Los Angeles Galaxy vs Los Angeles FC Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής MLS Regular Season

Los Angeles Galaxy
Επιστροφή στη μετριότητα και ήττα με 3-1 εντός έδρας από το Σαν Χοσέ την περασμένη αγωνιστική για τους Γκάλαξι. Μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν μόλις στα πρώτα λεπτά, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Έκαναν πολύ άσχημη εμφάνιση στο δεύτερο μέρος και στο 61’ δέχθηκαν την ισοφάριση, για το 1-1. Τους αποσυντόνισε αυτό το γκολ και πριν προλάβουν καλά καλά να ανασυνταχθούν, έγινε και η απόλυτη ανατροπή. Η παρέα του Ζλάταν αναγκαστικά ανέβασε τις γραμμές στο γήπεδο, προσπάθησε για την ισοφάριση, αλλά τελικά δεν κατάφερε τίποτα πέρα από το να δεχθεί τρίτο γκολ στο 85’. Δεν έχει καμία σταθερότητα στην απόδοση της η ομάδα του Σελότο, ο οποίος δεν είναι και στην καλύτερή του φάση, καθώς αμφισβητείται. Μέσα σε όλα αυτά υποδέχεται το Λος Άντζελες στο τοπικό ντέρμπι της πόλης. Εκτός των μακροχρόνιων, θα τσεκαριστούν οι χαφ Κίτσεν (6/0), Λέτγκετ (17/1) και Πόντιους (14/1).
Los Angeles FC
Πήγε στην αήττητη έδρα του Χιούστον και έκανε πλάκα με 3-1, σε μια ομάδα που μπροστά στο κοινό της ήταν πανίσχυρη. Παρότι βρέθηκε να χάνει μόλις από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, σταδιακά ανέβαζε την απόδοση του και ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του αγώνα. Κομβικό το σημείο αυτό, άλλαξε την ροή και την ψυχολογία των δύο ομάδων. Με… φόρα από το γκολ, μπήκε φουριόζο στο δεύτερο μέρος και έκανε την ανατροπή στο 49’. Απειλήθηκε σε κάποιες περιπτώσεις με ισοφάριση και έψαχνε την κατάλληλη στιγμή να βάλει τρίτο γκολ και να «καθαρίσει» το ματς. Αυτό έγινε στο 88’ και ενώ οι γηπεδούχοι ανέβηκαν για να ψάξουν την ισοφάριση. Πάει με φουλ ψυχολογία στο τοπικό ντέρμπι με τους Γκάλαξι. Δεν παίζει ο μεσοεπιθετικός Πέρες (8/0), ενώ αμφίβολος δίνεται ο αμυντικός Σίλβα (3/0).
Είναι τοπικό ντέρμπι, αλλά η παρέα του Βέλα είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση και έχουν τον πρώτο λόγο για νίκη. Στο 1.65 που παίζει βέβαια, δεν αποτελεί ευκαιρία και θα προτιμήσουμε να μην ποντάρουμε σε αυτό το ματς. Πολύ χαμηλά και τα γκολ.