Kύπρος 1η Κατηγορία

13/2 18:00 Ερμής Αραδίππου – Ομόνοια
Σπουδαία νίκη με ανατροπή στο τελευταίο… δευτερόλεπτο για τον Ερμή κόντρα στη Δόξα (2-1). Στο ντεμπούτο του Νικόλα Μαρτίδη στον πάγκο οι «φτεροπόδαροι» έδειξαν τεράστια ψυχικά αποθέματα για να ανατρέψουν το εις βάρος τους αποτέλεσμα και να φτάσουν με αυτό τον τρόπο τους 24 βαθμούς στον φετινό μαραθώνιο. Όλα τα γκολ στο β’ ημίχρονο, με τον Ερμή να δέχεται την ψυχρολουσία στο 50′. Είχε όμως τις απαντήσεις, αρχικά με πλασέ του Κοβάσεβιτς (68′) και στη συνέχεια με έξοχη ατομική ενέργεια του Ρουσιά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90+3′). Ξέσπασμα από παίκτες, τεχνικό επιτελείο και διοίκηση, έγιναν ένα κουβάρι με το τέλος του αγώνα, με τον Ερμή να μπαίνει για τα καλά στη μάχη για την παραμονή.
Αγωνιστικά Νέα:Πρόβλημα στα… δεξιά για τον Νικόλα Μαρτίδη, με τον Δημητρίου (Α, 23/0) να απουσιάζει λόγω καρτών. Τη θέση του αναμένεται να πάρει ο Γαβριήλ (ΑΜ, 20/1), με τον Καραγκούνη (ΑΜ, 17/0) να εισέρχεται στο αρχικό σχήμα. Εκτός για άλλο ένα παιχνίδι ο Πέδρο Λέμος (ΑΜ, 15/0). Αναμένεται να παραταχθεί εκ νέου με 4-2-3-1. Παρελθόν από την ομάδα της Αραδίππου ο Ραφίνια (M, 8/1) που δεν προσέφερε τα αναμενόμενα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Καϊκέ – Γαβριήλ, Κυριακίδης, Ντίας, Μέιρα – Φόλπρεχτ, Καραγκούνης – Σιντιμπέ, Κύπρου, Ρουσιάς – Κοβάσεβιτς

Άνετη επικράτηση για την Ομόνοια με «σβηστές» τις μηχανές. Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ «καθάρισε» από το α’ ημίχρονο την αναμέτρηση με τη Νέα Σαλαμίνα (2-0). Τα δύο γκολ πανομοιότυπα, με τον Γιαν Λέζιακς να δημιουργεί και τα δύο φτάνοντας τις 10 ασίστ στον φετινό μαραθώνιο και τον Σέποβιτς να σκοράρει και τα δύο (14′, 37′) για να φτάσει ήδη στα 4 γκολ! Σε απίστευτη κατάσταση ο Τσέχος αριστερός μπακ, είναι μόνιμη απειλή για κάθε άμυνα. «Πάντα ο Λέζιακς είναι στη σωστή θέση», η αναφορά το κόουτς Μπεργκ για τον 30χρονο μπακ. Με αυτή τη νίκη, οι «πράσινοι» παρέμειναν στο -1 από την κορυφή και με πιθανή νίκη σήμερα θα ανέβουν πρώτοι, περιμένοντας το ντέρμπι της αγωνιστικής (σ.σ. ΑΕΛ-Απόλλων), ευελπιστώντας πως ο Απόλλωνας θα χάσει βαθμούς.
Αγωνιστικά Νέα:Δύο απουσίες λόγω τιμωρίας καλείται να διαχειριστεί ο Νορβηγός τεχνικός στη σημερινή αναμέτρηση. Ο λόγος για τους βασικούς Γ. Γκόμεθ (Μ, 19/0) και Σέχου (Α, 19/0). Τη θέση του δεύτερου θα πάρει ο Χούμποτσαν (Α, 14/0) που εξέτισε και επιστρέφει. Ο Β. Γκόμες (Μ, 12/0) είναι ο επικρατέστερος να αντικαταστήσει τον πρώτο, με τον Μποτεάκ (ΜΕ, 15/4) να διατηρεί και αυτός πιθανότητες.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Φαμπιάνο – Χούμποτσαν, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέζιακς – Λοΐζου, Κούσουλος, Β. Γκόμες, Τιάγκο – Σέποβιτς, Ασάντε

Ακλόνητο φαβορί στην αναμέτρηση η Ομόνοια. Δείχνει τρομερή συνέπεια σε άμυνα και επίθεση και θέλει πάση θυσία τους τρεις βαθμούς για να εκμεταλλευτεί τις απώλειες του ντέρμπι της Δευτέρας. Για να βρούμε όμως αξία πάμε στο συνδυαστικό 2 & Under 3.5. Άλλωστε περιμένουμε τους γηπεδούχους να κλειστούν στο δικό τους μισό.Και για όλους όσους κυνηγάνε τις μεγάλες αποδόσεις το 2+under 2,5 πληρώνει 3,30!!!!