Kύπρος 1η Κατηγορία

Δυο παιχνίδια διεξάγονται σήμερα για τα πλέι αουτ για τις θέσεις 7-14 ,με χρήση VAR και βέβαια χωρίς θεατές.Αναλυτικά τα τελευταία αγωνιστικά νέα ,οι συνθέσεις και η εκτιμήση των αγώνων.

28/4 16:00 Παραλίμνι – Πάφος
Τρομερή επιστροφή στο τελευταίο παιχνίδι από τους παίκτες του Σωτήρη Ιωάννου, που από το εις βάρους τους 0-3 κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας (3-3). Ο Ελλαδίτης κόουτς, στο δεύτερο του παιχνίδι στον πάγκο, έβλεπε τα πράγματα να κυλούν από το κακό στο χειρότερο από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Κόκκινη ο Μπάλαζιτς στο 10′ και πέναλτι (0-1). Κι εκεί που έδειχνε να ισορροπεί το Παραλίμνι, έστω και με 10 παίκτες, μέσα σε ένα εξάλεπτο δέχθηκε δύο γκολ (31′, 37′). Κανείς δεν περίμενε όμως την εξέλιξη που είχαμε στο β’ ημίχρονο. Ο Κυριάκου στο 50′ με κοντινή κεφαλιά μείωσε και ο αντίπαλος οκτώ λεπτά αργότερα έμεινε και αυτός με 10 παίκτες. Κάπου εκεί άλλαξε η ψυχολογία. Φελίπε (68′) και Ουντόζι (87′) έφεραν το ματς στα ίσα με το Παραλίμνι να δείχνει τεράστια ψυχικά αποθέματα. Βαθμολογικά όμως, το αποτέλεσμα άφησε την ομάδα στο -9 από την παραμονή και τα πράγματα πλέον είναι πολύ δύσκολο να ανατραπούν.
Αγωνιστικά Νέα:Υπό τις περιστάσεις, είναι ιδανικά τα αγωνιστικά δεδομένα στο Παραλίμνι. Και αυτό διότι, τόσο ο Μπάλαζιτς (Α, 32/1) που αποβλήθηκε στο τελευταίο παιχνίδι, αλλά και ο Ντένινγκ (ΜΕ, 28/5) που συμπλήρωσε κάρτες, θα είναι διαθέσιμοι μιας και πρόκειται για εξ’ αναβολής αναμέτρηση. Στον μοναδικό που δεν μπορεί να υπολογίζει ο Ελλαδίτης τεχνικός είναι στον τραυματία Πανός (Α, 8/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Γκατσέφσκι – Ιρέπ, Μπάλαζιτς, Κυριάκου, Λουσέρο – Μπαρμπόσα, Μπάρνι – Ντένινγκ, Φελίπε, Θεοδώρου – Μαρκόφσκι
Μία από τις πιο ολοκληρωμένες εμφανίσεις πραγματοποίησε η Πάφος κόντρα στην Καρμιώτισσα και τη σκόρπισε στους… έξι ανέμους (0-6). Αυτή ήταν η 4η σερί νίκη κι έχει το προβάδισμα για κατάληψη της 1ης θέσης στο β’ γκρουπ. Ο Πάντσεον άνοιξε το σκορ στο 15′ με κοντινό πλασέ, με τον αντίπαλο να μένει με 10 παίκτες δώδεκα λεπτά αργότερα. Εξέλιξη που απλοποίησε τα πράγματα για την ομάδα του Στηβ Κωνσταντινίδη. Μέρφι και Μπεριγκό συνδυάστηκαν άψογα στο 37′ για να σκοράρει ο πρώτος, ενώ στο 53′ άλλαξαν οι ρόλοι με τον Γάλλο φορ να φτάνει τα 8 γκολ στο πρωτάθλημα. Στο 67′ ο Μέρφι σκόραρε ξανά, με τον Τόρες που ήρθε από τον πάγκο να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα με δύο γκολ (72′, 78′). Ο Αγγλοκύπριος τεχνικός ρωτήθηκε στη διάσκεψη Τύπου για το αν θα παραμείνει στην ομάδα, ρίχνοντας το μπαλάκι στη διοίκηση. Απορρίφθηκαν τα σενάρια για Τιμούρ Κετσπάγια με επίσημη τοποθέτηση του Ρώσου μεγαλομετόχου, Ρομάν Ντουμπόφ.
Αγωνιστικά Νέα:Αφότου μπήκε σε κανονικούς ρυθμούς προπόνησης τις τελευταίες τρεις ημέρες ο Βαλακάρι (ΜΕ, 31/13) τότε υπολογίζεται από την τεχνική ηγεσία. Ο Φινλανδός ταλαιπωρήθηκε από ενοχλήσεις στη μέση πριν από το τελευταίο παιχνίδι και προφυλάχθηκε όμως τώρα είναι πανέτοιμος. Αντίθετα, μετά τη διακοπή λόγω των εορτών του Πάσχα θα είναι διαθέσιμος ο Φυλακτού (M, 15/0). Σταθερά εκτός ο Αλβάρεζ (Α, 4/0). Σε εξαιρετική κατάσταση ο Μπεριγκό (Ε, 27/8) δεν βγαίνει από την 11άδα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Ρούτκο – Αουρέλιο, Αραγιούρι, Κβίντα, Σάιθ – Πάνιτς, Πάντσεον – Φουρ, Βαλακάρι, Μέρφι – Μπεριγκό
Η Πάφος είναι πιο ποιοτική ομάδα, αλλά το ουσιαστικό κίνητρο το έχουν οι γηπεδούχοι. Η αστάθεια όμως που χαρακτηρίζει το Παραλίμνι, που έχει αρκετά προβλήματα ανασταλτικά φαίνεται και στο σετ. Οι φιλοξενούμενοι δεν συγχωρούν και βρίσκουν λύσεις επιθετικά. Το να σκοράρουν τουλάχιστον δύο γκολ… σχεδόν διπλασιάζει.

28/4 18:00 Δόξα Κατωκοπιάς – Καρμιώτισσα
Πήγε να παίξει στη Λάρνακα με τον Ερμή, έχοντας απώτερο σκοπό να μην χάσει. Όχι μόνο τα κατάφερε αλλά έφυγε και με σπουδαίο «διπλό» χάρη σε αυτογκόλ του Σάντο (81′). Αποτέλεσμα που την έφερε στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη και δικαιούται με βάση τα εναπομείναντα παιχνίδια, συν το σημερινό, να χαρακτηρίζεται εκ των φαβορί για παραμονή. Βέβαια, στο τελευταίο παιχνίδι με τον Ερμή απειλήθηκε ιδιαίτερα η εστία της στο α’ ημίχρονο (12′, 17′, 42′) ενώ τη γλίτωσε και το δοκάρι του Σισκόφσκι στο 45+1′. Εμφανώς βελτιωμένη μετά την ανάπαυλα, έκλεισε τους διαδρόμους προς την περιοχή της και έφτασε πολύ κοντά στο γκολ με τον Μπιλάλ στο 77′. Ήρθε όμως τέσσερα λεπτά αργότερα και «σκότωσε» τον αντίπαλο.
Αγωνιστικά Νέα:Την ημέρα του αγώνα με τον Ερμή, προέκυψε θετικό κρούσμα στην ομάδα με το όνομα του ποδοσφαιριστή να μη δίνεται στη δημοσιότητα. Σίγουροι απόντες για τον Μαρίνο Σατσιά είναι οι Ολιβέιρα (ΜΕ, 26/0), Μιντίκκης (Α, 19/0) και Λουίς Κάρλος (ΜΕ, 22/1), με τον δεύτερο να κάνει αγώνα δρόμου για να υπολογίζεται μετά τη διακοπή λόγω των εορτών. Της σημερινής προσπάθειας θα ηγηθεί ο Σαντίκ (Ε, 31/12) που θα είναι στην κορυφή της επίθεσης.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Σισκόφσκι – Άδωνη, Γκολομπάρτ, Χριστοφή, Εγγλέζου – Ασαμόα, Μπόλιεβιτς – Κίκας, Οικονομίδης, Καλό – Σαντίκ
Εικόνα κατάρρευσης στην Καρμιώτισσα στην τελευταία αναμέτρηση, συνετρίβη από την Πάφο με 6-0 ως γηπεδούχος. Από τα λίγα παιχνίδια που είδαμε την ομάδα του Γιαννάκη Ποντικού να μην μπορεί να δημιουργήσει ούτε μία τελική προς την αντίπαλη εστία. Δέχθηκε το πρώτο γκολ στο 15′ και στο 27′ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Καψού. Μέχρι εκεί ήταν το παιχνίδι της, καθώς αυτή η απόφαση όχι μόνο την αποδυνάμωσε αλλά έφερε έντονες αντιδράσεις από την τεχνική ηγεσία. Πήγε στο ημίχρονο με δύο γκολ στην πλάτη αφού δέχθηκε άλλο ένα στο 37′. Στο δεύτερο 45λεπτο, η μία φάση διαδεχόταν την άλλη, με τον Κίττο να μαζεύει άλλες τέσσερις φορές την μπάλα από τα δίχτυά του (53′, 67′, 72′, 78′). Ο προγραμματισμός για τη νέα σεζόν, που θα την βρει στη β’ κατηγορία, έχει ήδη αρχίσει.
Αγωνιστικά Νέα:Σταθερά τα προβλήματα για τον Γιαννάκη Ποντικό. Κυριακίδης (Τ, 13 συμμ.) και Τούμπας (Τ, 10 συμμ.) συνεχίζουν να απουσιάζουν από τις προπονήσεις με τον νεαρό Κίττο (Τ, 7 συμμ.) να αναλαμβάνει πλήρως την υπεράσπιση της εστίας στα τελευταία 5 ματς. Υπολογίζεται κανονικά ο Καψός (Α, 6/0) παρά την αποβολή του, καθώς πρόκειται για εξ αναβολής αναμέτρηση.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Κίττος – Καψός, Ευσταθίου, Χρίστου, Πέρετς – Ι. Σάσι, Χέρτσκοβιτς, Χριστοφή, Νεοφύτου, Χατζηβασίλης – Ρομό
Δεδομένα η Δόξα είναι το ακλόνητο φαβορί στην αναμέτρηση. Φαίνεται άλλωστε και από το σετ. Μπορεί να μη βάζει γκολ με το τσουβάλι, όμως βρίσκει τον τρόπο να παίρνει την ουσία. Κάτι που περιμένουμε να πράξει και σήμερα. Από στοιχηματική αξία όμως, τίποτα στο παιχνίδι.