Kύπελλο Ελλάδας

Αγώνας ρεβάνς για την ημιτελική φάση. Ισχύει ο κανονισμός τού εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση ισοπαλίας 1-1 στο 90λεπτο ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι. Κεκλεισμένων των θυρών.

28/4 19:00 Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Ολυμπιακός, αναλογικά με τη μέτρια απόδοσή του, πήρε καλό αποτέλεσμα στα Γιάννενα (1-1) στον 1ο ημιτελικό με τον ΠΑΣ. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο 45’+6′ (η παράβαση δόθηκε για χέρι του Μπα), ισοφάρισε ο κομβικός Χασάν (73′) και έτσι παραμένει φαβορί ενόψει της ρεβάνς. Χασάν, Μπρούμα και Ελ Αραμπί έχασαν καλές ευκαιρίες για 2ο γκολ, από την άλλη οι Πειραιώτες πιέστηκαν και θα μπορούσαν να έχουν δεχτεί αυτοί 2ο γκολ. Έχοντας κατακτήσει το Πρωτάθλημα, η ομάδα του κόουτς Μαρτίνς πήρε ένα ακόμα ντέρμπι στο πιο πρόσφατο ματς SL επικρατώντας με 2-0 εντός της ΑΕΚ. Μεγάλος πρωταγωνιστής με 2 γκολ ο Μπρούμα (50′ από ασίστ Ελ Αραμπί, 90’+2′). Μέτρησε χαμένες ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ με τους Ελ Αραμπί, Βαλμπουενά (δοκάρι), Εμβιλά. Είχε ακυρωθέν γκολ στο 1ο ημίχρονο, πιέστηκε στην αρχή από την ΑΕΚ που είχε 1-2 πολύ καλές στιγμές και γκολ που δεν μέτρησε ως οφσάιντ. Σημαντικό ρόλο στη νίκη έπαιξαν οι αλλαγές του Μαρτίνς (Ελ Αραμπί, Εμβιλά, Μπρούμα μπήκαν στο 46′).
Αγωνιστικά Νέα:Ο κόουτς Μαρτίνς πήρε όλους τους παίκτες στο προπονητικό του Ρέντη, πλην των τραυματιών Παπαδόπουλου (Α, 5/0) και Μπα (Α, 19/1). Άφησε εκτός τον Κρίστινσον (Τ, 2 συμμ.) για λόγους τακτικής, με τον Ισλανδό να αγωνίζεται στα 2 τελευταία ματς SL με Αστέρα Τρίπολης και ΑΕΚ εντός. Ο Πορτογάλος προσανατολίζεται σε 11άδα σχεδόν ίδια με την κλασική -σε τακτική και πρόσωπα- που επέλεξε πολλές φορές στο φετινό UCL. Δείγμα τού πόσο σοβαρά αντιμετωπίζει τη ρεβάνς.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Σα – Ανδρούτσος, Παπασταθόπουλος, Σεμέντο, Ρέαμπτσιουκ – Καμαρά, Μπουχαλάκης, Εμβιλά – Μπρούμα, Ελ Αραμπί, Μασούρας
Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήγε να κάνει μεγάλη ζημιά στον Ολυμπιακό στον 1ο ημιτελικό, αλλά έμεινε στο 1-1 και με μία πικρή γεύση για το τι θα γινόταν αν ο Μιλιντσεάνου ήταν πιο εύστοχος στις 2 μεγάλες χαμένες ευκαιρίες στο 1-0 στο 2ο ημίχρονο. Δέχτηκε πίεση, αλλά προηγήθηκε και μέχρι την ισοφάριση ήταν ανώτερος του αντιπάλου του. Η καλή του επιθετική παρουσία σε συνδυασμό με τον εξαιρετικό στο ματς γκολκίπερ Λοντίγκιν θα μπορούσαν να του δώσουν καλύτερο σκορ ενόψει της ρεβάνς. Έκτοτε παρουσιάζεται αποδιοργανωμένος σε σχέση με το προηγούμενο διάστημα, έχοντας παραμελήσει τη SL και εστιάζοντας αποκλειστικά στη ρεβάνς του Φαλήρου. Προέρχεται από εντός έδρας ήττα από τον Παναιτωλικό με 1-0 (αποτέλεσμα που σήκωσε… σκόνη και αντιδράσεις από την ΑΕΛ), όπου δέχτηκε το γκολ στο 20′ δίχως να μπορέσει να αντιδράσει αποτελεσματικά. Πάντως, ο κόουτς Γιαννίκης δεν έκανε φοβερό rotation στο παιχνίδι -πλην 2-3 αλλαγών- αν και ήταν σαφές ότι το μυαλό των παικτών του βρισκόταν στον Ολυμπιακό.
Αγωνιστικά Νέα:Ο Αργύρης Γιαννίκης έχει όλους τους διαθέσιμους παίκτες στην αποστολή, πλην του μακρόχρονα απόντα Σιόντη (Μ, 17/0). Επέστρεψαν από τραυματισμό οι Πίρσμαν (Α, 28/0), Μιλιντσεάνου (Ε, 10/1) και ο Καρτάλης (ΜΑ, 29/0), ο οποίος δεν αγωνίστηκε με τον Παναιτωλικό, είχε ενοχλήσεις στον προσαγωγό και προφυλάχθηκε. Πήρε συμμετοχή στο 2ο ημίχρονο με τους Αγρινιώτες, για να βρει ρυθμό ο Κρίζμαν (Ε, 19/3). Στη Βουλιαγμένη έγινε η τελευταία προπόνηση πριν το ματς, την καλύτερή του 11άδα θα κατεβάσει ο ΠΑΣ.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-1-1): Λοντίγκιν – Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν – Ελευθεριάδης, Ντομίνγκεθ, Κάστρο, Παμλίδης – Καρτάλης – Κρίζμαν
Ο ΠΑΣ Γιάννινα θα μπει στο Φάληρο με τακτική να ροκανίσει τον χρόνο, να προσπαθήσει να βάλει το γκολ και να μείνει πίσω. Φέτος έχει δυσκολέψει τον Ολυμπιακό όπου τον έχει πετύχει, μετρώντας 1 ήττα στις καθυστερήσεις και 2 ισοπαλίες. Οι Πειραιώτες είναι το μεγάλο φαβορί, αλλά έχουν μία καλοδουλεμένη ομάδα να αντιμετωπίσουν. Ρίσκο με το Under 2,5 ή το Χημ/1τελ!!