Kύπρος 1η Κατηγορία

20/9 18:30 Ομόνοια – ΑΕΚ Λάρνακας
Μεσοβδόμαδα έπαιξε 120 λεπτά συν τα πέναλτι κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα (1-1 η καν. διάρκεια) και πανηγύρισε έξαλλα την πρόκριση στα Play-off του Τσάμπιονς Λιγκ, κάτι που σημαίνει για πρώτη φορά είσοδο τουλάχιστον στους ομίλους του Γιουρόπα αν αποκλειστεί από τον επόμενο αντίπαλό της, τον Ολυμπιακό. Στο πρωτάθλημα προέρχεται από τη δύσκολη εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην Ανόρθωση. Ήταν ντέρμπι με τα όλα του, είχε σε όλο το 90λεπτο ένταση και πάθος. Μπήκε πιο δυνατά, έφτιαξε φάσεις και προηγήθηκε νωρίς με τον Σενέ. Πάτησε σε αυτή την εξέλιξη και κράτησε μπάλα. Ισορρόπησε στην πορεία η Ανόρθωση και βρήκε την ισοφάριση στο 44′ με πέναλτι. Το σφύριγμα του πέναλτι ξεσήκωσε άπαντες στην Ομόνοια και διαμαρτυρήθηκαν αρκετά. Στο β’ ημίχρονο ο αντίπαλος ήταν καλύτερος όμως το 1-1 έμεινε. Οι παίκτες είναι κουρασμένοι, έρχεται και το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό μετά την ΑΕΚ και έτσι αναμένεται να δούμε αλλαγές στο αρχικό σχήμα και παίκτες όπως οι Τζιωνής και Κούσουλος να ξεκινούν βασικοί.
Αγωνιστικά Νέα:Ο Μπεργκ έχει να διαχειριστεί την κούραση των παικτών του. Από την αρχή της χρονιάς σε όλα τα ευρωπαϊκά χρειάστηκε η παράταση, ενώ στο τελευταίο, προ ημερών με τον Ερυθρό Αστέρα, και τα πέναλτι. Δεν αντιμετωπίζει αγωνιστικά προβλήματα ο Νορβηγός, όμως αναμένεται να δούμε αλλαγές στο αρχικό σχήμα. Δούλεψε στις προπονήσεις το κομμάτι της πίεσης από ψηλά και θέλει να το δει να γίνεται πράξη στο γήπεδο.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Φαμπιάνο – Λανγκ, Λούφτνερ, Κίκο, Μαυρίας – Κούσουλος, Βίτορ Γκόμες – Τζιωνής, Λοΐζου, Ασαντέ – Ντούρις

Την προηγούμενη αγωνιστική έμεινε εκτός έδρας στο 0-0 κόντρα στην Καρμιώτισσα. Είχε όλες τις προοπτικές να κάνει το τρία στα τρία όμως στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα δεν έκανε τίποτα σωστά. Μπορεί να μην ένιωσε καθόλου την επίθεση της γηπεδούχου στα πρώτα 45′, όμως μπροστά δεν κατάφερε να φτιάξει φάσεις. Στην επανάληψη το παιχνίδι έγινε πιο ανοικτό, οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ και μάλιστα είχαμε και δοκάρι προς το τέλος για τους γηπεδούχους. Η ΑΕΚ προσπάθησε να βρει το τέρμα που θα τις έδινε τη νίκη, ανέβασε ρυθμούς από το 75′ και μετά όμως δεν παραβίασε την εστία του απίστευτου Καϊρίνου που απέκρουσε 2-3 φορές τη μπάλα με εξαιρετικό τρόπο.
Αγωνιστικά Νέα:Ο Κανέδα είδε με ικανοποίηση τον αρχηγό του, Ιβάν Τρισκόφσκι (Ε, 2/2) να προπονείται στο 100% και έτσι τον υπολογίζει κανονικά ενόψει του αποψινού ντέρμπι. Μετά από αυτή την εξέλιξη δεν αντιμετωπίζει αγωνιστικά προβλήματα ο Ισπανός κόουτς, που έδωσε βάση στην ανάπτυξη από τα άκρα και τα ανεβάσματα των παικτών του ψηλά στην αντίπαλη περιοχή. Σημαντικός ο ρόλος του Σπιρόφσκι (Μ, 3/1) που είναι ψηλός και έχει δύναμη.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Τόνιο – Τρουγιόλς, Ιωάννου, Μόισοφ, Γκονζάλεζ – Σπιρόφσκι, Άμπραχαμ, Ακοράν, Νάντο – Μακρής, Τρισκόφσκι.

Πρόκειται για ένα ντέρμπι τριπλής παραλλαγής. Όλα είναι ανοιχτά, καθώς από τη μια η Ομόνοια παίζει εντός έδρας, αλλά έχει και την κούραση από τα ματς της Ευρώπης, ενώ από την άλλη η ΑΕΚ θέλει διακαώς να επιστρέψει στις νίκες. Η εκτίμηση η δική μας πάει στην επιλογή G/G.

20/9 19:30 Παραλίμνι – ΑΠΟΕΛ
Την προηγούμενη αγωνιστική γνώρισε άλλη μια ήττα, την τρίτη σερί στο φετινό πρωτάθλημα. Δεν έχει ακόμη βαθμό το συγκρότημα του Μάριου Κκαράν, άρχισαν τα ζόρια από νωρίς. Για να επιστρέψουμε ξανά στο τι έγινε την περασμένη στροφή του πρωταθλήματος, η Νέα Σαλαμίνα την κέρδισε με 2-0. Καθαρό σκορ που δείχνει και την εικόνα του αγώνα. Είχε ναι μεν ευκαιρίες, αλλά όχι «καθαρές», ενώ μεσοαμυντικά είχε προβλήματα. Και στα τρία παιχνίδια δεν έπεισε και το αποψινό είναι πέρα για πέρα σημαντικό. Είναι δύσκολο να παίζεις με τον ΑΠΟΕΛ όμως το γεγονός πως το ματς είναι εντός έδρας δίνει περισσότερες ελπίδες.
Αγωνιστικά Νέα:Ο Μάριος Κκαράς έχει όλους τους παίκτες στη διάθεσή του. Αυτό για τον ίδιο είναι πέρα για πέρα θετικό και στις προπονήσεις λέχθηκαν πολλά από όλες τις πλευρές με στόχο να ανέβει το ηθικό των παικτών. Τέτοια παιχνίδια σαν αυτό που έρχεται μπορούν να αλλάξουν την ιστορία μιας ομάδας σε ένα πρωτάθλημα και αυτό θα επιδιώξουν να κάνουν ο Κκαράς και οι ποδοσφαιριστές του.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Πέτρου – Φαν Άνχολντ, Μπαρμπόζα, Μπάλαζιτς, Ιρέπ – Λουσέρο, Μπελόνε – Φελίπε, Κυνηγόπουλος, Θεοδώρου – Ντένινγκ

Την Πέμπτη κέρδισε την Καϊσάρ με εύκολο τρόπο εκτός έδρας (4-1) και προκρίθηκε στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ και την ερχόμενη Πέμπτη (24/9) θα αντιμετωπίσει τη Ζρίνσκι (εντός) για τον τρίτο γύρο . Στον θεσμό του πρωταθλήματος προέρχεται από την εντός έδρας νίκη στο ντέρμπι με την ΑΕΛ με τελικό σκορ 1-0. Έδειξε σημάδια βελτίωσης και επιθετικά και αμυντικά. Έφτιαξε φάσεις, είχε όρεξη στο γήπεδο και ο κόσμος του μετά από τόσο καιρό χάρηκε μια εμφάνιση της ομάδας. Ποιότητα υπάρχει και το ζήτημα είναι με το πέρασμα του χρόνου να δένει όλο και περισσότερο το σύνολο του Μαρίνου Ουζουνίδη. Με την ΑΕΛ εκτός από το 46′ μέχρι το 60′ έλεγχε πλήρως το ματς και δικαιώθηκε με το γκολ στο 86′. Επειδή τα παιχνίδια είναι συνεχόμενα αναμένεται πως θα κάνει αλλαγές ο Ελλαδίτης προπονητής, αφού υπάρχει και βάθος στο ρόστερ.
Αγωνιστικά Νέα:Ο Μαρίνος Ουζουνίδης δεν αντιμετωπίζει κάποιο αγωνιστικό πρόβλημα πέραν από αυτό του τερματοφύλακα Ουζόχο (0 συμμετοχές). Η κούραση από τα ματς της Ευρώπης είναι μεγάλη, υπάρχουν συνεχόμενες υποχρεώσεις, όμως αυτό δεν ανησυχεί κανέναν, καθώς οι παίκτες είναι πανέτοιμοι. Γίνεται η κατάλληλη διαχείριση από όλους και ο Ουζουνίδης αναμένεται να κάνει αλλαγές στην αρχική του ενδεκάδα. Ο Ατζίλι (Μ, 1/0) υπάρχει πιθανότητα να ξεκινήσει βασικός.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Σίλβα – Ενσούε, Σιέλης, Σάντος, Γουήλερ- Ανουάρ, Ατζίλι- Ντε Βινσέντι, Ζαχίντ, Κλωναρίδης – Νουχίου

Ο ΑΠΟΕΛ είναι φαβορί και το γνωρίζουν όλοι καλά. Η ΕΝΠ θα προσπαθήσει να κρατήσει μπάλα και να δώσει ένα ισορροπημένο ρυθμό στην αναμέτρηση. Η εκτίμηση η δική μας πάει προς την επιλογή N/G, καθώς και τα στατιστικά των δύο ομάδων εκεί μας οδηγούν, αλλά επίσης και γιατί οι γηπεδούχοι δεν έχουν δείξει κάτι ιδιαίτερο μεσοεπιθετικά.

20/9 20:30 Ανόρθωση – Απόλλων Λεμεσού
Προέρχεται από την εντός έδρας ισοπαλία με την Ομόνοια, αφού το ντέρμπι τελείωσε ισόπαλο 1-1. Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε και τόσο καλή παρουσία. Δέχθηκε μετά από αμυντικό λάθος το γκολ και προσπάθησε να αντιδράσει. Δεν έβρισκε καλές ευκαιρίες, είχε τον Χουσμπάουερ σε άσχημη μέρα και μόνο ο Οκριασβίλι προσπαθούσε να σώσει την κατάσταση μεσοεπιθετικά. Η ισοφάριση ήρθε με πέναλτι στο 44′. Ο Τιμούρ Κετσπάγια είδε πως μπορούσε να βρει και δεύτερο τέρμα η ομάδα του, έδωσε οδηγίες για πίεση από ψηλά και αυτό έφερε κατοχές και ευκαιρίες. Στην επανάληψη η Ανόρθωση ανέβασε απόδοση, έκανε καλό παιχνίδι και μπορούσε στο τέλος να φύγει νικήτρια. Τώρα έρχεται άλλο ντέρμπι, μετά έρχεται και το εκτός έδρας ματς με τη Βασιλεία για το Γιουρόπα Λιγκ (πρώτο φετινό), όμως δεν δείχνει αποφασισμένος για αλλαγές ο Τιμούρ στο ματς με τον Απόλλωνα.
Αγωνιστικά Νέα:Ο Κετσπάγια μέχρι το προηγούμενο παιχνίδι δεν είχε σίγουρη τη συμμετοχή του Κ. Αρτυματά. Ο Κύπριος διεθνής μέσος ανέβασε ρυθμούς, έπαιξε και λίγο με την Ομόνοια και τώρα είναι στο 100%. Όμως δεν αναμένεται να ξεκινήσει βασικός και θα μείνει στον πάγκο. Ο Γεωργιανός κόουτς δούλεψε πολύ στην ανάπτυξη από τη μεσαία γραμμή και επειδή πιστεύει στον Χουσμπάουερ θα τον κρατήσει στην ενδεκάδα. Το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα, ο Κβιλιτάια (Ε), θα βρίσκεται στην αποστολή.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Λόρια – Σίλντενφελντ, Σελίν, Κορέια, Γκαλίτσιος – Νταουσβίλι, Μαργκάσα – Οκριασβίλι, Χουσμπάουερ, Καλτσάς – Μανιάς

Την περασμένη αγωνιστική κέρδισε εντός έδρας την Πάφο με 1-0. Η κούραση από τα συνεχόμενα ματς που δίνει σε Γιουρόπα Λιγκ και Κύπρο είναι εμφανέστατη, όμως τα πάει πολύ καλά μέχρι στιγμής. Το γκολ ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, όμως αμυντικά πραγματικά ήταν απίστευτος. Κράτησε μακριά τον αντίπαλο, έσβησε το στοιχείο της ταχύτητας και έπαιξε έξυπνα στον αγωνιστικό χώρο. Την Πέμπτη ξεπέρασε το εμπόδιο του ΟΦΗ (κέρδισε 1-0 εκτός) για τον δεύτερο προκριματικό του Γιουρόπα Λιγκ και μετά το ντέρμπι με την Ανόρθωση θα υποδεχθεί τη Λεχ Πόζναν για τον τρίτο προκριματικό. Συνεχόμενα τα παιχνίδια και για αυτό αναμένεται να κάνει αλλαγές ο Σωφρόνης Αυγουστή, καθώς από τη μια θέλει να τους έχει όλους έτοιμους και στο 100% και από την άλλη να ξεκουράσει κάποιες σημαντικές μονάδες.
Αγωνιστικά Νέα:Ο Αυγουστή είδε τον Ζοάο Πέδρο (Α, 2/0) να ταλαιπωρείται από μυϊκό τραυματισμό και έτσι δεν τον υπολογίζει στο αποψινό ντέρμπι. Όλοι οι άλλοι παίκτες είναι στη διάθεση του Κύπριου προπονητή που έχει σημαντικές μονάδες στα χέρια του και μπορεί να φτιάξει ένα πλάνο νίκης, έχοντας στη σκέψη του και το παιχνίδι για την Ευρώπη. Δουλεύτηκε πολύ στις προπονήσεις το πλάνο με τετράδα στην άμυνα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Μολ – Γιούστε, Ρομπέρζ, Παναγιώτου, Αγκίρε – Κυριάκου, Ντένιτς – Γιαννιώτας, Ντιγκινί, Πίττας – Νταμπό

Πρόκειται για ένα ντέρμπι τριπλής παραλλαγής, στο οποίο θα έχουμε δύναμη και πάθος. Όλα είναι ανοιχτά ενώ υπάρχει από πλευράς του Απόλλωνα και ο παράγοντας κούραση. Η δική μας εκτίμηση πάει προς το Under 2,5 καθώς θεωρούμε πως θα είναι ένα κλειστό παιχνίδι με προσοχή στις άμυνες.