Japan J-League

07:00 Consadole Sapporo – Kawasaki Frontale
Έπαιξε για την τιμή της η Σαπόρο, απέναντι στην Τόσου που… καιγόταν για να πάρει τη νίκη (2-0 εκτός). Έκανε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε στο ξεκίνημα με την κεφαλιά του Μποθρόιντ, ενώ μέχρι την ανάπαυλα έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει αέρα δύο τερμάτων. Στην επανάληψη δεν μπόρεσε να βγάλει την ίδια ενέργεια και γλύτωσε την ισοφάριση από το δοκάρι, ωστόσο στην τελευταία φάση ο Σουζούκι με σουτ “σφράγισε” τους τρεις βαθμούς. Δεν έχει κάποιο βαθμολογικό κίνητρο απόψε, ψάχνει την 7η θέση της κατάταξης για το γόητρο. Δεν βρίσκεται πάντως σε καλή κατάσταση και έχει κερδίσει μόλις τα δύο από τα οχτώ πιο πρόσφατα ματς. Θα λείψουν λόγω τραυματισμού ο χαφ Κομάε (3/0), ο αναπληρωματικός χαφ Ντανζάκι (2/0), ενώ νέα απώλεια είναι o αμυντικός Χάμα (4/0).
Τέθηκε και μαθηματικά εκτός δεύτερης θέσης η Καβασάκι. Παρουσιάστηκε πολύ “λίγη” για να κοντράρει την πρωτοπόρο Γιοκοχάμα Μαρίνος και έχασε με το βαρύ 1-4. Από νωρίς φάνηκε ότι η άμυνα της δεν είναι σε καλή μέρα και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό, ωστόσο μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους είχε τις ευκαιρίες για να φέρει την αναμέτρηση στα ίσια. Στις αρχές της επανάληψης μετά από νέο κενό δέχτηκε δεύτερο τέρμα, ενώ στο 69′ ήρθε και τρίτο γκολ. Μείωσε στο 74′ με την κοντινή κεφαλιά του Βραζιλιάνου σταρ Λεάντρο Νταμιάο, αλλά στο 89′ ο αντίπαλος φορ σκόραρε ανενόχλητος προ κενής εστίας. Έχει ελπίδες μέχρι την 3η θέση, αλλά ρεαλιστικός στόχος παραμένει η τετράδα. Θα χρειαστεί βέβαια να κερδίσει απόψε για να είναι σίγουρη. Παραμένουν εκτός ο εφεδρικός τερματοφύλακας Φουτζισίμα (0/0), ο αμυντικός Μαουατάρι (13/1), και ο εμβληματικός βετεράνος μέσος Νακαμούρα (20/2).
Η Σαπόρο προέρχεται από τη νίκη στην Τόσου, αλλά δεν βρίσκεται σε καθόλου καλή κατάσταση τους τελευταίους μήνες και δεν… τρομάζει πλέον στην έδρα της. Η Καβασάκι με νίκη ελπίζει για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ και στο χέρι της είναι να την πάρει.

07:00 Matsumoto Yamaga – Shonan Bellmare
Δικαίως αποχαιρετάει και μαθηματικά την κατηγορία η Γιαμάγκα. Πάλεψε όσο μπορούσε απέναντι στην Γκάμπα Οσάκα την προηγούμενη αγωνιστική, ωστόσο δεν κατάφερε να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα (4-1). Στάθηκε άτυχη στο ξεκίνημα, καθώς είδε το πλασέ του Ναγκάι να χτυπάει στο δοκάρι και να μην της κάνει της κάνει το χατήρι. Λίγα λεπτά αργότερα βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ, ενώ μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους δέχτηκε ακόμα δύο τέρματα. Στις αρχές της επανάληψης ήρθε και τέταρτο γκολ και το μόνο που άλλαξε ήταν ότι μείωσε με το δυνατό σουτ του Μιζουμότο στο τέλος. Ήταν από τις πιο αδύναμες ομάδα του πρωταθλήματος, αλλά πάλεψε σε όλα τα ματς. Παραμένουν εκτός ο Βραζιλιάνος αμυντικός Εντουάρντο (7/0), ο μέσος Γιονεχάρα (0/0) και ο φορ Σερτζίνιο (15/2).
Τα έδωσε όλα η Σόναν απέναντι στην Χιροσίμα και πήρε την πολύτιμη νίκη 1-0. Από τα πρώτα λεπτά πίεσε για να βρει ένα γρήγορο γκολ και προηγήθηκε με αυτογκόλ στο 9′. Στη συνέχεια είχε και άλλες ευκαιρίες για να καθαρίσει την υπόθεση νίκη, αλλά ευτυχώς για την ίδια δεν το “πλήρωσε”. Σταθερότατος ήταν όποτε χρειάστηκε και ο γκολκίπερ Τομίι με σπουδαίες επεμβάσεις. Αυτό ήταν το πρώτο θετικό αποτέλεσμα έπειτα από τις 11/8, αλλά της δίνει το δικαίωμα να ορίζει τη μοίρα της αναφορικά με την παραμονή. Το θετικό είναι ότι απέφυγε τον απευθείας υποβιβασμό και αν κερδίσει απόψε θα είναι σίγουρη 100%. Σε διαφορετική περίπτωση θα χρειαστεί να βολέψει το αποτέλεσμα της αναμέτρησης Σιμίζου – Τόσου.Τιμωρημένος ο μέσος Σουζούκι (22/0), παραμένουν μακροχρόνια εκτός οι χαφ Οχάσι (5/1), Σαουάντα (0/0).
Η Σόναν πλέον έφτασε να ορίζει τη μοίρα της και με νίκη θα σωθεί 100% χωρίς να την ενδιαφέρει τι θα γίνει στον αγώνα Σιμίζου – Τόσου. Η Γιαμάγκα έπαιξε την παραμονή της την προηγούμενη αγωνιστική, αλλά δεν έκανε απολύτως τίποτα. Σε αποδόσεις άνω του διπλασιασμού, παίζεται το διπλό.

07:00 Nagoya Grampus – Kashima Antlers
Τελειώνει το φετινό μαρτύριο για τη Ναγκόγια. Δεν θυμίζει σε τίποτα την ομάδα του πρώτου 1/3 του πρωταθλήματος που οδηγούσε την κούρσα. Το μόνο θετικό είναι ότι εξασφάλισε την παραμονή την προηγούμενη εβδομάδα, παρά την ήττα 2-1 από την μέχρι πρότινος ουραγό Γιούμπιλο. Σε ένα ακόμα παιχνίδι ήταν κάκιστη και σώθηκε από τις επεμβάσεις του Αυστραλού γκολκίπερ Λάνγκερακ, ο οποίος κράτησε σε χαμηλά επίπεδα το σκορ. Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 28′ μετά από εκτέλεση κόρνερ και κενό στο κέντρο της άμυνας, εντούτοις απάντησε με το κοντινό σουτ του Χασεγκάουα στο 39′. Δεν άντεξε όμως και έμοιαζε θέμα χρόνου να χάσει και τελικά στο 71′ δέχτηκε δεύτερο τέρμα μετά από διαδοχικά λάθη στα στόπερ. Χωρίς προβλήματα τραυματισμών ή τιμωριών ολοκληρώθηκε η προετοιμασία.
Στο κρισιμότερο σημείο ξέμεινε από δυνάμεις η Κασίμα. Υποδέχτηκε την Κόμπε με μοναδικό στόχο τους τρεις βαθμούς που θα τη διατηρήσουν μέσα στο παιχνίδι της δεύτερης θέσης, αλλά τελικά έχασε 3-1. Παρά το γεγονός ότι η αντίπαλος τους παρατάχθηκε χωρίς τα αστέρια της, δεν κατάφερε να κερδίσει. Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 14′ μετά από κενό στην άμυνα, ενώ με πανομοιότυπο τρόπο δέχτηκε δεύτερο γκολ στο 29′. Μείωσε στο 40′ με το σουτ έξω από την περιοχή του Ντό, ωστόσο ανασταλτικά ήταν κάκιστη και δικαίως ήρθε τρίτο τέρμα πριν από τη λήξη. Χρειάζεται πλέον τουλάχιστον το βαθμό απόψε για να είναι σίγουρη ότι δεν θα μείνει εκτός τριάδας. Θα λείψουν ο αριστερός μπακ Σασάκι (0/0) και ο κεντρικός αμυντικός Όντα (2/0). Επιστρέφουν οι αμυντικοί Μισάο (27/0) και Μπουένο (15/1).
Η Κασίμα θέλει τουλάχιστον την ισοπαλία για να είναι σίγουρη και αναμένεται εύκολα ή δύσκολα να την πάρει. Η Ναγκόγια βρίσκεται σε τραγική κατάσταση εδώ και πολλούς μήνες, ωστόσο καλύτερα να το αφήσουμε την ησυχία του…

07:00 Oita Trinita – Cerezo Osaka
Παρότι ήταν βαθμολογικά αδιάφορη, η Όιτα τα έδωσε όλα απέναντι στη Σεντάι, ωστόσο οι λεπτομέρειες δεν ήταν με το μέρος της (2-0 εκτός). Μόλις στα πρώτα λεπτά έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, ωστόσο είδε τον αντίπαλο αμυντικό να διώχνει την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή. Κόντρα στη ροή βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 26′, όμως δεν το έβαλε κάτω στη συνέχεια και πίεσε για να απαντήσει. Ανασταλτικά δεν ήταν σε καλή μέρα και ουσιαστικά όλα τελείωσαν στο 61′ μετά από νέα αδράνεια και κενό στα στόπερ. Δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση, εντούτοις πολύ μικρή σημασία έχει αυτό στις τάξεις του νεοφώτιστου συλλόγου. Διαθέσιμος ο βασικότατος αμυντικός Μισάο (25/1), τραυματίας παραμένει ο χαφ Κομπαγιάσι (6/2).
Πέρασε δύσκολες στιγμές η Τσερέζο Οσάκα απέναντι στη Σιμίζου, ωστόσο στο τέλος έδειξε χαρακτήρα και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες για την τέταρτη θέση (2-1 εντός). Κόντρα στη ροή του αγώνα βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 18′, ωστόσο στην επανάληψη πίεσε ασφυχτικά για να κάνει την ολική ανατροπή. Στο 75′ αρχικά απάντησε με το σουτ έξω από την περιοχή του Μινουζούμα και τρία λεπτά αργότερα την έβαλε σε θέση οδηγού ο Κακιτάκι με κοντινό πλασέ. Μέχρι τη λήξη κράτησε σχετικά εύκολα και πλέον χρειάζεται μόνο τη νίκη απόψε για να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες για έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Θα χρειαστεί ταυτόχρονα να μην κερδίσει η Καβασάκι και παράλληλα να κατακτήσει το Κύπελλο η Κασίμα. Παραμένουν εκτός ο μεσοεπιθετικός Τοκούρα (11/1), ο φορ Μέντες (24/6) και ο αμυντικός Φουζιμότο (0/0).
Η σεζόν έχει τελειώσει εδώ και πολλές εβδομάδες για την Όιτα, η οποία δεν είναι στα καλά της. Η Τσερέζο αποδίδει στις εξόδους της και χρειάζεται μόνο τη νίκη, προκειμένου να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες της για την τετράδα. Θα εμπιστευτούμε τους φιλοξενούμενους.

07:00 Sanfrecce Hiroshima – Vegalta Sendai
Έχασε κάθε ελπίδα για την 4η θέση (υπό προϋποθέσεις στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ) η Χιροσίμα. Έκανε μέτρια εμφάνιση απέναντι στην αδύναμη Σόναν και ηττήθηκε 1-0. Δεν μπήκε καλά και μόλις στο 9ο λεπτό ο αμυντικός Αράκι πέτυχε αυτογκόλ με προβολή στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα σε παράλληλη σέντρα. Προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια και είχε τις ευκαιρίες της, ωστόσο δεν κατάφερε να τις αξιοποιήσει. Η φετινή χρονιά θεωρείται αποτυχημένη, παρά το ότι ξεκίνησε αρκετά καλά τόσο εντός συνόρων, όσο και στο Τσάμπιονς Λιγκ. Τελικά δεν πέρασε ούτε από τη φάση των ομίλων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης και θα προσπαθήσει απόψε να αποχαιρετήσει το κοινό της με μία νίκη. Το θετικό είναι ότι δεν αντιμετωπίζει προβλήματα τραυματισμών ή τιμωριών.
Εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία η Σεντάι. Τα έδωσε όλα απέναντι στην Όιτα την προηγούμενη αγωνιστική και πέτυχε σπουδαία νίκη 2-0. Χρειάστηκε πάντως στο ξεκίνημα την πολύ μεγάλη επέμβαση του αριστερού μπακ Ναγκάτο, ο οποίος με υπερπροσπάθεια έδιωξε την μπάλα λίγο πριν περάσει ολόκληρη τη γραμμή της εστίας του Σλόβικ. Τελικά στο 26′ προηγήθηκε με το ωραίο σουτ του Μιτσουμπίτσι και κόντρα στη ροή του αγώνα ο Ναγκασάουα με κοντινή προβολή έδωσε αέρα δύο τερμάτων. Πέρασε δύσκολες στιγμές, αλλά κατάφερε να αντέξει και ταξίδεψε χωρίς άγχος στη Χιροσίμα ενόψει του αποψινού δύσκολου αγώνα. Η φετινή σεζόν θεωρείται πέρα για πέρα επιτυχημένη. Θα λείψει λόγω τραυματισμού ο βασικότατος μέσος Ματσουσίτα (25/3), νέα απώλεια ο χαφ Σεκιγκούτσι (22/4).
Βαθμολογικά «αδιάφορη» πλέον η Σεντάι και ήδη το μυαλό όλων είναι στις διακοπές. Απογοήτευσε η Χιροσίμα φέτος και τέθηκε εκτός διεκδίκησης της τέταρτης θέσης. Θέλει όμως να αποχαιρετήσει με ένα θετικό αποτέλεσμα το κοινό της και μπορεί να το κάνει.

07:00 Shimizu S-Pulse – Sagan Tosu
Κρατούσε την παραμονή στα χέρια της η Σιμίζου για 75 λεπτά, ωστόσο στο σημείο εκείνο λύγισε και τελικά δεν πήρε ούτε το βαθμό απέναντι στην Τσερέζο Οσάκα (2-1 εκτός). Κόντρα στη ροή προηγήθηκε με το κοντινό πλασέ του Ελσίνιο, ενώ στα μέσα του δευτέρου μέρους γλύτωσε από το δοκάρι. Η τύχη όμως δεν ήταν με το μέρος της και στο 75′ ισοφαρίστηκε με σουτ στο οποίο κόντραρε η μπάλα αλλάζοντας πορεία, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα δέχτηκε την ολική ανατροπή. Δεν βρίσκεται στην καλύτερη δυνατή κατάσταση και χρειάζεται μόνο τη νίκη απόψε για να αποφύγει τα μπαράζ. Σε διαφορετική περίπτωση τα πράγματα περιπλέκονται και η προβληματική διαφορά τερμάτων ενδέχεται να κοστίσει ακριβά. Παραμένουν εκτός ο βασικός γκολκίπερ Ροκούταν (10/0), χαφ Ισίγκε (6/0), o Bραζιλιάνος μέσος Ρενάτο (21/2) και ο αμυντικός Γιοσιμότο (5/0).
Έχασε την ευκαιρία η Τόσου για να σφραγίσει την παραμονή απέναντι στη Σαπόρο, ωστόσο συνεχίζει να ορίζει ακόμα τη μοίρα της (0-2 εντός). Έκανε κακό πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο ξεκίνημα, ενώ στις αρχές της επανάληψης είδε την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι στην κεφαλιά του Αν και να μην της κάνει τη χάρη. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο βγήκε όλη μπροστά για την ισοφάριση και αναμενόμενα ήρθε δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις. Το θετικό είναι ότι υπερτερεί λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων σε ενδεχόμενη ισοβαθμία με Σιμίζου ή Σόναν και αρκεί να μην χάσει απόψε, προκειμένου να μην πάει στα μπαράζ. Θα λείψει και πάλι ο νεαρός μπακ Ισικάουα (0/0), αμφίβολος ο αμυντικός Χάρα (17/0).
Τελικός παραμονής ανάμεσα στις δύο ομάδες, με την Τόσου να παίζει για δύο αποτελέσματα. Βέβαια, σε περίπτωση που χάσει η Σόναν δεν θα υπάρχει κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον. Λογικά, πάντως, από ένα γκολ το έχουν…

07:00 Urawa Red Diamonds – Gamba Osaka
Βρήκε τα αποθέματα να αντιδράσει η Ουράβα μετά την απώλεια του Τσάμπιονς Λιγκ. Έβγαλε ενέργεια στο δύσκολο εκτός έδρας ματς με την Τόκιο και απέσπασε την ισοπαλία, που της έδωσε το δικαίωμα να εξασφαλίσει την παραμονή και μαθηματικά. Δεν μπήκε καλά και χρειάστηκε τις σπουδαίες επεμβάσεις του γκολκίπερ Νισικάουα για να αποφύγει τα χειρότερα και προηγήθηκε στην πρώτη της ουσιαστικά καλή ευκαιρία με το σουτ του Μαρτίνους στο 39′ έπειτα από φάση διαρκείας. Δεν άντεξε όμως στην επανάληψη και ισοφαρίστηκε στο 69′ μετά από αδράνεια στο κέντρο της άμυνας. Είναι μακράν η μεγάλη απογοήτευση του φετινού πρωταθλήματος, αφού έμεινε πολύ νωρίς εκτός τίτλου. Χτύπησε και θα μείνει εκτός ο απογοητευτικός φορ Μούτο (23/1), δεν προλαβαίνει ούτε ο μέσος Τακετόμι (0/0).
Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αποχαιρέτησε το κοινό της η Γκάμπα Οσάκα. Δεν είχε κάποιο ιδιαίτερο βαθμολογικό κίνητρο, αλλά αυτό δεν την εμπόδισε να συντρίψει 4-1 την Γιαμάγκα. Μόλις στο ξεκίνημα γλύτωσε από το δοκάρι, αλλά στη συνέχεια πήρε μπρος και προηγήθηκε στο 11′ με το εξαιρετικό σουτ του Ονόσε. Ο παικταράς Ιντεγκούτσι με δύο τέρματα στο 29′ και 45′ καθάρισε την υπόθεση νίκη, ενώ στην επανάληψη δεν κατέβασε ταχύτητα. Στο 58′ ο Αντεμίλσον με κεφαλιά έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο σκορ και το μόνο που άλλαξε ήταν η μείωση πριν τη λήξη. Έχουν περάσει οι εποχές που συγκαταλεγόταν στις δυνάμεις της χώρας και η χρονιά για τα κυβικά της ήταν πολύ καλή. Χτύπησε και είναι αμφίβολος ο χαφ Ιντεγκούτσι (12/2).
Ματς χωρίς κανένα βαθμολογικό κίνητρο για τις δύο ομάδες. Αμφότερες έχουν κοινά στοιχεία και θα παραταχθούν χωρίς σκοπιμότητες. Καλύτερα να αποφύγουμε να πάμε με σημείο, καθώς θεωρούμε ότι υπάρχουν αρκετές πιθανότητες για να δούμε γκολ και θέαμα.

07:00 Vissel Kobe – Jubilo Iwata
Παρά το γεγονός ότι παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές στη σύνθεση της, η Κόμπε δεν είχε πρόβλημα να κερδίσει 3-1 μέσα στην Κασίμα. Εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τους κενούς χώρους που βρήκε μπροστά της και προηγήθηκε στο 14′ με το κοντινό πλασέ του Φουτζιμότο, ενώ στο 29′ ο Γκόκε έδωσε αέρα δύο τερμάτων. Δέχτηκε τη μείωση προσωρινά στο 40, αλλά δεν πτοήθηκε και συνέχισε να βγάζει ενέργεια στην επίθεση. Στο 88′ ο Ογκάουα “σφράγισε” τους τρεις βαθμούς. Στο πρωτάθλημα αποτελεί τη μεγάλη απογοήτευση της φετινής σεζόν, ωστόσο έχει μπροστά της τον ημιτελικό του Κυπέλλου, που αποτελεί και τον μεγάλο στόχο. Αμφίβολος ο μπακ – χαφ Φουτζιτάνι (7/0), ωστόσο δεν αποκλείεται να γίνουν αρκετές αλλαγές και πάλι στο αρχικό σχήμα.
Άργησε να “ξυπνήσει” η Γιούμπιλο. Νίκη χωρίς βαθμολογικό αντίκρισμα απέναντι στη Ναγκόγια, καθώς την ίδια ώρα κέρδισε η Σόναν και έτσι η ίδια αποχαιρέτησε την κατηγορία και μαθηματικά. Έπιασε πάντως εξαιρετική απόδοση και δικαίως πήρε τους τρεις βαθμούς. Μπήκε δυνατά από το ξεκίνημα και προηγήθηκε στο 22′ με την κεφαλιά του Ματσουμότο. Σε μία από τις λιγοστές φορές που απειλήθηκε δέχτηκε την ισοφάριση προσωρινά στο 39′, αλλά στο 71′ ο βετεράνος φορ Οκούμπο έδωσε εκ νέου κεφάλι στο σκορ με κοντινό σουτ. Αυτό ήταν το τρίτο “τρίποντο” στα τέσσερα πιο πρόσφατα παιχνίδια (3-0-1), εντούτοις είχε χαθεί νωρίτερα μεγάλο έδαφος. Χτύπησε και είναι αμφίβολος ο στόπερ Κεντάρο (18/1).
Ματς χωρίς κανένα βαθμολογικό κίνητρο ανάμεσα στις δύο ομάδες. Η Κόμπε έχει το προβάδισμα λόγω έδρας, ωστόσο ο άσος υποχώρησε αισθητά από το αρχικό 1.90. Η Γιούμπιλο θα παίξει χωρίς σκοπιμότητες και μπορεί να βοηθήσει στο να δούμε πολλά τέρματα.

07:00 Yokohama F Marinos – FC Tokyo
Έπαιξε σαν πρωταθλήτρια η Γιοκοχάμα Μαρίνος στο ντέρμπι με την Καβασάκι και την ταπείνωσε μέσα στο “σπίτι” της, κερδίζοντας με το εκκωφαντικό 4-1. Από το ξεκίνημα μπήκε αποφασισμένη η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου και προηγήθηκε με τον Νακαγκάουα, ενώ στις αρχές της επανάληψης ο Έρικ έδωσε αέρα δύο τερμάτων. Στο 69′ ο ίδιος παίκτης από κοντινή απόσταση “σφράγισε” τους τρεις βαθμούς, ενώ δεν πτοήθηκε από τη μείωση στο 74′ και με τον Έντο λίγο πριν τη λήξη έδωσε διαστάσεις θριάμβου μέσα στην απερχόμενη πρωταθλήτρια (δύο σερί τίτλοι). Πλέον, για να χάσει το πρωτάθλημα θα πρέπει να χάσει με τέσσερα τέρματα διαφορά και πάνω από την Τόκιο απόψε. Θα λείψει λόγω τιμωρίας ο αμυντικός μέσος Ογκιχάρα (25/1), αμφίβολος ο επιθετικός Μάρκος Τζούνιορ (32/15).
Στα δύο κρίσιμα εντός έδρας παιχνίδια η Τόκιο έδειξε πολύ “λίγη” στη μάχη του τίτλου. Νέα απώλεια στην πρωτεύουσα απέναντι στην Ουράβα, παραχωρώντας ισοπαλία 1-1 και πλέον καλείται να πάρει τη νίκη με τέσσερα γκολ διαφορά και πάνω απόψε, αν θέλει να πάρει αυτή τον τίτλο του πρωταθλητή. Θα μπορούσαν να ήταν διαφορετικά τα πράγματα την προηγούμενη αγωνιστική, αν ο Ολιβέιρα δεν είχε νικηθεί σε δύο τετ α τετ από τον αντίπαλο τερματοφύλακα για δώσει προβάδισμα στην ομάδα του. Στην πρώτη φάση που κινδύνεψε ουσιαστικά βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 29′, ενώ το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει έπειτα από φάση διαρκείας με τον Ταγκάουα. Το μόνο θετικό είναι ότι εξασφάλισε τουλάχιστον τη δεύτερη θέση. Τιμωρημένος ο βασικός μπακ Μουρόγια (30/0), παραμένει μακροχρόνια εκτός ο χαφ Σουζούκι (0/0). Χτύπησαν και είναι αμφίβολοι οι φορ Ναγκάι (32/9) και Ολιβέιρα (33/14). Νέα απώλεια ο μέσος Ουτσίντα (7/0).
Το μομέντουμ είναι ξεκάθαρα με τη Γιοκοχάμα. Έχει την ψυχολογία με το μέρος της και παίζει εξαιρετικό ποδόσφαιρο. Θα βρει κενούς χώρους για να κάνει το παιχνίδι της, κόντρα σε μία λαβωμένη Τόκιο από τραυματισμούς, που παράλληλα πρέπει να ανοιχτεί για να κυνηγήσει το “θαύμα”.