Norrby IF vs Halmstads BK Σουηδία Superettan

Norrby IF

Μετά την ήττα στην έδρα της πρωτοπόρου Βάρμπεργκς, η ομάδα του Μοχάμεντ Αλί Κχαν επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα με τη νίκη της με 2-3 στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Συριάνσκα. Αμφότερες μπήκαν ορεξάτες για επιθετικό ποδόσφαιρο, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ μόλις στο 3’. Τα πανηγύρια όμως δεν κράτησαν για πολύ, αφού 3’ αργότερα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και έφτασαν εύκολα στο 3-1 στο 31’. Στην επανάληψη κατέβασαν ταχύτητα και απλά καρδιοχτύπησαν στις καθυστερήσεις, όταν οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν τυχεροί, μειώνοντας στο τελικό 3-2 με αυτογκόλ. Συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος ο βασικός μέσος Νίκλας Σαβολάινεν (12/2, 2 ασίστ). Νέο απόκτημα ο έμπειρος μεσοεπιθετικός Ιβο Πεκάλσκι με θητεία σε Μάλμε, Χάκεν και Χάλμσταντ.
Halmstads BK
Υπερπολύτιμη αποδείχτηκε η νίκη κόντρα στη δεύτερη Μιάλμπι, όχι μόνο από βαθμολογικής άποψης, αλλά και από ψυχολογικής, καθώς τόνωσε την ψυχολογία των παικτών ανέβηκε στα ύψη με αποτέλεσμα να ακολουθήσει και δεύτερη νίκη, και πάλι εντός έδρας, αυτή τη φορά επί της Φρέι με το επιβλητικό 4-1. Είχε σε μεγάλη μέρα τον Σαντάντ Καρίμ, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ και οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα του στο τρίποντο. Είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δυο γκολ σε κάθε ημίχρονο πιστοποίησε την υπεροχή της στον αγωνιστικό χώρο. Έτσι η ομάδα του Μάγκνους Χάγκλουντ απομακρύνθηκε από τις επικίνδυνες θέσεις. Δεν αντιμετωπίζει καινούρια αγωνιστικά προβλήματα.
Πονηρό ματς. Ναι μεν η Χάλμσταντ έχει κάνει σημαντικά βήματα βελτίωσης, εντούτοις οι νίκες της αφορούν ματς εντός έδρας. Εκτός, παραμένει ασταθής και αναξιόπιστη. Η Νόρμπι από την άλλη αν και αποφεύγει να κάνει λόγο για άνοδο, βρίσκεται σταθερά στο γκρουπ των ομάδων που τη διεκδικούν. Θα ρισκάρουμε και θα πάμε με τον άσο, καλυπτόμενοι στο DNB.