Japan J-League

13:00 Gamba Osaka – Consadole Sapporo
Θα δώσει μάχη τέλους για την αποφυγή του υποβιβασμού η Γκάμπα. Ήταν μία ταχύτητα πιο κάτω από την Τσερέζο στο ντέρμπι της Οσάκα και αναμενόμενα ηττήθηκε πολύ πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό 3-1. Δέχτηκε δύο μαζεμένα τέρματα στο πρώτο δεκάλεπτο μετά από διαδοχικά λάθη και κενό στο κέντρο της άμυνας. Στις αρχές της επανάληψης ήρθε και τρίτο και ουσιαστικά κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Στα τελευταία λεπτά βρήκε κενούς χώρους και δημιούργησε 2-3 καλές ευκαιρίες. Στις καθυστερήσεις μετά από σέντρα του Αντεμίλσον και τραγική αντίδραση του αντίπαλου γκολκίπερ. Είναι στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη και κάθε βαθμολογική απώλεια από εδώ και πέρα θα είναι καθοριστική. Χωρίς προβλήματα τραυματισμών ή τιμωριών ολοκληρώθηκε η προετοιμασία.
Κατάφερε να φύγει αλώβητη η Σαπόρο το Σάββατο από την πανίσχυρη έδρα της Κασίμα (1-1). Μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά με το κοντινό σουτ του Σίντο και λίγο αργότερα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει αέρα δύο τερμάτων. Στην επανάληψη αναμενόμενα δεν μπόρεσε να βγάλει την ίδια ενέργεια και δέχτηκε την ισοφάριση στο 50′. Μέχρι και τη λήξη πιέστηκε ασφυχτικά, εντούτοις γλύτωσε από τις επεμβάσεις του τερματοφύλακα Γκου και την αστοχία των αντιπάλων της. Διατηρήθηκε σε απόσταση βολής από την πεντάδα, που είναι και το ταβάνι για τη φετινή σεζόν. Επιθετικά είναι εξαιρετική, αλλά χωλαίνει στην άμυνα. Παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού ο χαφ Φουκάι (20/0). Διαθέσιμοι από τιμωρία οι πολύτιμοι επιθετικοί, Σουζούκι (26/9) και Μποθρόιντ (17/8).
Μονόδρομο αποτελεί για την Γκάμπα η νίκη στο αποψινό παιχνίδι, αφού είναι οριακά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Άνετη βαθμολογικά η Σαπόρο και αήττητη για τρεις σερί εξόδους (2-1-0). Καλύτερα να πάμε με τα πολλά τέρματα…