Motherwell FC vs Greenock Morton Σκωτία League Cup

ΜΑΔΕΡΓΟΥΕΛ

Σημαντικά νέα στον οργανισμό Μάδεργουελ, καθώς ο προπονητής της ομάδας Στέφεν Ρόμπινσον και ο βοηθός του Κιθ Λέσλεϊ, υπέγραψαν νέο συμβόλαιο συνεργασίας με την ομάδα, μέχρι το 2022. Ο Ρόμπινσον είναι τεχνικός που του αρέσει να δουλεύει με νεαρούς παίκτες και αυτό το γεγονός πέρσι του… βγήκε. Στα αγωνιστικά νέα, είχε ρεπό τη 2η αγωνιστική του Λιγκ Καπ και συνεπώς δεν αγωνίστηκε μεσοβδόμαδα. Στην επίσημη πρεμιέρα της για φέτος, κέρδισε 3-0 στην Κουίν οφ Σάουθ, ωστόσο το τελικό σκορ δεν φανερώνει τη δυσκολία της αναμέτρησης. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι άνοιξε το σκορ στο 71′ με πέναλτι και πέτυχε τα άλλα δύο τέρματά της στις καθυστερήσεις.Μαζί με τα φιλικά, έφτασε τις τέσσερις διαδοχικές νίκες χωρίς να παραβιαστεί η εστία της, ενώ παράλληλα έχει πετύχει τουλάχιστον δύο γκολ σε καθεμία από αυτές τις αναμετρήσεις της. Γενικά είναι ομάδα φιλική προς το No Goal, καθώς έχει εμφανίσει το συγκεκριμένο ειδικό στοίχημα, στα 6 από τα 7 πιο πρόσφατα ματς της.
Θα λείψει μεγάλο μέρος της φετινής χρονιάς ο 19χρονος μέσος και αρχηγός Τέρνμπουλ, λόγω εγχείρησης στο γόνατο. Over εμφάνισαν τα 7 από τα 8 τελευταία επίσημα εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΟΡΤΟΝ

Ασυναγώνιστη έδειξε στο πρώτο της επίσημο παιχνίδι η ομάδα του Ντέιβιντ Χόπκινς, στην επιστροφή του στο τεχνικό επιτελείο της ομάδας μετά από μια εξαετία. Από το ημίχρονο προηγήθηκε της Νταμπάρτον με 5-0 (!), με το τελικό σκορ να φτάνει στο 6-1. Πέντε διαφορετικοί σκόρερ (Γκραντ 17’, Τζέικομπς 23’, Στραπ 31’, Σάτον 45’ ΜακΧιου 69’) και ένα αυτογκόλ από τον Νέιλ (15’), με τον ίδιο να βρίσκει ξανά δίχτυα, αυτή τη φορά υπέρ της ομάδας του στο 63’.Τα 16/22 τελευταία εκτός έδρας επίσημα παιχνίδια της είχαν σύνολο τερμάτων «2-3».

Οι 7 από τις 8 πιο πρόσφατες εντός έδρας αναμετρήσεις της Μάδεργουελ εμφάνισαν το over, με τη Μόρτον να έχει πετύχει 6 γκολ στο πρώτο της ματς στο Λιγκ Καπ. Η γηπεδούχος, μετά την ανανέωση του συμβολαίου του προπονητή της αναμένεται να παίξει δυνατά από την αρχή και με καλή ψυχολογία και περιμένουμε έναν αγώνα με πολλά γκολ.