Μοιραίος ο Ζορζίνιο, στην τελευταία αγωνιστική η πρωτιά! (BINTEO)

Έχασε την νίκη στις καθηστερήσεις η Εθνική Ιταλίας καθώς απώλεσε πέναλτι ο ποδοσφαιριστής της Τσέλσι Ζορζίνιο.

Η Ελβετία πάγωσε το Ολίμπικο μόλις στο 11’ λεπτό όταν ο Σιλβάν Βιτμέρ νίκησε τον Ντοναρούμα και άνοιξε το σκόρ για τους φιλοξενούμενος, όμως η Squadra azzurra πέτυχε τον γκόλ της ισοφάρισης δέκα λεπτά πρίν την λήξη του ημιχρόνου με τον Ζιοβάνι Ντί Λορένζο.

Το παιχνίδι επιφύλασε τα καλύτερα για το τέλος καθώς η Ιταλία κέρδισε πέναλτι στο φινάλε όταν ο Μπεράρτι ανατράπηκε στην περιοχή απο την Ελβετό αμυντικό Ουλισές Γκαρσία και με την βοήθεια του VAR ο άγγλος διαιτητής Άντονι Τείλορ έδειξε την άσπρη βούλα.

Ωστόσο ο μέσος της Τσέλσι Ζορζίνιο αστόχησε απο τα 11 βήματα στέλνοντας την μπάλα πάνω απο τα δοκάρια του Σόμμερ και να μην χαρίσει την νίκη στην ομάδα του.

Η Ιταλία έμεινε στο 1-1 με την Ελβετία και πλέον η πρωτιά του ομίλου θα κριθεί στην τελευταία αγωνιστική όπου η Ιταλία αντιμετωπίζει εκτός έδρας την μαχητική Βόρειος Ιρλανδία και η Ελβετία υποδέχεται την Βουλγαρία.

Ιταλία και Ελβετία βρίσκονται στην κορυφή του 3ου ομίλου με 15 βαθμούς και στην 3η  θέση βρίσκεται η Βόρειος Ιρλανδία με 8, όσους έχει και η Βουλγαρία και στην τελευταία θέση η Λιθουανία με 3 βαθμούς.