Κάτι χρωστάει η Γιουβέντους

*Στο «Allianz Stadium» του Τορίνο η Γιουβέντους φιλοξενεί τη Μίλαν στο μεγάλο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Serie A.

1532: Juventus Turin – AC Milan 21:45 («Allianz Stadium»)

Γιουβέντους: Με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο η Γιουβέντους πέτυχε την πρώτη της νίκη στη σεζόν, η οποία ήρθε επί της Μάλμε με 0-3 στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Στο 23′ ο Άλεξ Σάντρο άνοιξε το σκορ για τους «μπιανκονέρι», με τον Ντιμπάλα να διπλασιάζει τα γκολ τους στο 45′ από το σημείο του πέναλτι και ένα λεπτό αργότερα ο Μοράτα σφράγισε τη νίκη τους. Αυτή η νίκη θα βοηθήσει τη «Γηραιά Κυρία» στο θέμα ψυχολογίας, ώστε να πάρει τα πάνω της για να πετύχει το πρώτο τρίποντο στη σεζόν και σε αγώνα πρωταθλήματος. Πλέον έχει μπροστά της το ντέρμπι με τη Μίλαν στο Τορίνο και δεν υπάρχει η πολυτέλεια για άλλους χαμένους βαθμούς, πόσω μάλλον με ομάδες που πρoπορεύονται.

Αγωνιστικά νέα: Παραμένουν εκτός οι τραυματiες Αρτούρ (χαφ), Κιέζα (μεσοεπιθετικός) και Κάιο Ζόρζε (επιθετικός).

Πιθανή ενδεκάδα: Σέζνι, Άλεξ Σάντρο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Ντανίλο, Κουαδράδο, Λοκατέλι, Μπεντανκούρ, Ραμπιό, Μοράτα, Ντιμπάλα.

Μίλαν: Από την εκτός έδρας ήττα με 3-2 από τη Λίβερπουλ στη πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ προέρχεται η Μίλαν, σ’ ένα παιχνίδι που έμεινε πίσω στο σκορ από πολύ νωρίς (9′), για να καταφέρει μέσα σε ένα δίλεπτο να το γυρίσει σε 1-2 και να πάρει προβάδισμα στο ημίχρονο. Να σημειωθεί ότι κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου η Αγγλική ομάδα έχασε μεγάλη ευκαιρία να ασφαλίσει το σκορ, με το χαμένο πέναλτι του Σαλάχ στο 14′. Στην επανάληψη ωστόσο η Μίλαν δέχθηκε μεγάλη πίεση με αποτέλεσμα, αρχικά να ισοφαριστεί στο 49′ και μετά από ένα εικοσάλεπτο να λυγίσει, δεχόμενη το τρίτο και καταδικασταίο γκολ. Πάντως, τα πράγματα στο πρωτάθλημα για τους «ροσονέρι» πηγαίνουν καλύτερα, μετρώντας μέχρι στιγμής το απόλυτο. Τελευταία της νίκη την Κυριακή (12/9) επί της Λάτσιο με 2-0 και με το 3Χ3 βρίσκεται στη κορυφή μαζί με Ρόμα και Νάπολι. Μεγάλη δοκιμασία η αποψινή στο Τορίνο, αφού σε περίπτωση νίκης θα αφήσει για τα καλά πίσω ένα συνδιεκδικητή όπως η Γιουβέντους.

Αγωνιστικά νέα: Με ενοχλήσεις ο Ιμπραϊμοβιτς (επιθετικός), τραυματίες οι Κρούνιτς (μέσος) και Μπακαγιόκο (μέσος).

Πιθανή ενδεκάδα: Μενιάν, Ερνάντες, Τομόρι, Κιάερ, Καλάμπρια, Μπενασέρ, Κεσί, Σάλεμακερς, Ντίαζ, Λεάο, Ρέμπιτς.

Προϊστορία: Απόλυτο αφεντικό στο Τορίνο η Γιουβέντους, έχοντας χάσει μόλις δύο φορές από τη Μίλαν, με τελευταία την περσινή σεζόν.

05.03.11Serie AΓιουβέντουςΜίλαν0:1

**Μεγάλο ντέρμπι αναμένεται απόψε στο Τορίνο ανάμεσα σε δύο ομάδες που μέχρι στιγμής ακολουθούν αντίθετη πορεία. Η Μίλαν βρίσκεται στη κορυφή, ενώ η Γιουβέντους αρκετά χαμηλά, χωρίς ακόμη να έχει πραγματοποιήσει μια πειστική εμφάνιση, την οποία πιθανό να θέλει να βγάλει προς τα έξω σήμερα για να μην μείνει αρκετά πίσω στη βαθμολογία από τόσο νωρίς. Σίγουρα σε ένα τέτοιο ντέρμπι όλα μπορούν να συμβούν, αλλά θα δώσουμε ψήφο εμπιστοσύνης στους γηπεδούχους που μετά τη νίκη με τη Μάλμε στο Τσάμπιονς Λιγκ πήραν ψυχολογία. (Νίκη Γιουβέντους στο 2,23, η ψηλότερη απόδοση στην αγορά, Meridianbet).

MOBILE APPLICATION BONUS: Στοιχηματίστε από το κινητό σας και πάρτε έξτρα μπόνους!