Νίκη με ανατροπή για το ΑΠΟΕΛ! (video)

To ΑΠΟΕΛ πέτυχε ένα σπουδαίο «διπλό» το βράδυ της Κυριακής στο Τσίρειο Στάδιο απέναντι στην ΑΕΛ.

Παρόλο που έμεινε πίσω στο σκορ δύο φορές το ΑΠΟΕΛ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κβιλιταϊα επικράτησε με 2-3 της ΑΕΛ και έκανε άλμα στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Το σκορ άνοιξε η ΑΕΛ με Μπαλτέ με ένα εντυπωσιακό σουτ, πριν αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι ο Έουλερ.

Ισοφάρισε για το ΑΠΟΕΛ ο ΚβιλιταΪα μετά από τρία λεπτά από την επίτευξη του γκολ της ΑΕΛ.

Ξαναπήρε προβάδισμα στο σκόρ η ομάδα της Λεμεσού με τον Μιλιτσιάνου στο 36’ μετά από κοντινό σούτ.

Η αλλαγή του Σωφρόνη Αυγουστή να βάλει στο παιχνίδι τον Σαρφό φαίνεται να άλλαξε κατά πολύ το παιχνίδι του ΑΠΟΕΛ και η ισοφάριση ήρθε από τον Άντον Μαγκλίτσα με κοντινό σούτ στην περιοχή.

Στο 74΄ο Σαρφό με εκπληκτική μπαλιά βρήκε τον Κβιλιτάϊα στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ, ο Γεωργιανός κατέβασε, πέρασε και από τον Μέγερι όμως το πλασέ του ήταν άστοχο σε μία απίστευτη ευκαιρία για το 2-3.

Ένα λεπτό αργότερα ο Κβιλιτάϊα πήρε ασίστ από τον Θεοδώρου και με πλασέ μέσα από την περιοχή σκόραρε και έγραψε το 2-3.

Το ΑΠΟΕΛ βρίσκεται στην 4η θέση στο πρωτάθλημα με 30 βαθμούς ενώ η ΑΕΛ παραμένει με 21 βαθμούς και στην 8η θέση.