ΜΑΔΑΓΑΣΚΑΡΗ – ΤΥΝΗΣΙΑ 11/7/2019 2 2: 0 0

ΜΑΔΑΓΑΣΚΑΡΗ

ΜΑΔΑΓΑΣΚΑΡΗ

Πραγματοποιεί μία τρελή πορεία στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής, στην πρώτη της παρουσία σε τελική φάση και η συμμετοχή μόνο στα προημιτελικά αποτελεί τη μεγαλύτερη επιτυχία έως τώρα στην ποδοσφαιρική ζωή της! Μετά την πρωτιά στον όμιλο με Νιγηρία (νίκη 2-0), Γουινέα (2-2) και Μπορουντί (νίκη 1-0), ξεπέρασε με την ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι στους «16» τη Λ.Δ. Κονγκό (2-2 κ.δ. και παρ., 4-2 στα πέναλτι).

Ανοιξε το σκορ στο 9’ με γκολάρα του Αμαντά, αριστερό σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να οδεύει προς το δεξί παραθυράκι της εστίας και να καταλήγει στα δίχτυα με τη… βοήθεια του δοκαριού. Το πρόβλημα εντοπίστηκε ωστόσο στην άμυνά της. Πολλές εναέριες μονομαχίες χαμένες, με αποτέλεσμα να δεχθεί δύο γκολ και ισάριθμες φορές την ισοφάριση στο 21’ και στο 90’. Μεσολάβησε το 2-1 του αρχηγού της Αντριατσίμα με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή. Δέχθηκε αρκετή πίεση από την αντίπαλο, ενώ στην παράταση πήρε αμυντική προσέγγιση μη μπορώντας να δημιουργήσει φάσεις. Στα πέναλτι επικράτησε 4-2, όλα τα πέναλτι εύστοχα.

Εκ των βασικών φορ της, ο οποίος αγωνίζεται στη Σαουδική Αραβία, Τσαρλς Αντριαματσινόρο, αναφέρθηκε με τα καλύτερα λόγια στον Γάλλο Ομοσπονδιακό προπονητή, Νικολά Ντουπουί. «Το αστέρι της ομάδας είναι ο προπονητής, ο άνθρωπος που ξεχωρίζει όταν τον χρειαζόμαστε. Αυτή είναι η δύναμή μας», ανέφερε χαρακτηριστικά.

Αγωνιστικά Νέα

Εξέτισε ο μέσος Ιλαϊμαχαρίτρα (3/0). Δεν υπάρχουν άλλες απουσίες.

Bet Info

Καλύτερο 45λεπτο για εκείνη το δεύτερο, διάστημα που σημείωσε τα 5/7 γκολ της στη διοργάνωση. Κράτησε ανέπαφη την εστία της στα δύο από τα τρία τελευταία ματς.

Ενδεκάδα

(4-3-3): Αντριέν – Μετάνιρε, Ραζακαναντενάινα, Φοντέν, Μομπρίς – Ιλαϊμαχαρίτρα, Αντριαναριμανάνα, Αμάντα – Νομενιαναχάρι, Αντριατσίμα, Αντριαματσινόρο

Η αποστολή της Μαδαγασκάρης
Τερματοφύλακες:
 Ιμπραχίμα Νταντό (Σεντ Πιερουά), Ζεν Ραντριανασόλο (CNaPS Σπορτ), Μέλβιν Αντριέν (Μαρτίγκ)
Αμυντικοί: Ζερβέ Ραντριαναρίσοα (Σεντ Πιερουά), Πασκάλ Ραζακαναντενάινα (Σεντ Πιερουά), Τζέρεμι Μορέλ (Λυών), Τοάβινα Ραμπελόσον Αράς (Γαλλία), Ρομέν Μετάνιρε (Μινεσότα), Τομάς Φοντέν (Ρεμς), Ζερόμ Μομπρίς (Γκρενόμπλ)
Μέσοι: Ρομάριο Μπάτζιο (Φόσα Τζούνιορς), Μάρκο Ιλαϊμαχαρίτρα (Σαρλερουά), Ντιμίτρι Καλόν (Λε Χερμπιέ), Αροχασίνα Αντριαναριμανάνα (Κάιζερ Τσιφς), Ανισέτ Αμπέλ (Λουντογκόρετς), Ιμπραχίμ Αμάντα (Αλγέρ), Ραγιάν Ραβελόσον (Τρουά)
Επιθετικοί: Κάρολους Αντριαματσινόρο (Αλ-Αντάλχ), Φανέβα Ιμα Αντριατσίμα (Κλερμόν), Πάολιν Βοβί (Μακκάσα), Λαλάινα Νομενιαναχάρι (Παρί), Γουίλιαμ Γκρος (Βιτρ)

ΤΥΝΗΣΙΑ

ΤΥΝΗΣΙΑ

Εχει βρεθεί στα προημιτελικά χωρίς να έχει κερδίσει κανένα παιχνίδι. Αντιμετώπισε την Γκάνα στη φάση των «16» και παρότι βρέθηκε να χάνει είχε την τύχη να ισοφαρίσει με αυτογκόλ στις καθυστερήσεις και να στείλει το ματς στην παράταση (1-1). Το σκορ έμεινε και μετά το τέλος του έξτρα χρόνου και ο τεχνικός Ζιρές έκανε την κίνηση ματ: άλλαξε τερματοφύλακα για τη διαδικασία των πέναλτι.

Ο Μπεν Μουσταφά πήρε τη θέση του Ασέν, που μέχρι εκείνη τη στιγμή είχε κάνει πολύ καλό παιχνίδι. «Ηταν ρίσκο», τόνισε ο έμπειρος τεχνικός, που είδε τον τερματοφύλακά του να εξελίσσεται σε ήρωα και να στέλνει την ομάδα του στα προημιτελικά, κερδίζοντας την Γκάνα για πρώτη φορά ύστερα από 8 αναμετρήσεις! Τώρα, θα επιχειρήσει να σπάσει την «κατάρα», καθώς δεν έχει προχωρήσει ποτέ παραπέρα από τους «8» μετά την κατάκτηση του τροπαίου στην έδρα της το 2004.

«Η Μαδαγασκάρη πήρε την πρώτη θέση του ομίλου, ενώ κέρδισε τη Νιγηρία. Μας περιμένει δύσκολο παιχνίδι», δήλωσε αρχικά ο Ζιρές. «Οι αντίπαλοί μας δεν ποντάρουν πολλά στη δύναμη, όπως συνηθίζουν οι ομάδες σε αυτή την Ηπειρο. Τα δώσαμε όλα για 120’ με την Γκάνα και στη συνέχεια δώσαμε στους παίκτες δύο μέρες ρεπό. Παρά την κούραση θα κάνουμε ό,τι περνάει από το χέρι μας για να συνεχίσουμε στη διοργάνωση», ολοκλήρωσε.

Ολοι οι παίκτες είναι στη διάθεση του Ζιρές.

Bet Info

Εχει κρατήσει μόλις 1 φορά το μηδέν στα 14 τελευταία της παιχνίδια για την τελική φάση.

Ενδεκάδα

(4-3-3): Ασέν – Κεχρίντα, Μεριά, Μπρον, Χαντάντι – Σκιρί, Σασί, Κααλάλι – Μσακνί, Καζρί, Κενίσι

Η αποστολή
 Φαρούκ Μπεν Μουσταφά (Αλ Σαμπάμπ), Μουέζ Ασέν (Νις), Μοέζ Σεριφιά (Τίνις)
Αμυντικοί: Ντίλαν Μπρον (Λα Γκαντουάζ), Γιασίν Μεριά (Ολυμπιακός), Μοχάμεντ Ντράγκερ (Πάντερμπορν), Ραμί Μπεντουί (Αλ Φάιχα), Ουσεμά Χανταντί (Αλ Ετιφάκ), Νασίμ Χνιντ (Σφαξιέν), Γουάτζι Κεχρίντα (Σαχέλ), Αϊμάν Μπεν Μοχάμεν (Τίνις)
Μέσοι: Ελιέ Σκιρί (Μονπελιέ), Φερζανί Σάσι (Ζάμαλεκ), Ναΐμ Σλιτί (Ντιζόν), Μπασέμ Σραρφί (Νις), Γκαϊλέν Κααλαλί (Τίνις), Μαρκ Λαμτί (Λεβερκούζεν), Γιουσέφ Μσακνί (Εουπεν), Γουαμπί Καζρί (Σεντ Ετιέν)
Επιθετικοί: Ανίς Μπάντρι (Τίνις), Φιράς Καουάτ (Σφαξιέν), Ταχά Κενίσι (Τίνις)

Εκίμηση

Αν κάποια ομάδα έχει δείξει καλύτερα στοιχεία, αυτή είναι αναμφίβολα η Μαδαγασκάρη. Μία ομάδα που εντυπωσιάζει στην παρθενική της συμμετοχή, παίζει χωρίς άγχος, επιθετικό ποδόσφαιρο και προσφέρει παιχνίδια με γκολ. Αντιθέτως, η Τυνησία έχει κάνει κάτι φανταστικό: να βρεθεί στα προημιτελικά χωρίς νίκη και με 4/4 ισοπαλίες. Το σετ αποδόσεων δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα. Πιο πολύ είναι κομμένο και ραμμένο βάσει ονομάτων και ρόστερ. Ο άσος είναι αρκετά υψηλός για να τον προσπεράσεις, παίρνουμε και την κάλυψη της ισοπαλίας σε ικανοποιητική απόδοση.