Ματσάρα με εννιά γκόλ στο Έτιχαντ με νικήτρια την Σίτι (video)

Ένα απίστευτο παιχνίδι έγινε στο Έτιχαντ του Μάντσεστερ με την Μάντσεστερ Σίτι να επικρατεί της Λέστερ με 6-3 με τους Πολίτες να τελειώνουν πρώτοι το 2021.

Οι Πολίτες και οι Αλεπούδες χάρισαν ιστορική ματσάρα καθώς παρόλο που η Σίτι ήταν μπροστά στο σκόρ με 4-0 η Λέστερ σε δέκα λεπτά πέτυχαν τρία γκολ και ξαναμπήκαν στο ματς αλλά η Σίτι δεν προήθηκε και πέτυχε άλλα τρία γκόλ και πήρε το ματς με 6-3 και έκανε δική της την κορυφή για το 2021.

Κέβιν Ντε Μπρούινε, Ρίχαντ Μαχρέζ, Ιλκάι Γκουντογκάν και Ραχίμ Στέρλινγκ πέτυχαν τα τέσσερα γκόλ της Σίτι στο 5, 14, 21 και 25 και όλα έδειχναν ότι η Σίτι θα έκανε περίπατο το παιχνίδι του Boxing Day.

To δεύτερο ημίχρονο ήταν εκπληκτικό με την Λέστερ να πετυχάινει τρία γκόλ στο 55, 59 και 65 με τους Μάντισον, Λούκμαν και Ινεανάτσο και το παιχνίδι πήγεινε για «θρίλερ».

Ο Λαπόρτε όμως αποκατέστησε την τάξη στο 69 και με κεφαλιά έκανε το 5-3 και το τελικό 6-3 πέτυχε και πάλι ο Στέρλιγκ στο 87.

Η Σίτι με την νίκη της έφτασε τους 47 βαθμούς είναι έξι βαθμούς μπροστά απο την Λίβερπουλ που έχει 41 βαθμούς και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Τελευταίο ματς με εννέα γκολ ανήμερα της Boxing Day ήταν το Όλνταμ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (3-6) πριν από 30 χρόνια, ενώ ματς με περισσότερους διαφορετικούς σκόρερ από τους οκτώ του Σίτι-Λέστερ είχε σημειωθεί μόλις μία φορά στο παρελθόν, από το Τότεναμ-Άρσεναλ 4-5 του 2004!