Japan J-League

07:00 Jubilo Iwata – FC Tokyo
Απέκτησε κάποιες ελπίδες για την αποφυγή του υποβιβασμού η Γιούμπιλο, η οποία μείωσε τη διαφορά από τα μπαράζ στο -6. Δεν ήταν σε καμία περίπτωση καλύτερη από τη Σιμίζου, ωστόσο είχε την τύχη με το μέρος της (2-1 εκτός). Κέρδισε πολύ νωρίς αριθμητικό πλεονέκτημα, ενώ προηγήθηκε στο 39’ με την ατομική ενέργεια του Φουτζικάουα. Ισοφαρίστηκε όμως στο 50’ μετά από αυτογκόλ του αμυντικού Όι και στη συνέχεια την κράτησε όρθια με διαδοχικές επεμβάσεις ο γκολκίπερ Χάτα. Τελικά, κόντρα στη ροή, ο Ανταΐλτον με ωραίο πλασέ στο 85’ έδωσε τους τρεις βαθμούς. Καλείται να εκμεταλλευτεί το «σπίτι» της τουλάχιστον απόψε, αν θέλει να κυνηγήσει το «θαύμα». Εκτός παραμένει ο χαφ Γιαμάντα (23/1), αμφίβολος ο επιθετικός Καβαμάτα (7/1).
Αντέχει η Τόκιο στη μάχη του πρωταθλήματος. Έκανε εξαιρετική εμφάνιση την προηγούμενη αγωνιστική στην Όιτα και δεν δυσκολεύτηκε να φύγει με τους τρεις βαθμούς (2-0). Μπήκε αποφασισμένη για να προχωρήσει χωρίς απώλειες και στο 5’ ο Ναγκάι εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του αντίπαλου γκολκίπερ και με πλασέ προ κενής εστίας την έβαλε σε θέση οδηγού. Δύο λεπτά αργότερα ο Βατανάμπε με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ έδωσε αέρα δύο τερμάτων, ενώ δεν κατέβασε ταχύτητα σε κανένα σημείο του αγώνα. Τελειώνει απόψε το «μαρτύριο» των εφτά διαδοχικών εκτός έδρας αγώνων και ακολουθούν δύο βατά εντός έδρας. Μειονεκτεί σημαντικά στην ισοβαθμία με την Κασίμα και είναι υποχρεωμένη να προχωρήσει χωρίς απώλειες, κόντρα στη Γιούμπιλο. Παραμένουν μακροχρόνια εκτός ο χαφ Σουζούκι (0/0) και ο αμυντικός Ογκάουα (19/1).
Από μεγάλη εμφάνιση προέρχεται η Τόκιο, η οποία δείχνει χαρακτήρα μέχρι στιγμής και έχει την ευκαιρία να τελειώσει ιδανικά τη σειρά των εφτά εκτός έδρας αγώνων. Πλασματική η νίκη της Γιούμπιλο την προηγούμενη βδομάδα με τη Σιμίζου παρότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το πρώτο πεντάλεπτο.

07:00 Kashima Antlers – Kawasaki Frontale
Πέτυχε σημαντική νίκη η Κασίμα την προηγούμενη αγωνιστική, κόντρα στην Ουράβα (1-0 εντός). Φάνηκε να τα βρίσκει σκούρα στο ξεκίνημα, αλλά σταδιακά ανέβαζε την απόδοση της. Πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά στο 72’ ο Σερτζίνιο πήρε το «ριμπάντουντ» από την απόκρουση του αντίπαλου γκολκίπερ και από κοντινή απόσταση έδωσε τους τρεις βαθμούς. Κινδύνεψε πάντως και η ίδια σε πολλές περιπτώσεις, όμως γλύτωσε από την στοχία των φιλοξενούμενων. Διατηρήθηκε έτσι στην κορυφή μαζί με την Τόκιο, ωστόσο μέχρι το τέλος έχει να βγάλει πάρα πολύ δύσκολο πρόγραμμα και αν θέλει να επιστρέψει στην κορυφή της χώρας καλείται να δείξει χαρακτήρα. Θα λείψουν ο βασικός στόπερ Ινουκάι (27/2) και ο αριστερός μπακ Σασάκι (0/0).
Εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η Καβασάκι το γεγονός ότι η Ουράβα παρατάχθηκε με αναπληρωματικό σχήμα και έφυγε με τους τρεις βαθμούς (2-0). Από νωρίς μπήκε δυνατά και στο 27’ είχε δοκάρι με την κεφαλιά του Τανιγκούτσι. Στο 35’ ο Βακιζάκα άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ωστόσο στην επανάληψη ήταν η σειρά της να γλυτώσει από το δοκάρι. Όλα τελείωσαν στο 78’ με την ωραία κεφαλιά του Κομπαγιάσι. Μείωσε τη διαφορά από την κορυφή στο -5 έχοντας και ένα παιχνίδι περισσότερο, αλλά αν θέλει να διεκδικήσει κάτι καλό επιβάλλεται να κερδίσει στο αποψινό ντέρμπι την Κασίμα. Παραμένουν εκτός ο εφεδρικός τερματοφύλακας Φουτζισίμα (0/0), ο αμυντικός Τζεσιέλ (15/0), ο αμυντικός Μαουατάρι (13/1) και ο χαφ Μορίτα (19/0). Χτύπησε και δεν προλαβαίνει ο εμβληματικός βετεράνος μέσος Νακαμούρα (20/2).
Πολύ δύσκολο ματς για σημείο. Η Κασίμα δεν βγάζει ενέργεια το τελευταίο διάστημα, ωστόσο είναι ομάδα έδρας, παίζει για τον τίτλο σε κάθε ματς και δεν κοντράρεται εύκολα. Η Καβασάκι είναι σταθερά σε ανοδική πορεία, όμως θα έχει και πάλι αρκετές απουσίες και ανασταλτικά μπάζει. Καλύτερα να πάμε με το G/G.

07:00 Nagoya Grampus – Vissel Kobe
Μία από τα ίδια για τη Ναγκόγια και απέναντι στη Σαπόρο (3-0 εκτός). Ο κατήφορος δεν έχει τελειωμό και από εκεί που οδηγούσε την κούρσα του πρωταθλήματος, πλέον κινδυνεύει άμεσα με υποβιβασμό. Έκανε τραγική εμφάνιση και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 35’ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και αδράνεια της άμυνας. Είχε δοκάρι για να απαντήσει σε μία από τις ελάχιστες φορές που απείλησε, εντούτοις στο 69’ υπέπεσε σε πέναλτι ο Γιοσίντα με αποτέλεσμα να αποβληθεί και εκεί να τελειώσουν όλα. Στο 86’ ήρθε και τρίτο τέρμα μετά από νέα τρύπα στο κέντρο της άμυνας. Καλείται να συνέλθει άμεσα, καθώς βρίσκεται μόλις στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη. Τιμωρημένος ο βασικότατος αριστερός μπακ Γιοσίντα (29/0).
Με τον ηγέτη Αντρές Ινιέστα να επιστρέφει στο αρχικό σχήμα, η Κόμπε επικράτησε 2-0 της Σεντάι. Μπορεί να μην εντυπωσίασε με την απόδοση της, ωστόσο η ατομική ποιότητα των αστέρων της έκανε τη διαφορά. Στο 16’ ο Ογκάουα με τη βοήθεια της τύχης έδωσε προβάδισμα, ενώ στο 69’ ο ίδιος παίκτης με σουτ μέσα από την περιοχή «σφράγισε» τους τρεις βαθμούς. Λίγο πριν από τη λήξη γλύτωσε από το δοκάρι και έτσι κράτησε χωρίς άγχος. Ήταν και ακόμα ένα βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής, καθώς αύξησε τη διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη στο +7. Ο μεγάλος φετινός στόχος είναι η κατάκτηση του Κυπέλλου, το οποίο θα δώσει το απευθείας εισιτήριο για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Αμφίβολος παραμένει ο επιθετικός Ουέλινγκτον (15/6).
Σε τραγική κατάσταση βρίσκεται η Ναγκόγια εδώ και πολλούς μήνες. Δεν δείχνει να μπορεί να βρει λύσεις, τη στιγμή που η Κόμπε έχει βελτιωθεί σημαντικά. Δεν υπάρχει όμως λόγος να μπλέξουμε με σημείο, αφού λογικά θα δούμε πολλά τέρματα.

07:00 Yokohama F Marinos – Consadole Sapporo
Με δύο πρόσωπα εμφανίστηκε η Γιοκοχάμα, κόντρα στην Τόσου (νίκησε με 2-1 εκτός). Έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και πήρε αέρα δύο τερμάτων με τα σουτ των Έντο στο 17’ και Έρικ πέντε λεπτά αργότερα, εντούτοις στην επανάληψη θα μπορούσε κάλλιστα ακόμα και να χάσει. Δέχτηκε τη μείωση του σκορ στο 68’ μετά από αδράνεια της άμυνας και ενώ λίγο νωρίτερα είχε γλυτώσει από το δοκάρι. Η θεά τύχη ήταν όμως ξεκάθαρα μαζί της και με τον ίδιο τρόπο απέφυγε την ισοφάριση. Συνεχίζει έτσι χωρίς απώλειες στη μάχη του τίτλου και έχει το πιο βατό θεωρητικά πρόγραμμα από τους υπόλοιπους διεκδικητές. Όπως είναι λογικό είναι απαγορευτική μία ενδεχόμενη απώλεια βαθμών απόψε. Τραυματίας ο χαφ Βατανάμπε (6/0).
Επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις η Σαπόρο, η οποία δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στη Ναγκόγια (3-0 εντός). Από νωρίς μπήκε δυνατά και προηγήθηκε στο 35’ με την κεφαλιά του Φουκάι, ωστόσο στη συνέχεια γλύτωσε από το δοκάρι την ισοφάριση σε μία από τις λιγοστές φορές που απειλήθηκε. Στο 69’ κέρδισε πέναλτι και αριθμητικό πλεονέκτημα, ενώ στο 86’ ο Φερνάντες από κοντινή απόσταση έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο σκορ. Φάνηκε να ξεπερνάει το «σοκ» από την απώλεια του Λιγκ Καπ, αλλά πλέον δεν κυνηγάει κάτι παραπάνω από την έβδομη θέση. Το θετικό είναι ότι παίζει χωρίς άγχος από εδώ και πέρα. Θα λείψει λόγω τραυματισμού ο χαφ Κομάε (3/0), με αυτό να είναι και το μοναδικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει απόψε.
Στο 1.90 που άνοιξε ο άσος, μπορούσε να αποτελέσει ξεκάθαρα ένα από τα στηρίγματα της αγωνιστικής, ωστόσο πλέον τον βρίσκουμε χαμηλότερα και το αν υπάρχει αξία, είναι υποκειμενικό. Η Σαπόρο θα παραταχθεί χωρίς άγχος, αλλά παράλληλα έχει ξεμείνει από στόχους. Θεωρούμε ότι θα κερδίσουν οι γηπεδούχοι, καθώς δεν έχουν περιθώρια στη μάχη του τίτλου.

08:00 Cerezo Osaka – Shonan Bellmare
Τέλος για την Τσερέζο Οσάκα οι όποιες ελπίδες είχε για έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ μετά την ισοπαλία 1-1 που παραχώρησε στην αδύναμη Γιαμάγκα. Έκανε καλό πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε στο 24’ με την κεφαλιά του Σοόυζα, εντούτοις στην επανάληψη δεν μπόρεσε να συνεχίσει στους ίδιους ρυθμούς και το «πλήρωσε». Δέχτηκε τελικά την ισοφάριση στο 62’ και ενώ λίγο νωρίτερα είχε γλυτώσει από το δοκάρι. Μέχρι και τη λήξη δεν είχε τη μεγάλη ευκαιρία για να πάρει τους τρεις βαθμούς και έτσι έμεινε στο -8 από την τριάδα. Με αυτό το ρόστερ που έχει στα χέρια του ο Άνχελ Λοτίνα θεωρείται επιτυχημένη η φετινή πορεία στο πρωτάθλημα. Παραμένουν εκτός ο μεσοεπιθετικός Τοκούρα (11/1), ο πολύτιμος χαφ Κιγιοτάκε (24/1), ο φορ Μέντες (24/6) και ο αμυντικός Φουζιμότο (0/0).
Μία από τα ίδια για τη Σόναν. Τραγική εμφάνιση στον αγώνα με την Γκάμπα Οσάκα και πέμπτη διαδοχική ήττα με απολογισμό τερμάτων 2-19. Αναφορικά με τον αγώνα της περασμένης Κυριακής δεν άλλαξε κάτι στην απόδοση της και το τελικό 0-3 την κολακεύει. Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 10’ μετά από διαδοχικά λάθη, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους δέχτηκε και δεύτερο τέρμα. Στο 50’ ήρθε και τρίτο γκολ, ενώ μέχρι και τη λήξη τη γλύτωσαν από τον διασυρμό ο γκολκίπερ Ακιμότο και το δοκάρι. Επιθετικά δεν έκανε πολλά πράγματα και πλέον έπεσε στην επικίνδυνη ζώνη. Παρά την αλλαγή προπονητή, η κατάσταση δείχνει μη αναστρέψιμη… Παραμένουν μακροχρόνια εκτός οι χαφ Οχάσι (5/1), Σαουάντα (0/0), Νακαγκάουα (8/0).
Η Σόναν βρίσκεται σε τραγική κατάσταση εδώ και πολλές βδομάδες, ενώ δεν δείχνει ικανή να αντιστρέψει την κατάσταση. Η Τσερέζο δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο βαθμολογικό κίνητρο και δεν μας δικαίωσε την προηγούμενη αγωνιστική, όμως με αυτή την εικόνα των φιλοξενούμενων είμαστε “υποχρεωμένοι” να πάμε με τον άσο.