τη διαφορά σε επίπεδα θριάμβου (84’ και 86’ Μίκαελ Κάρλσεν). Ισοβαθμεί με Σάρπσμποργκ και Στρομσγκόντσετ στη γραμμή της σωτηρίας, υστερώντας της πρώτης και υπερτερώντας της τελευταίας στη διαφορά τερμάτων. Χωρίς κάποιο νέο πρόβλημα σε σχέση με το τελευταίο ματς. Μοναδικός πρακτικά απών ο μακροχρόνια τραυματίας βασικός επιθετικός Έρικ Τόνε (19/2, 3 ασίστ).
Πάρε τη μια και χτύπα την άλλη. Από τις πιο ασταθείς ομάδες της Κατηγορίας, αναξιόπιστες και χωρίς να μπορεί κάποιος να στηριχθεί κάπου για να καταλήξει σε συμπέρασμα. Η Τρόμσο εντός δείχνει κάπως καλύτερη αγωνιστική συμπεριφορά, η Ράνχαϊμ όμως είναι σε ψυχολογική ανάταση. Δεν πιάνεται από πουθενά. Ίσως η ισοπαλία στο ημίχρονο να είναι μια λύση.

21:00 Rosenborg BK – Molde FK
Χωρίς βαθμολογικό όφελος έφυγε από τη Λισσαβόνα, χάνοντας 1-0 από τη Σπόρτινγκ στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των Ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Η εμφάνισή της πάντως δεν ήταν κακή, ίσα ίσα, είχε αρκετές φάσεις για να σκοράρει τόσο στο α’ μέρος, όσο και μετά το 71’ που δέχθηκε το γκολ. Με 3 ήττες σε ισάριθμα ματς, τέθηκε πρακτικά εκτός διεκδίκησης της πρόκρισης και επικεντρώνεται πλέον στο πρωτάθλημα, όπου κυνηγάει την 3η θέση και το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Συνεχίζοντας να σκορπάει βαθμούς σε «δικά» της ματς, έμεινε στο 2-2 εκτός έδρας με την Κρίστιανσουντ. Καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος, πήρε προβάδισμα στο 21’ με τον Ντέιβιντ Ακιντόλα, έχασε κάποιες φάσεις για να δεχθεί την ισοφάριση στο 43’. Μπήκε δυνατά στην επανάληψη και ξαναμπήκε μπροστά στο σκορ στο 56’ με τον νεαρό Μπιορν Γιόνσεν, έδειξε να ελέγχει το ματς και να οδεύει προς τη νίκη δέχθηκε όμως την ισοφάριση στο 84’. Μοναδικός πονοκέφαλος ο ενίοτε βασικός επιθετικός Γιαν-Έρικ Ντε Λάνλι (16/2, 6 αλλαγή), που έμεινε εκτός.
Δυσκολεύτηκε αρκετά στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Χάουγκεσουντ, τελικά όμως πήρε τη νίκη με 3-1 και αύξησε τη διαφορά της από τη 2η θέση στους 7 βαθμούς, 5 ματς πριν από το τέλος. Μπήκε φουριόζα στο ματς και πίεσε τους φιλοξενούμενους, καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα στο 37’ με τον Ετσάζ Χουσεΐν. Χαλάρωσε στη συνέχεια και το πλήρωσε στην εκπνοή του ημιχρόνου δεχόμενη την ισοφάριση. Μαζική επίθεση στην επανάληψη, εντούτοις οι φάσεις που έκανε δεν έφερναν το επιθυμητό αποτέλεσμα και όσο περνούσε η ώρα, το άγχος κυρίευε τους παίκτες της. Τη λύση έδωσε στο 72’ ο Χουσεΐν, ενώ 1 λεπτό αργότερα ο Ομοϊγιουάνφο σφράγισε τη νίκη πετυχαίνοντας το 3-1. Συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος ο βασικός μέσος Άιρικ Χέσταντ (24/3, 7 ασίστ). Παραμένει τραυματίας ο συνήθως βασικός επιθετικός Έρλινγκ Κνούντσον (19/3, 4 ασίστ, 6 αλλαγή). Δύσκολα ο βασικός μέσος και αρχηγός της ομάδας Μάγκνους Βολφ Άικρεμ (22/9, 6 ασίστ), ενώ αμφίβολος δίνεται ο βασικός αμυντικός Μάρτιν Μπιέρνμπακ (23/0, 1 ασίστ).
Το κλασικό ματς μίσους. Ανεξαρτήτως της κατάστασης και των στόχων των δύο ομάδων, τα ματς αυτά διακρίνονται από ένταση, πάθος και αρκετές φορές και επεισόδια. Η Ρόζενμποργκ μπορεί να χωλαίνει εκτός έδρας, εντός όμως είναι ισχυρή και ανεβασμένη τελευταία. Η Μόλντε έχει σημαντικά προβλήματα σήμερα. Πιθανός ο άσος, χωράει κάλυψη στο ασιατικό (-0.25).