Kύπρος 1η Κατηγορία

Δυο παιχνίδια διεξάγονται σήμερα για τα πλέι οφ για τις θέσεις 1-6 ,με χρήση VAR και βέβαια χωρίς θεατές.Αναλυτικά τα τελευταία αγωνιστικά νέα ,οι συνθέσεις και η εκτιμήση των αγώνων.

4/5 19:00 ΑΕΚ Λάρνακας – Ομόνοια
Πήγε να παίξει στη Λεμεσό με τον Απόλλωνα, δίχως ουσιαστικό κίνητρο μιας και η Ευρώπη έχει χαθεί προ πολλού και γνώρισε άλλη μία ήττα στον φετινό μαραθώνιο (3-1). Ήττα που ήταν η έβδομη στα εννιά πιο πρόσφατα ματς πρωταθλήματος. Αν και ήταν εμφανώς βελτιωμένη στον αγωνιστικό χώρο, με τον Έκτορ Γκονζάλες να αναλαμβάνει τα χρέη προπονητή στο συγκεκριμένο ματς μετά τη φυγή του Σωφρόνη Αυγουστή, εντούτοις η έλλειψη καθαρού μυαλού της στοίχησε. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 43′ με τον Ακοράν να ισοφαρίζει στο 47′ με ένα φαλτσαριστό πλασέ. Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα είχε και δοκάρι με τον Ναούμ, όμως ο αντίπαλος ήταν αυτός που μέσα σε ένα πεντάλεπτο… καθάρισε με δύο γκολ (60′, 65′). Ήδη ο Τσάβι Ρόκα δουλεύει στον προγραμματισμό της νέας περιόδου με το όνομα του Ιντάλγκο (κόουτς της Σαμπαντέλ) να «παίζει» για την τεχνική ηγεσία, όπως και το όνομα του Σαβιέρ (ΜΕ) του Παναθηναϊκού για ενίσχυση.
Αγωνιστικά Νέα:Ήταν τιμωρημένος ο Παναγιώτης Ιωάννου (υπεύθυνος Ακαδημιών) στο προηγούμενο παιχνίδι και σήμερα θα βρίσκεται κανονικά στον πάγκο αναλαμβάνοντας χρέη προπονητή. Ο Φλοριάν (E, 27/5) αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού και δεν υπολογίζεται με τη λίστα των απουσιών να μεγαλώνει. Εκτός για άλλο ένα ματς οι Τάντι (A, 17/1), Μακρής (E, 28/4), Χάουγκεν (M, 9/0), Κωνσταντίνου (ME, 6/0), Τρουγιόλς (A, 22/1 και Μοϊσόφ (A, 19/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Μολ – Φερνάντερθ, Γκονζάλεθ, Αντωνιάδης, Ιωάννου – Χέιτλι, Σπιρόφσκι – Νάντο, Ναούμ, Ακοράν – Τρισκόφσκι
Ανατροπή… τίτλου για την Ομόνοια στο τελευταίο παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΛ (2-1). Οι παίκτες του Χένινγκ Μπεργκ έβγαλαν τεράστια ψυχικά αποθέματα βγάζοντας νοκ άουτ την ομάδα της Λεμεσού από τον τίτλο. Έτσι, μοναδικός αντίπαλος είναι ο Απόλλωνας για το πρωτάθλημα στις τελευταίες δύο αγωνιστικές. Να αναφέρουμε πως στην τελευταία αγωνιστική υποδέχεται τον Απόλλωνα στο «ΓΣΠ», ενώ και με δύο ισοπαλίες στα εναπομείναντα παιχνίδια θα στεφθεί πρωταθλήτρια. Στο ματς με την ΑΕΛ λοιπόν, που κατέγραψε τρίτη σερί νίκη, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 9′ και αγχώθηκε. Εξ’ ου και η δυσκολία στο δημιουργικό κομμάτι που προέκυψε στο α’ ημίχρονο. Στην πρώτη της καλή φάση μετά την ανάπαυλα έφερε το ματς στα ίσα με τον Μποτεάκ (49′) για να ολοκληρώσει τον θρίαμβο ο Τζιωνής στο 90′ με έξοχη ατομική ενέργεια.
Αγωνιστικά Νέα:Ανέβασε ρυθμούς στις τελευταίες προπονήσεις ο νεαρός Λοΐζου (ΜΕ, 26/2) και συμπεριλαμβάνεται στην αποστολή για το παιχνίδι στη Λάρνακα. Αντίθετα, εκτός έμειναν οι Κίκο (A, 7/1) και Ασάντε (Ε, 30/8) που αντιμετωπίζουν πρόβλημα τραυματισμού. Ίδια και… απαράλλακτη 11άδα ετοιμάζει ο Χένινγκ Μπεργκ για το σημερινό παιχνίδι που τόνισε πως «ξέρουμε ότι η ΑΕΚ είναι καλή ομάδα. Έκαναν καλό παιχνίδι απέναντι στον Απόλλωνα, άρα περιμένουμε ένα δύσκολο και σκληρό παιχνίδι».
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Φαμπιάνο – Σέχου, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λέζιακς – Τιάγκο, Κούσουλος, Γ. Γκόμεθ, Μποτεάκ – Παπουλής, Σέποβιτς
To κίνητρο είναι μονόπλευρο. Η Ομόνοια κρατάει στα χέρια της τον φετινό τίτλο και μόνο με… αυτοκτονία θα τον χάσει. Έστω κι αν «βολεύεται» και με ισοπαλία σήμερα, διαθέτει την ποιότητα να περάσει αλώβητη από τη Λάρνακα. Σε εξαιρετική απόδοση το combo,διπλό με το Under 3.5, αφού δεν περιμένουμε να ξεφύγει το σκορ.

4/5 19:00 Απόλλων Λεμεσού – Ολυμπιακός Λευκωσίας
Απόλλωνας για… φίλημα! Έτοιμος να βάλει δύσκολα στην Ομόνοια και να της «κλέψει» τον φετινό τίτλο μέσα από τα χέρια της. Με μία κυνική εμφάνιση και άκρως αποτελεσματική, οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη επικράτησαν με 3-1 της ΑΕΚ στο «Τσίρειο». Αν κερδίσει και τα δύο εναπομείναντα παιχνίδια (το τελευταίο με την Ομόνοια εκτός) θα πανηγυρίσει το πρωτάθλημα 15 χρόνια μετά! Στα του παιχνιδιού, ο Ντένιτς εξαργύρωσε την υπεροχή των γηπεδούχων που με κοντινό πλασέ στο 43′ άνοιξε το σκορ. Στο 47′ όμως είδε τον αντίπαλο να ισοφαρίσει και δύο λεπτά αργότερα ο Γιοβάνοβιτς είχε σύμμαχο το δοκάρι! Κάπου εκεί ξύπνησε, με τον Φιλιώτη στο 60′ να σκοράρει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Απόλλωνα και τον Μπίσεσβαρ πέντε λεπτά αργότερα να «σκοτώνει» το παιχνίδι.
Αγωνιστικά Νέα:Γλυκόπικρη η γεύση της νίκης, αφού ο Ντιγκινί (ME, 32/17) τραυματίστηκε σοβαρά και χάνει τη σεζόν (ρήξη χιαστών, 6-8 μήνες εκτός). Τα προβλήματα όμως δεν σταματούν εκεί καθώς είναι τιμωρημένοι οι βασικοί Πέδρο (Α, 31/1) και Ρομπέρζ (Α, 27/0), ενώ σταθερά εκτός είναι οι Δημητρίου (Τ, 23 συμ.) και Βασιλείου (A, 17/0). Το καλό είναι ότι αποθεραπεύτηκαν από τον ιό οι Πίττας (Ε, 32/12) και Γιαννιώτας (ΜΕ, 25/3) και είναι διαθέσιμοι.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Γιοβάνοβιτς – Φιλιώτης, Γιούστε, Κατελάρης, Γκεριέ – Κυριάκου, Ντένιτς, Μάρκοβιτς – Μπίσεσβαρ, Ματέι, Νταμπό
Προειδοποιητική βολή από τον Ολυμπιακό προς την Ανόρθωση εν όψει και του τελικού Κυπέλλου (15 Μαΐου) καθώς την κέρδισε μέσα στη Λάρνακα με 2-0. Απόλυτα ουσιαστικοί οι παίκτες του Τσέντομιρ Γιανέφσκι αξιοποίησαν στο έπακρον τις ευκαιρίες που βρήκαν χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα η εστία τους. Άνοιξαν το σκορ στο 39′ με αυτογκόλ, σε προσπάθεια του Ευτυχίδη να δώσει πορεία στη μπάλα προς τα δίχτυα κι έπειτα έγινε άψογη διαχείριση. Στο 71′ έφτασε και σε δεύτερο γκολ μετά από εντυπωσιακή ατομική ενέργεια του Χαραλάμπους που πέρασε δύο αμυντικούς και τράνταξε τα δίχτυα του Λόρια με δυνατό σουτ εκτός περιοχής. Σαφέστατα και το μυαλό είναι στον τελικό, όμως ο κόουτς δείχνει πως αντιμετωπίζει όλα τα παιχνίδια με την ίδια προσήλωση.
Αγωνιστικά Νέα:Επέστρεψε και πήρε θέση στην εστία μετά από δύο μήνες ο πορτιέρε Τσούπιτς (Τ, 3 συμ.) που είχε αρκετά καλή παρουσία. Ο Γκουστάβο (Μ, 31/2) που ήταν αμφίβολος, όχι μόνο ήταν στην αποστολή αλλά πήρε και λεπτά συμμετοχής και σήμερα διεκδικεί φανέλα βασικού. Δεν ξεπέρασε το πρόβλημα που αντιμετώπισε ο Κοστόφ (Ε, 17/1) ακόμη, αμφίβολος είναι ο Κα (ΜΕ, 21/2). Σταθερά εκτός ο Πεχλιβάνης (ΜΕ, 21/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Τσούπιτς – Ψάλτης, Σ. Ανδρέου, Κ. Σωτηρίου, Μανρίκε – Νάνι, Σαντάνα, Σαρφό – Χάνι, Σάλι, Μάντζης
Επιλογή δεν υπάρχει καμία για τον Απόλλωνα. Ή θα μπει και να «καθαρίσει» ή θα… τρέχει και δεν θα προλαβαίνει. Στις μεταξύ τους αναμετρήσεις πάντως φέτος, μετρά το απόλυτο ενώ στις δύο τελευταίες ήταν μπροστά στο σκορ από το ημίχρονο. Έτσι το περιμένουμε και σήμερα. «Άσος» από ημίχρονο λοιπόν.