Kύπελλο Ελλάδας

Αγώνας ρεβάνς για την ημιτελική φάση. Ισχύει ο κανονισμός τού εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση νίκης της ΑΕΚ με 0-1 στο 90λεπτο ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι. Κεκλεισμένων των θυρών.

29/4 19:00 ΠΑΟΚ – ΑΕΚ
Ο ΠΑΟΚ έχει στα χέρια σπουδαίο αβαντάζ πρόκρισης, μετά το 1-0 του ΟΑΚΑ το οποίο διαμορφώθηκε στο 90’+4′ με τη φοβερή εκτέλεση φάουλ του Μουργκ (είχε μπει αλλαγή στο 90’+1′). Πολύ καλός ήταν ο γκολκίπερ Πασχαλάκης, επικράτησαν οριακά οι Θεσσαλονικείς σε ένα κακό ματς με λίγες φάσεις. Η ομάδα του Γκαρσία ισοβαθμεί με τον Άρη στη 2η θέση της SL (58β.), γλιτώνοντας τα χειρότερα στο πρόσφατο παιχνίδι της Τούμπας με τον Παναθηναϊκό. Πήρε σπουδαίο βαθμό με το τελικό 0-0, ήταν ανώτερη στο 1ο ημίχρονο και έχασε καλές ευκαιρίες με τους Τζόλη και Ελ Καντουρί τις οποίες σταμάτησε ο αντίπαλος γκολκίπερ. Έπεσε η απόδοση του ΠΑΟΚ στο 2ο ημίχρονο, που γλίτωσε στη φάση του 78′ όπου ο διαιτητής δεν εφάρμοσε σωστά το πλεονέκτημα σε φάση που εξελίχτηκε σε γκολ του Μακέντα που δεν μέτρησε. Ο Πασχαλάκης γλίτωσε το 0-1 στο 90’+7′ σε σουτ του Καρλίτος εντός περιοχής, διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι στον Κρμέντσικ οι γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις με τον VAR να έχει άλλη άποψη για την άμυνα του Βέλεθ στον Τσέχο.
Αγωνιστικά Νέα:Σε σχέση με το πρόσφατο ματς SL επιστρέφει ο Ουάρντα (ΜΕ, 17/3) που εξέτισε τιμωρία. Παραμένει έξω ο τραυματίας Κρέσπο (Α, 19/1), νέα και πολύ σοβαρή απώλεια ο Ελ Καντουρί (Μ, 26/2). Σταθερά απόντες είναι οι Μιχάι (Α, 2/0), Περέιρα (Α, 9/0), Καγκάβα (ΜΕ, 5/0). Ξεπέρασε την ίωση που τον ταλαιπώρησε και γυρίζει ο Αντ. Ζίβκοβιτς (ΜΕ, 30/9). Ο κόουτς Γκαρσία δεν ανακοίνωσε ξανά αποστολή, όπως και απέναντι στον Παναθηναϊκό, όλοι οι υπόλοιποι παίκτες του ρόστερ λογίζονται διαθέσιμοι.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-2-1): Πασχαλάκης – Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Βαρέλα – Ροντρίγκο, Σβαμπ, Αουγκούστο, Μπάμπα – Αντ. Ζίβκοβιτς, Ουάρντα – Σβιντέρσκι (Κρμέντσικ)
Η ΑΕΚ θα μπορούσε να φύγει έστω με την ισοπαλία από το ΟΑΚΑ στον 1ο ημιτελικό, αν στο 90’+4′ δεν δεχόταν το 0-1 από «στημένη» φάση. Έτσι θέλει μόνο νίκη στην Τούμπα κόντρα στον ΠΑΟΚ, ώστε να περάσει στον τελικό και στη χειρότερη 0-1 για παράταση. Απείλησε νωρίς στο ματς, στις καλές ευκαιρίες των Λόπες και Ολιβέιρα. Στη συνέχεια χάθηκε στη γενικότερη μετριότητα του αγώνα, δίχως, πάντως, να πιεστεί πολύ μέχρι το τέρμα που δέχτηκε στην τελευταία φάση του ματς. Είναι 4η στη SL με 55β., με τα έως τώρα δεδομένα κρατάει το εισιτήριο που πιθανότατα θα δώσει η 4η θέση. Ωστόσο, το Κύπελλο αποτελεί στόχο για το τρόπαιο και εναλλακτική για την Ευρώπη. Προέρχεται από ήττα στο Φάληρο, με 2-0, από τον Ολυμπιακό. Δέχτηκε τα γκολ στο 50′ και στο 90’+2′, είχε διπλή ευκαιρία στο 1ο ημίχρονο να ανοίξει το σκορ με Μάνταλο και Τσιγκρίνσκι. Δεν μέτρησε γκολ του Βασιλαντωνόπουλου ως οφσάιντ, ενώ ακυρωθέν τέρμα είχαν και οι Πειραιώτες. Ουσιαστικά, είναι ίσως το σημαντικότερο ματς της σεζόν για την ΑΕΚ.
Αγωνιστικά Νέα:Ξεπέρασε τις ενοχλήσεις στον προσαγωγό ο Λόπες (Α, 26/1), επιστρέφει στην προεπιλογή ο Νταντσένκο (Α, 6/0). Χτύπησε ο κομβικός Λιβάι Γκαρσία (ΜΕ, 25/5), λείπει ο Ολιβέιρα (Ε, 26/6) και οι Μπακάκης (Α, 12/0), Λάτσι (Α, 11/0), Σιμόες (Μ, 18/2), Χνιντ (Α, 10/0), Ραντόνια (Α, 1/0). Επιστρέφει στην αποστολή του κόουτς Χιμένεθ ο Χριστόπουλος (Ε, 3/0). Πιθανότερο το 3-5-2 ως τακτική του Ισπανού, δεν αποκλείεται η έκπληξη, πάντως, και η επιλογή του 4-3-3.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Τσιντώτας – Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσιάρου – Βασιλαντωνόπουλος, Κρίστιτσιτς, Γαλανόπουλος, Σιμάνσκι, Λόπες – Μάνταλος, Ανσαριφάρντ
Οι αποδόσεις υποτιμούν πολύ την ΑΕΚ και το κίνητρό της, τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ παρουσιάζει χτυπητά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του. Έχει ένα αρκετά καλό σκορ, σε ένα κλειστό ζευγάρι. Οι φιλοξενούμενοι δεν έχουν να χάσουν τίποτα και η πιθανότητα να σκοράρουν αποτελεί ενδεχόμενο ικανό να επιβεβαιωθεί. Στον διπλασιασμό και λίγο παραπάνω το G/G.